«Білий колір каменю символізує юність січових стрільців», – Ігор Кузьмак про новий монумент у Львові | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Білий колір каменю символізує юність січових стрільців», – Ігор Кузьмак про новий монумент у Львові
16 Вересня, 15:17
logo-black

«Білий колір каменю символізує юність січових стрільців», – Ігор Кузьмак про новий монумент у Львові

Віра Потічна

24 серпня у на вулиці Польовій, 29 у Львові відкрили пам’ятний знак Українським січовим стрільцям. Місцеві жителі попросили LMN уточнити, чому саме в цьому місці встановлено монумент і що він символізує.

Ми звернулися по коментар до лідера ГО “Форум Львів і майбутнє” Ігоря Кузьмака.  Монумент, разом з громадським простором довкола нього, був запроектований архітектурною групою ТОВ “УкрДизайнГруп”, яку він очолює. Ігор Кузьмак також є одним з авторів проекту.

«Монумент знаходиться на ділянці, де точилися бої між українськими мілітарними формуваннями та польськими військами із 6 листопада 1918 року  до кінця квітня 1919-го, – розповідає Кузьмак. –  Неподалік, на цвинтарі Старого Знесіння, є братська військова могила стрільців, які загинули на Знесінні у грудні. Це єдина у Львові стрілецька могила, що залишилася незруйнованою».

Як пояснюють автори монументу, за основу композиції громадського простору був взятий обеліск, який ще за часів Древнього Єгипту, був символом військової доблесті.

«Обеліск композиційно домінує над навколишніми спорудами і водночас забезпечує максимальну інсоляцію для мешканців сусідніх будинків, – каже архітектор. –  Також він нагадує прикордонний стовп, де фігури січових стрільців, над якими височіє  стилізований Тризуб, символізують оборону від загарбників та їх героїчний і жертовний чин. Використання в оздобленні меморіалу білого каменю пояснюється символістикою білого кольору – як кольору чистоти та юності. Адже більшість січових стрільців, що вели тут бої, це були юнаки, вчорашні студенти та гімназисти. Білий колір також нагадує нам білі березові хрести, які ставили над могилами юних воїнів, зокрема і стрільців, похованих на цвинтарі Старого Знесіння».

Окрім монумента, каже Кузьмак, традиційно недолюблений міськими можновладцями північний район Львова отримав сучасний, якісний громадський простір – вимощений бруківкою, з гарним освітленням, клумбами та лавками.

Нагадаємо, монумент споруджений за пожертви мешканців Знесіння та благодійників.

Відео