У Львові зникла гуманітарна допомога на 33,6 млн грн: сліди ведуть у Львівську ОВА | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
У Львові зникла гуманітарна допомога на 33,6 млн грн: сліди ведуть у Львівську ОВА
25 Липня, 15:18

У Львові зникла гуманітарна допомога на 33,6 млн грн: сліди ведуть у Львівську ОВА

На Львівщині зникла гуманітарна допомога – близько 10 тисяч тактичних аптечок IFAK загальною вартістю 33,6 млн грн, закуплених і відправлених американськими волонтерами для ЗСУ. Цю допомогу надав Злучений Український Американський Допомоговий Комітет (ЗУАДК). Журналісти-розслідувачі NGL.media стверджують, що у цій історії проступають сліди Львівської обласної військової адміністрації та деяких благодійних фондів, з якими вона працює.

Цінна американська допомога потрапила не до партнерів, а безпосередньо до ЛОВА.

«На той момент я взагалі не хвилювалась, бо думала, що якщо наш вантаж випадково потрапив у ЛОВА, то ми подамо документи у військову адміністрацію і нам повернуть вантаж, що це не проблема. Я почала заспокоювати пані Мотрю [Бойко-Вотерс] з ЗУАДК. Але чим далі розвивалась ситуація, тим більший в мене був шок. Тому тепер мені соромно перед донорами, що намагалась вигородити адміністрацію», – каже Наталія Шелестак, депутатка місцевої міськради і членкиня фонду «Центр волонтерства та захисту», яка мала зустріти вантаж у Львові.

За словами львівських волонтерів, у ЛОВА їм усно підтвердили отримання лише невеликої частини гуманітарної допомоги. І нібито серед цієї допомоги не було тактичних аптечок IFAK – найціннішої частини вантажу.

«Ми дізналися, що від обласної влади гуманітарною допомогою займається [заступник голови Львівської облради] Юрій Холод, зв’язалися з ним. Він пообіцяв розібратись з цим питанням, – розповів Андрій Немировський з «Центру волонтерства та захисту». – Після того ми створили онлайн-бесіду з американцями, де Холод повідомив, що ЛОВА справді отримала наш вантаж, але, по-перше, він вже майже весь розданий і, по-друге, там не було аптечок. Але сказав, що нам дадуть акти [приймання-передачі] на ту допомогу, яку ЛОВА вже роздала».

Проте волонтери так і не отримали жодних документів навіть на ту частину вантажу, отримання якої підтвердив Холод. А про долю аптечок можна було лише здогадуватись.

«Ми десь тиждень чекали на акти про передачу допомоги, але їх не було. Потім мене сконтактували з Романом Калагурським з ЛОВА, а він дав контакт Олексія Шевчука, координатора гуманітарного штабу ЛОВА, який мав би ці звіти надати. Коли я до нього приїхав, він відмовився надавати документи, заявивши, що це державна таємниця і я маю мати письмові дозволи і від [голови ЛОВА] Максима Козицького, і від ЗУАДК, і ще багато документів. Таким чином ніякої звітності я так і не отримав», – каже Андрій Немировський.

Американські донори вирішили звернулися на митницю, щоб дізнатись, коли їхній вантаж перетнув кордон з Україною. Відповідь ще більше усіх заплутала.

«Коли ми почали досліджувати маршрут контейнера, польська митниця підтвердила нам, що 1 листопада він був у них на пункті пропуску «Медика – Шегині». А от українські митники стверджують, що такий контейнер до них ніколи не заїжджав», – каже Наталія Шелестак.

У ЛОВА, як і на митниці, заперечили отримання такого контейнера.

Тож, як стверджують журналісти, ситуація виглядає таким чином: вантаж привезли на пункт пропуску через польсько-український кордон, його навіть зареєстрували польські митники. Потім з ним щось відбулось, його розпломбували і невідомим чином частина речей опинилась у Львові на складі ЛОВА, а решта – просто зникли.

Відео