Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
“Варто нормалізувати зайву вагу”: лікарка пояснила, коли виникає захворювання кульшових суглобів
30 Квітня, 17:50
logo-black

“Варто нормалізувати зайву вагу”: лікарка пояснила, коли виникає захворювання кульшових суглобів

Коксартроз (КА) або остеоартроз кульшових суглобів – це хронічне прогресуюче захворювання кульшових суглобів. Лікарка-ревматолог, спеціаліст з УЗД клініки “UROSVIT” Мирослава Стигар розповідає про про патологію, основні симптоми та методи лікування.

Які є причини виникнення коксартрозу?

– Найчастіше КА виникає через перевантаження хряща, неконгруентність суглобових поверхонь, спортивні травми суглобів, порушення статики, метаболічні порушення, зокрема подагра, хондрокальциноз, гемохроматоз.

Крім того, серед причини виникнення хвороби є артрити, гемартроз, ішемія, остеонекроз, хвороба Педжета, порушення іннервації та ендокринні порушення. Ну і, звичайно, спадкова схильність.

Які є симптоми хвороби?

– Серед основних симптомів є механічний характер болю, стартові та нічні болі, синдром суглобової “миші”. Може виникати ранкова скутість до 30-ти хвилин. Також захворювання характеризується болем та стійким набряком по краю суглоба, обмеження рухів, крепітацією та грубим тріском в суглобах. Також виникають ознаки запалення – синовіт, місцеве підвищення температури.

Яким чином обстежують хворих на коксартроз?

  • Загальний аналіз крові без суттєвих відхилень від норми. При реактивному синовіті чи периартриті можливе підвищення ШОЕ до 20-25 мм/год.
  • Біохімічні показники активності запального процесу без суттєвих змін, лише при синовіїті має місце підвищення в крові серомукоїду сіалових кислот.
  • Аналіз синовіальної рідини. При КА синовіальна рідина має підвищену в’язкість, цитоз в межах 2000 в 1 мм3 за рахунок мононуклеарів.
  • Рентгенографія та ультразвукова діагностика кульшових суглобів.
  • Біопсія синовіальної оболонки: атрофія ворсинок, фіброз, збіднення судинами, жирове переродження епітелію.
  • Біопсія хряща: зменшення кількості хондроцитів в поверхневому шарі, проліферація хондроцитів в глибоких шарах, витончення зони лакун навколо проліферованих хондроцитів, розволокнення поверхні хряща, відсутність метахромазії поверхневого шару.
  • Артроскопія: тріщини в хрящі, зони ерозування, оголення дільниць субхондральної кістки в місцях максимального механічного навантаження.

Чи можна якось запобігти виникненню коксартрозу?

– Важливу роль у профілактиці КА відіграє виявлення і своєчасна ортопедична корекція вроджених аномалій: вивиху стегна, варусної та вальгусної девіації гомілки, плоскостопості тощо. У професійній діяльності необхідно уникати статичного та стереотипного механічного перевантаження суглобів. Суттєвою умовою профілактики  остеоартрозу кульшових суглобів є нормалізація зайвої ваги.

Яке лікування назначають при остеоартрозі кульшових суглобів?

– Є три типи лікування – немедикаментозними методами, фармакотерапія та санаторно-курортне лікування.

Серед немедикаментозних методів є навчання хворого, зменшення маси тіла при ІМ>25; плавання, підводні витяжки, тобто вправи без статичного навантаження, які спрямовані на укріплення м’язів та розширення об’єму рухів у кульшових суглобах. Також можна використовувати палиці чи милиці, ортопедичне взуття та трудотерапію.

Фармакотерапія передбачає лікування анальгетиками, хондропротекторами, нестероїдними протизапальними препарати, внутрішньосуглобове введення глюкокортикоїдів чи гіалуронату натрію. В деяких випадках необхідними є хірургічне лікування, артропластика, артроскопічний лаваж та протезування суглобів.

Санаторно-курортне лікування включає використання лікувальних грязей, які є в санаторіях “Слов’янська” та “Саки”, сірководневих, що розташовані в курортах “Любінь Великий” та “Немирів Львівський”, а також радонових ванн із Хмільника.

 

Консультація уролога, УЗД

Адреса:м.Львів, вул.Огієнка,3 (на території “Залізничної лікарні”).

Тел. для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.

 

Фото Мирослави Стигар

  • 1
  • 1264
Схожі новини