На Львівщині все більше дітей хворіє на жовчнокам’яну хворобу: як запобігти | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
На Львівщині все більше дітей хворіє на жовчнокам’яну хворобу: як запобігти
25 Листопада, 19:28

На Львівщині все більше дітей хворіє на жовчнокам’яну хворобу: як запобігти

У львівському ОХМАТДИТі за два тижні прооперували п’ятьох дітей з камінням в жовчному міхурі. Це діти віком 10-17 років. Лікарі стривожені, бо раніше таку кількість операцій робили за рік. Щотижня до лікарні потрапляє 5-10 дітей з цим захворюванням, яким проводять консервативне лікування, повідомляє ZAXID.NET.

«У дорослих це захворювання діагностують дуже часто, але така кількість хворих серед дітей – це рідкість. У нашій лікарні впродовж року проводиться 3-7 таких операцій, а тут за два тижні – п’ять оперативних втручань», – каже завідувач центру мініінвазивної хірургії ОХМАТДИТу Андрій Дворакевич.

За словами дитячого хірурга, на операційний стіл потрапили не лише діти з Львівщини, а й з інших областей. Усі вони раніше проходили консервативну терапію за призначенням гастроентеролога, але це не дало бажаного ефекту . У них у жовчному міхурі сформувалися камені. У трьох з п’яти були ускладнення. В одного пацієнта виявили поліп у жовчному міхурі і його слід було терміново оперувати, бо ця патологія вважається передраковим станом. Двоє інших пацієнтів мали так званий холедохолітіаз – ускладнення, при якому великі камінці подрібнюються на дрібні і перекривають загальножовчеву протоку.

Дитячий гастроентеролог ОХМАТДИТу Наталя Ячмінська каже, що щотижня з такою проблемою до них звертається 5-10 дітей різного віку, яких скеровують на медикаментозне лікування. Деякі камені після відповідного лікування вдається розчинити. Але проблема у тому, що захворювання тривалий час може мати безсимптомний перебіг, ніяк не проявлятися навіть декілька років.

Причини виникнення жовчнокам’яної хвороби у дітей різні. Серед них гормональні порушення, особливо у дівчаток, прийом медпрепаратів, наприклад, антибіотика цефтріаксон, протизаплідних гормональних засобів, голодування, незбалансоване харчування тощо.

«Аби вчасно виявити початок захворювання, дітям слід раз на рік проводити УЗД. І не лише підліткам, а й дітям молодшого віку, коли ідуть в садок, школу. Чіпси, сухарики, солодкі газовані напої, смажену, копчену, консервовану їжу, тощо слід виключити з меню дітей, це не їхня їжа. Обмежити споживання цукерок, шоколаду, печива», – каже Наталя Ячмінська.

У меню дітей мають бути рослинні, м’ясні, молочні продукти, рослинна олія, вершкове масло. Батьки повинні стежити за тим, аби діти дотримувалися питтєвого режиму, зокрема пили достатньо води. Нагадаємо, лікар Василь Матвієв в інтерв’ю LMN зазначив, що культура пиття в Україні досить низька та наголосив, що дітям до школи обов’язково давати пляшечку води. 

  • 0
  • 287
Відео