Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
В Україні запрацював ринок газу для населення
03 Серпня, 12:10

В Україні запрацював ринок газу для населення

Сьогодні, 1 серпня, в Україні запрацював ринок газу для населення. Тепер клієнт сам може обирати постачальника, залежно від ціни та сервісу. Також це означає, що держава більше не регулює ціни на газ для побутових споживачів, передає “Економічна правда”.

Обирати постачальника можна було ще з 2015 року, однак раніше регульована ціна майже завжди була нижчою за ринкову. Ціни на газ формуватиме ринок. Тому буде сенс у пошуку постачальника, який запропонує найкращу ціну за свій сервіс. До того ж, напередодні регулятор суттєво спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого.

Друга зміна стосується саме ціни на газ, яка відтепер буде ринковою. В Україні впродовж останніх років існували дві ціни на газ. Ринкова ціна діяла для промисловості. Вона залежала від котирувань на європейських хабах і встановлювалася щомісяця. Для населення діяв механізм покладання спеціальних обов’язків, який декілька разів змінювався.

Спочатку ціну фіксували на одному рівні на певний період. Це було актуально, коли ціни на світовому ринку були високими. Згодом вартість почали визначати за формулою «вартість газу на європейському хабі + доставка в Україну». Цим займався «Нафтогаз», що оприлюднював ціну 22 числа кожного місяця.

Відтепер ціни на газ як для промисловості, так і для населення прирівняли до європейських. Залежно від ситуації на ринку, вартість ресурсу може суттєво зростати чи знижуватися.

«Щоби краще зрозуміти, що таке ринок і які цінові ризики він несе, наведемо один показовий приклад 2018 року. Так, у березні кінцева ціна на газ для промисловості становила 8 775 грн за 1 тис. м3, а в жовтні – вже 15 465 грн за 1 тис. м3. Платіжки з такими цифрами могли б отримати споживачі, якби на той час в Україні не діяв механізм PSO», – йдеться в статті.

Спрогнозувати, що буде з цінами наступного опалювального сезону важко, оскільки це залежить від багатьох факторів. На думку президента асоціації «Газові трейдери України» Андрія Мизовця, якщо не буде різких валютних стрибків, то ціни для кінцевого споживача в зимовий період не перевищуватимуть 6-7 тис грн за 1 тис. м3.

«За нормального розвитку подій ціна взагалі може бути до 5 тис. грн, але разом із ризиками може сягати 6-7 тис. грн», – каже він.

Зазначимо, щоб змінити постачальника газу необхідно подати новому провайдеру заявку на приєднання та пакет документів, що посвідчують особу, право власності або розпорядження помешканням та останню платіжку за доставку газу. Змінити постачальника газу можуть мешканці приватних та багатоквартирних будинків. Процедура займатиме від 4-ох до 21-го дня.

Фото: Захід.нет.

  • 0
  • 1421
Схожі новини