Ціни, долар та комунальні: як житимемо в 2019 | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Ціни, долар та комунальні: як житимемо в 2019
02 Січня, 13:22

Ціни, долар та комунальні: як житимемо в 2019

Поступове зростання долара, нові правила у розрахунку з комунальними послугами та зростання цін – очікує українців у 2019 році. Не радять експерти і вкладати гроші у криптовалюти, у цьому році вони добряче знеціняться.

З травні 2019-го набуде чинності оновленний закон “Про житлово-комунальні послуги”, – пише Обозреватель.

Серед головних нововведень:

  • вводять пеню на борги за комуналку в 0,01% в день;
  • на комуналку будуть нараховувати абонентську плату;
  • за борги зможуть відключати комунальні послуги.

З наступного року, щоб не переплачувати за комунальні послуги, платити варто до 20 числа включно. З цього дня тих, хто затримає оплату, каратимуть копійкою. Розмір пені трохи більше 3,5% за рік. Якщо місяць не платити комуналку на загальну суму 2 тис. грн, то вийде всього 6 грн.

Значно відчутнішим буде введення абонентських плат. Формулу, за якою їх рахуватимуть, вже розробили в Кабміні.

Як будуть рахувати абонентську плату:

  • мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати,

Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло — 0,004; холодна вода — 0,0035; вивезення сміття — 0,0015. Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду складе 43 грн, на холодну воду — 37,6 грн і на вивезення сміття — 16,1 грн.

 

Що буде з курсом долара у 2019-му

Основні прогнози курсу долара на 2019 рік:

  • 29,08 грн/$ (консенсус-прогноз Мінекономрозвитку);
  • 29,4 грн/$ (прогноз, закладений в бюджет-2019);
  • 28,65 грн/$ (оцінки МВФ, закладені в оцінки України).

Таким чином, найвірогідніший сценарій — курс долара в наступному році перебуватиме біля позначки у 29 грн/$.

“Сезонні фактори впливу збережуться, проте їхня інтенсивність може знизитися. Базовий сценарій передбачає досить широку амплітуду коливань, що пов’язуємо з впливом сезонних факторів, спекуляціями перед виплатами за зовнішніми зобов’язаннями і виборами”, — зазначає аналітик Forex Club Андрій Шевчишин, – курс може коливатися в межах 28,5-31,5 грн/$”.

Ключовим фактором виступатиме зміна платіжного балансу, в якому імпорт залишиться відчутно вище за експортні потоки (дефіцит торгового рахунку на рівні 3% ВВП) і буде закриватися за рахунок резервів і зовнішніх запозичень, які також направлятимуться на виплату за зовнішніми зобов’язаннями.

Запрацює ринок електроенергії

Головні нововведення:

  • необхідно переукласти договори;
  • влітку виростуть тарифи на електроенергію;
  • постачальника електроенергії можна буде вибирати.

Згідно з законом “Про ринок електроенергії”, з 1 січня 2019 року українці мусять укладати договори відразу з двома компаніями, з безпосередньо постачальником і оператором мережі. Річ у тім, що ринок передбачає поділ функцій. Обслуговувати мережі та постачати електроенергію мають різні компанії.

Відчутними нововведення стануть і у гаманцях. З липня 2019-го тарифи на електроенергію мають “відпустити” до ринкового рівня. Так, економічно обґрунтований тариф на електроенергію майже вдвічі вищий за чинний (українці платять за перші 100 кВт/год 90 коп., а за кожен наступний — 1,68 грн). Профільна комісія утримує зростання цін для населення і роздуває тарифи для промисловості. В результаті за простих українців платить бізнес.

Щоправда, Кабінет міністрів має право накласти спеціальні зобов’язання на окремих постачальників. Наприклад, змусити їх продавати “струм” населенню за конкретною ціною. 75% генерації перебуває у власності держави, при цьому постанови уряду є обов’язковими до виконання.

Що буде з цінами

Сигарети подорожчають у січні і липні. Пачка може вирости в ціні приблизно на 8 грн. Таке рішення пов’язане із запланованим підвищенням акцизів. Крім того, рішенням Верховної Ради акциз будуть додатково підвищувати на рівень інфляції. Мета — поступово збільшити ціни на тютюнові вироби до європейських – близько 100 грн за пачку.

Опалення подорожчає у два етапи. Перший етап – приблизно на 24% в січні, вже остаточно затверджений. Другий етап очікується після перегляду тарифів на газ у травні 2019-го. Тоді ціни на тепло можуть зрости в середньому на 11-15%.

Газ  подорожчає приблизно на 11%. Таке зростання передбачене у меморандумі з МВФ і вже ухваленій постанові Кабінету міністрів. Якщо рішення відтермінують, то наступний транш від Фонду може виявитися під питанням.

Квитки на потяги на 25%  до кінця року.  На цьому зростання цін не зупиниться, у 2020-2021-му вартість може збільшуватися ще на 30%. Отримані кошти витратять на обладнання, модернізацію тощо.

7,4% – такий рівень інфляції закладений у бюджеті України на 2019 рік.

Біткоїн: прогнози суперечливі

Більшість експертів сходиться на думці, що наступний рік буде не найвдалішим для найпопулярнішої криптовалюти. Так, видання Bloomberg озвучило прогноз, згідно з яким у 2019-му біткоїн проб’є черговий мінімум.

Хоча є й окремі фінансисти, які вважають, що черговий сплеск криптовалют очікується вже незабаром. Фінансовий експерт Олексій Половінкін заявив, що поточне падіння — лише тимчасове явище, а наступний підйом піднесе монету до $40-50 тис.

 

ФОТО: Politeka(ілюстративне)

Відео