Фахівці АПТМ «Марко» ініціюють побудову потужного сміттєпереробного комплексу | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Фахівці АПТМ «Марко» ініціюють побудову потужного сміттєпереробного комплексу
05 Листопада, 17:48
logo-black

Фахівці АПТМ «Марко» ініціюють побудову потужного сміттєпереробного комплексу

Засновник львівської Архітектурної проектної творчої майстерні «Марко» Ігор Подоляк вже кілька років вивчає ідею створення сміттєпереробного комплексу глибокої переробки ТПВ. Він знайомився з роботою підприємств з термічної обробки відходів у Європі і визначив оптимальний для нашого регіону варіант.

Технологія термічної обробки відходів, яку пропонує застосувати Подоляк, дозволить утилізувати до 1000 тон непотребу на добу, виробляючи теплову та електричну енергію.

На початках допомогав львів’янину втілити цю ідею австрійський партнер-підприємець, фахівець у галузі утилізації побутових відходів Христіан Чернер.

«Темою утилізації відходів цікавлюся давно, бо вважаю, сміттєва криза у нас створена штучно. Насправді розв’язати цю проблему не так складно, як нам розказують. Існують готові сучасні екологічні рішення, які допомагають не лише позбутися сміття, а й добре на ньому заробляти, – розповідає LMN Ігор Подоляк. – З колегами недавно побували на  сміттєспалювальному заводі компанії AVG в німецькому Кьольні. Що найперше здивувало – підприємство розташоване в межах міста, за 200 метрів – житлові будинки. Виявляється, завдяки багатоступеневій системі фільтрації викидів у атмосферу виробництво там екологічно безпечне. В режимі онлайн можна подивитися, скільки викидів виробляє завод і чи не перевищують вони норми ЄС. Місцевим мешканцям не заважають сміттєвози, для транспортування відходів проклали залізничні колії». 

Як розповів спеціаліст заводу в Кьольні, вироблена енергія на підприємстві передається у формі пари або електроенергії одному з операторів. За допомогою цієї енергії освітлюється зокрема відомий Кьольнський собор.

Не пропадають там і продукти переробки – попіл застосовують для будівництва доріг. Порохом з котлів і фільтрів заповнюють відпрацьовані шахти. З гіпсу виробляють будівельні суміші. Іонізовану ртуть відправляють на полігон небезпечних відходів.

Львів’янин вважає, що досвід німецьких фахівців варто використовувати в Україні.

«Завод мусить бути рентабельним з відповідною кількістю сміття для роботи повного циклу і оптимальних енергозатрат. Так, до проекту, окрім Львівщини, необхідно залучити Тернопільську та Івано-Франківську агломерації. Підприємство має бути розташоване максимально близько до цих трьох обласних центрів», – каже Ігор Подоляк.  

Керівництво АПТМ «Марко» надіслало листи до очільників трьох облдержадміністрацій з пропозицією співпраці. Мають вже схвальну відповідь від Івано-Франківської ОДА. Якщо відгукнуться й інші, залучатимуть фахівців до розробки проекту, виділення території та створення інвестиційної платформи.

На фото: сміттєспалювальний завод компанії AVG в Кьольні

Фото: з архіву Ігоря Подоляка

Відео