Близько 20 відсотків вимушених переселенців можуть залишитися жити у Дрогобицькій громаді | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Близько 20 відсотків вимушених переселенців можуть залишитися жити у Дрогобицькій громаді
08 Грудня, 16:38
logo-black

Близько 20 відсотків вимушених переселенців можуть залишитися жити у Дрогобицькій громаді

У Дрогобицькій громаді на Львівщині проживає близько 8 тисяч вимушених переселенців. Більшість з них знайшли роботу та облаштували свій побут в громаді, а 20 відсотків – придбали власне житло. Про це LMN розповів Тарас Перхун, головний спеціаліст сектору економічного розвитку та інвестицій управління інвестицій та економічного розвитку Дрогобицької міської ради.

«У 2022-му році, коли в Дрогобицьку громаду приїхали перші внутрішньо переміщені особи, ми одразу з командою мерії почали шукати системні рішення, як облаштувати їх побут у громаді. Бо на початку людей розміщували в освітніх закладах. Але ж ми розуміли, що довго ці рішення працювати не будуть. Бо доведеться відновлювати освітній процес, дітям треба буде йти в школу. В той час в громаді не було інших комунальних житлових приміщень, в яких можна було б жити ВПО», – розповів він.

Тож громада виділили земельні ділянки для будівництва соціального житла.

«Ми почали будувати легкозбірні каркасні будинки. В одному будинку вже живе 12 сімей. Зараз на стадії завершення будівництва другий будинок. Збудований будинок споруджений за кошти різних рівнів: державного бюджету – 6,0 млн. грн, міського – 10 млн. грн, обласного – 600 тис. грн. Окрім цього, майже 1 млн. грн на спорудження житла для ВПО вдалось акумулювати від благочинних внесків, які склали працівники мфської ради та інші благочинці. Тож цю суму було долучено до загальної вартості будівництва, яка склала  – 17,6 млн.грн. Власником житла є громада. Внутрішньо переміщені особи живуть там безкоштовно, платять тільки за комунальні послуги. Тож, я думаю, що 20% ВПО залишаться жити у Дрогобицькій громаді. Також у Стебнику, ключі від нових осель отримали 32 сім’ї із числа ВПО. Житло постало в результаті капітальної реконструкції старого гуртожитку на вулиці А. Мельника», – каже Тарас Перхун.

У Дрогобицькій громаді вимушені переселенці, за наявності оформленої пільгової картки, безкоштовно користуються громадським транспортом, орендують комунальне соціальне житло безкоштовно, сплачуючи тільки за комунальні послуги. Також при міському голові діє Рада ВПО та налагоджено роботу з отриманням гуманітарної допомоги від міжнародних партнерів. Це, зокрема, Чеська гуманітарна організація «Людина в біді», БФ «Move Ukraine» – Джон Шморгун та співзасновниця фонду – Патрисія Шморгун-Гаврилишин, представництво Міжнародної організації з міграції в Україні, міська рада Битома та брати зі Шпитального Ордену Боніфратрів Св. Йоана Божого.

На 2025-й рік у громади великі плани. Зокрема, зараз розглядається робочий проект на будівництво 232-квартирного будинку. Планують, що там зможуть поселити 80 % переселенців.

«Це експеримент від Міністерства розвитку громад і територій України. Ми розглядаємо, що співфінансування з боку держави складатиме не менше як 70%, решту ми дофінансуємо», – додав пан Тарас.

Також за його словами, у навчальному році 2025-2026 на рівні держави планується прийняття рішення про переведення дітей ВПО до навчання офлайн, а не онлайн, як зараз є.

«Місто зацікавлено, щоб діти з числа ВПО вчилися офлайн. Бо зросте наповненість, та, відповідно, освітня субвенція. Це краща інтеграція дітей в життя громади», – резюмував посадовець.

User Image
Ірина Моряк
Відео