Контузія – «автограф війни»: причини, симптоми та методи лікування. Поради від клініки “Уросвіт” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Контузія – «автограф війни»: причини, симптоми та методи лікування. Поради від клініки “Уросвіт”
06 Липня, 09:59

Контузія – «автограф війни»: причини, симптоми та методи лікування. Поради від клініки “Уросвіт”

Контузія… Мабуть кожен з нас чув це слово і абсолютно логічно у багатьох людей воно асоціюється із війною… Нажаль, з 2014 року в Україні це поняття набуло особливої  актуальності. Війна на сході України та повномасштабне вторгнення агресора у лютому 2022 року призвели до того, що кількість отриманих травм головного мозку від дії вибухової хвилі невпинно зростає. Згідно останніх офіційних статистичних даних серед всіх поранень, що отримують під час війни військові та мирні громадяни, близько 40% приходяться в першу чергу на ураження голови.

Лікування та реабілітація постраждалих від військової агресії чоловіків і жінок в Україні набуває зараз неабиякої актуальності і стає пріоритетним завданням усіх медичних працівників та суспільства загалом.

Про причини, симптоми, а також наслідки та методи лікування контузії розповість Кандидат медичних наук, терапевт Медичного центру «Уросвіт» Максимець Тетяна Андріївна.

Яка природа контузії?

Термін «контузія» з латинської означає «забій». Протягом багатьох років медики помилково ототожнювали травми, які виникають від вибухових хвиль та струси від спортивних травм чи, скажімо, ДТП. З плином часу вдалося з’ясувати, що фізика вибухових травм абсолютно інша.

Мозок – це, фактично, м’яка речовина, яка зі всіх боків омивається особливою рідиною, однією з функцій якої є амортизаційна. Сила вибухової хвилі передається на заповнені рідиною порожнини та оболонки мозку, в результаті чого виникають перепади гідростатичного тиску. Різке зниження тиску викликає явище кавітації – спершу утворюються, а потiм наче лопаються газові бульбашки мікроскопічного розміру. Окрім цього, відбувається зміщення півкуль головного мозку, що призводить до розриву волокон мозкових клітин, а також різкий його удар об внутрішню сторону протилежної сторони черепа.

Наслідком є структурні зміни в мозку – травмування та розриви нервових волокон. При руйнуванні нейронів виділяються токсини, що пошкоджують здорові нейрони. Саме біля порожнин мозку розташовані такі структури мозку, які відповідають за виконання багатьох надважливих фізіологічних функцій людини, таких як активність і сон, нормальна робота внутрішніх органів та гормонів, керування емоціями, регуляція балансу нашого організму при зовнішніх змінах, первинна обробка інформації тощо, що і пояснює таку яскравість клінічної картини контузії.

Окрім цього, відбувається травмування дрібних судин, що викликає запальні процеси в оболонках мозку, за рахунок чого виникає порушення нормальної циркуляції рідини навколо мозку. Це безпосередньо впливає на ускладнення перебігу хвороби.

Які симптоми контузії?

Симптоми багато в чому залежать від тяжкості контузії. При легкій формі контузії людина зазвичай втрачає свідомість до 10 хвилин, при тяжкій – втрата свідомості може бути тривалою. Згодом наслідки контузії можуть проявлятися у вигляді:

  • головного болю, шуму у вухах, дзвоні у вухах, нудоті, порушенні зору, підвищеній чутливості до гучних звуків, яскравого світла;
  • порушенні мовлення, пам’яті та уваги, ускладненні концентрації та процесів мислення;
  • різкого підвищення чи падінні тиску, пульсу, потовиділення;
  • швидкої втомлюваності, порушенні сну, нічних жахах;
  • імпульсивності, агресивності, розгубленості, депресії, тривоги, апатії, почутті провини, патологічної пильності, байдужості до себе чи оточуючих, соціальної самоізоляції, саморуйнування.

Симптоми контузії зазвичай починаються раптово, а розвиваються повільно протягом тривалого часу. Ці процеси, нажаль, є незворотними. Потрібно також зазначити, що перелічені ознаки контузії не є специфічними, а отже можуть часто призводити до невірної діагностики.

Як лікувати контузію?

Одразу після вибуху постраждалому потрібна термінова медична допомога. Яка саме – залежить від стану тяжкості хворого.

В першу чергу необхідно прикласти щось холодне до голови і забезпечити повний спокій та постільний режим, за легкої контузії на кілька днів, за важкої – на кілька тижнів. Важливо, щоб людина знаходилася в положенні на бік, що дозволить при блюванні уникнути попадання блювоти в дихальні шляхи.

Після того як усі життєво важливі показники проконтрольовані та стабілізовані, розпочинається етап терапії. Тут необхідно пам’ятати, що наш мозок володіє унікальною властивістю відновлюватись, формуючи при цьому нові нейронні зв’язки. Саме ця здатність мозку є основою у процесі лікування та реабілітації з метою подолання наслідків контузії.

Щодо медикаментозної терапії потрібно зазначити, що лікування є ефективним, якщо воно проводиться лише доказовими методами. Загалом, ліки не вирішують основну проблему, яка викликана травматичним ураженням мозку, зате часто маскують її, ускладнюючи цим діагностику. Призначати їх потрібно обережно і тільки з метою корекції окремих симптомів.

Які методи є ефективними при лікуванні контузії і постконтузійного синдрому?

В першу чергу – фізична терапія. Вона дає мозку можливiсть «вмикати» свою пластичність, що має вагоме значення для реабілітації. Корисними будуть кардіотренування (біг, плавання, стрибки, кардіотренажери) в помірному режимі, без зайвих, виснажливих навантажень.

Психотерапія є надзвичайно важливим елементом лікування та корекції постконтузійного синдрому. Це, в першу чергу, терапія розладів настрою, депресій, тривожності, допомога у формуванні навичок та вмінь в управлінні стресом. Цей метод часто приносить свої плоди вже протягом перших тижнів від початку його застосування.

Вестибулярна терапія або реабілітація є особливо корисною для хворих, які страждають вiд запаморочень і проблем з рівновагою. Передбачає застосування відповідних вправ на тренування стабільності погляду та балансу.

Зорова терапія. Система зору є найбільш вразливою під час вибуху, адже в обробці зорової інформації задіяно багато областей головного мозку. За допомогою різних вправ та інструментів зорова терапія допомагає вирішувати різноманітні проблеми із зором, що виникають після контузій.

Когнітивна реабілітація здатна допомогти пацієнтам подолати проблеми з дефіцитом та концентрацією уваги, погіршенням пам’яті, управлінням часом тощо. Когнітивна терапія дає змогу постраждалим повернутися до навчання або ж до виконання своїх обов’язків на роботі. Для цього в процесі реабілітації використовують відповідну стратегію та надають підтримку.

Існують загальні рекомендації, дотримання яких у повсякденному житті може значно полегшити симптоми або ж закріпити результати проведеної терапії:

  • Здорове харчування та відсутність шкідливих звичок.
  • Щоденна легка фізкультура та фізична активність протягом дня.
  • Здоровий сон та відпочинок.
  • Навчитись керувати стресом.
  • Використовувати «білий шум»

За умови дотримання всіх перелічених рекомендацій та правильного лікування, наслідки контузії з часом можна подолати та покращити якість життя хворого. Проте, потрібно пам’ятати, що успіху можна досягти лише поступово та за наявності сили волі і власного бажання постраждалого одужати та бути здоровим!

Відео