«Мародери шукали золоті зуби та коштовності»: на Миколаївщині відновлять каплицю-усипальню графа Скарбека | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Мародери шукали золоті зуби та коштовності»: на Миколаївщині відновлять каплицю-усипальню графа Скарбека
29 Травня, 14:43
logo-black

«Мародери шукали золоті зуби та коштовності»: на Миколаївщині відновлять каплицю-усипальню графа Скарбека

Вікторія Флагман

У селі Заклад на Миколаївщині відновлять зруйновану історичну пам’ятку – каплицю-усипальню Графа Скарбека, збудовану 200 років тому.

«Ми вже давно мріяли про втілення у життя цього проекту, – розповідає головний спеціаліст відділу соціально-гуманітарних питань Тростянецької ОТГ Михайло Цихуляк. – Але, як би це банально не звучало, на це не було коштів. Адже для того, щоб відновити каплицю і благоустрій довкола неї, треба більше 1,5 мільйона гривень. Проблема зрушилася із мертвої точки після утворення громади. На останній сесії Тростянецької ОТГ депутати виділили 20 тисяч гривень на розробку проектно-кошторисної документації. На місці вже побували і проектанти із Львівського політехнічного університету. Оцінили масштаб робіт і взялися за розробку необхідної документації. Більше того, нам пообіцяла підтримку не лише сільрада Тростянецької ОТГ, а й меценати із сусідньої Польщі».

У 1939-му каплицю понищили радянські окупанти – розікрали поховання і викинули з крипти рештки Скарбека. У 1945 році мародери шукали тут золоті зуби та коштовності. Навесні 2009 року у святині завалився дах. Через варварів зник і цвинтар навколо неї.

«Ця каплиця для жителів Закладу, та й сусідніх Демні і Миколаєва, має не лише історичну цінність, – каже староста Закладу Ігор Олюхно. – Ще з дитинства пам’ятаю, як сюди на екскурсії з’їжджалися туристи з усіх усюд. Та останніми роками за каплицею перестали доглядати і територія довкола неї заросла непрохідними чагарниками. Тепер же з’явилася можливість відновити каплицю, і вже найближчими днями ми плануємо там організувати толоку, прибрати територію. Є навіть бажаючі щомісяця сюди приходити і підтримувати тут чистоту і порядок.»

Завершити роботи планують до кінця року. Станіслав Скарбек – відомий землевласник і меценат. Заснував у Львові театр свого імені, нині це Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької. Представник роду Скарбків гербу Абданк. Помер 1848 року.

ФОТО: LMN. На фото зустріч із проектантами і каплиця.

Відео