«За 6 зрубаних дерев можуть посадити»: депутати допрацювали закон про збереження лісів | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«За 6 зрубаних дерев можуть посадити»: депутати допрацювали закон про збереження лісів
25 Квітня, 19:02
logo-black

«За 6 зрубаних дерев можуть посадити»: депутати допрацювали закон про збереження лісів

Вікторія Войтечко

Сьогодні Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів”. За його ухвалення проголосував 241 народний депутат.

«Попередня редакція Закону, який вступив в дію 1 січня цього року, передбачала кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісу лише тоді, коли сума збитків становила 1 млн 921 тисячу гривень. Тобто коли чорні лісоруби зрубували, умовно, 500 дерев, діаметром 30 сантиметрів. Уявляєте, це гектар лісу, – розповідає LMN Дмитро Карабчук, експерт-консультант Всесвітнього фонду природи з питань сталого розвитку лісового господарства, координатор проекту «Лісова варта». – Якщо вирубували менше – несли лише адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 255 гривень. Чорні лісоруби мали розв’язані руки. В одному гірському селі наприкінці березня за один день, до того ж у вихідний, вивезли 33 лісовози деревини. За 4 місяці після прийняття того закону 31 кримінальна справа була закрита в судах, бо сума шкоди «чорних лісорубів» виявилася меншою».

Експерт пояснює, ухвалюючи торік Закон, депутати встановили грошовий еквівалент для настання кримінальної відповідальності 2 тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян як істотна шкода і 5 тисяч за тяжкі наслідки при вирубці лісів. Однак не догледіли, що в кримінальному процесі застосовується сума неоподаткованого мінімуму не 17 грн, а 960 грн 50 коп.

«Завдяки багатьом місцевим активістам, зокрема Василю Курію, який безкомпромісно стоїть на захисті лісів на Львівщині, громадським організаціям, юристам, які широко висвітлювали цю проблему, вдалося підняти її на загальнонаціональний рівень, – розповідає Дмитро Карабчук. – Як вихід із ситуації деякі депутати з різних фракції, зокрема Ольга Червакова з БПП, запропонували свої варіанти законопроекту, ми давали своє бачення. Зрештою досягли найпростішого варіанту».

Новим Законом депутати понизили планку кримінальної відповідальності за незаконну вирубку лісу у 100 разів. Тож тепер якщо сума збитків сягне 19 200 грн, для прикладу, незаконно зрубають 6 дерев діаметром 30 сантиметрів, – зловмисник може сісти за грати.

«Якщо «чорного лісоруба» впіймають перший раз, він може обійтися штрафом -1700 гривень. Відповідальність передбачає також арешт на 6 місяців, обмеження волі строком до 3-х років або й позбавлення волі на такий термін. Якщо скоїть злочин вдруге – може сісти за грати на 3-5 років. Також вдвічі підвищили адміністративну відповідальність за незаконну вирубку лісу. При чому відповідатимуть не лише ті, хто ліс рубає, а й ті, хто його нелегально перевозить, зберігає чи збуває, – каже Дмитро. – Хочу додати, що якщо навіть за зрубані дерева людину оштрафують мінімально – на 1700 гривень, той факт, що проти нього відкрита карна справа, не дозволить йому виїхати за кордон. Думаю, чорних лісоруби мають розуміти, що в такому разі не зможуть поїхати на заробітки».

На другий день після того, як Закон підпише Президент і його опублікують на сайті Верховної Ради, він вступить в дію.

«Думаю, зловмисникам з «Галсільлісу», державних лісгоспів варто подумати про співпрацю з прокуратурою, поліцією, оформляти явку з повинною. Може, менше дадуть. На їхній совісті – сотні злочинів. Тепер вийти з води сухими їм точно не вдасться», – каже один із засновників громадського руху «СтопЛісоцид» Василь Курій.

Фото: eurointegration

  • 0
  • 2429
Відео