Мера Самбора ще два роки тому просили оновити харчоблок школи, у якій стався вибух (ВІДЕО)
У школі, де 8 вересня стався вибух, досі не вивезли залишки зруйнованої стіни. Станом на 21 вересня, майже 2 тижні після інциденту, тут не прибрали зруйновані каналізаційні труби та далі висять знеструмлені електричні дроти. Про це LMN повідомили у дирекції школи.
Нагадаємо, у Самборі, що на Львівщині, в ніч на 8 вересня близько 5:30 ранку у комунальному закладі №9 імені Андрія Струся в приміщенні харчоблоку стався вибух. Що стало причиною вибуху з’ясовують правоохоронні органи. А нам вдалося з’ясувати, що проблеми у школі були й у міській раді про них мали знати.
Директорку школи, Оксану Цимбрилу усунули від виконання обов’язків, а дітей перевели на дистанційну форму навчання.
LMN поспілкувалась з батьками, викладачами та директоркою школи, які повідомили, що стурбовані бездіяльністю працівників відділу освіти.
«У нас є проблеми в школі, про які відділ освіти неодноразово був повідомлений. Приблизно з 2015 року, з офіційної пошти мною було надіслано безліч листів до відділу освіти. Щоб учасники освітнього процесу почували себе безпечно, потрібно було усунути проблеми з покрівлею, пожежною безпекою, пожежним устаткуванням у тому числі в харчовому блоці та ін. Відповіді на жоден лист за ці роки я не отримала. З електрикою взагалі цікава ситуація. Електрика, як штатної одиниці у школі не має. Відділ освіти закликає нас найняти фахівця з вулиці, який буде безкоштовно, на договірній основі відповідати за електрику. Таку відповідь надали батькам та учителям у ратуші заступник міського голови пан Святослав Ухач та керуючий справами Микола Петрик під час 2-годинної зустрічі у сесійній залі до якої вони прибули після дзвінків на гарячу лінію про їх відсутність на робочих місцях. Велика к-ть батьків перебували у ратуші і секретар міського голови могли поспілкуватись з ними. У комунальному закладі це неприпустимо, щоб людина з вулиці займалась електрогосподарством. Законодавством передбачено, що матеріальним забезпеченням та утриманням школи має займатись засновник. Директор же організовує навчальний процес після видачі дозвільного акту про початок навчального року, та займається кадровою політикою. Відділ освіти навчальний 2023 рік розпочати дозволив», – сказала у коментарі LMN Оксана Цимбрила, директорка школи.
За словами вчительки Інни Лазурчак, освітяни неодноразово ходили в відділ освіти, щоб зрушити справу з місця. Та лише після звернень на гарячу лінію уряду – 1545 та екстреної допомоги населенню – 112 на міському рівні, за справу взялись лише з 15 вересня. Все що зробили – у школі забили вікна. До того, як відділ освіти повідомив освітянам, комісія проводила засідання з приводу цього питання. Проте про її результати повідомлено не було.
«Ми штурмували відділ освіти, щоб ті залучили відповідні служби для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у школі. Проте відповіді немає. Поліція у вівторок, 11 вересня надала дозвіл відділу освіти на впорядкування приміщення, де сталась надзвичайна ситуація. Ми не маємо права це робити. Мер міста на лікарняному, хоча під час святкування дня міста був присутній. Хто цим має займатись невідомо», – повідомила викладачка Інна.
Натомість у самому відділі освіти у коментарі LMN повідомили, що проблем у школі не було.
«Станом на 1 вересня 2023 року у школі проблем не було. В разі виявлення директором несправного будь-якого обладнання він має право та повинен його опломбувати та повідомити нас. Листами ми дітей не нагодуємо. Але повірте, у відділі освіти бездіяльний ніхто не був. Зараз створена робоча група при міській раді, яка включає рятувальника, поліціянта, працівників закладу з надзвичайних ситуацій, юриста та інших фахівців. Ця робоча група й розпочне з’ясовувати причину. От розслідування покаже, чи це був людський чи техногенний чи інший фактор. На час розслідування ми школі запропонували для навчання перевести дітей у інший корпус школи, але педагогічний колектив налаштований проти, бо немає заключення про безпекову ситуацію закладу», – сказав Богдан Лисейко, в.о начальника Самбірського відділу освіти.
Батьки, чиї діти ходять до цієї школи, чекають на відновлення освітнього процесу безпосередньо у закладі освіти.
«Ми вже майже 2 тижні сидимо на дистанційному навчанні. Хочемо, щоб скоріше вирішилось питання і діти пішли нормально вчитись. Відділ освіти бездіяльний, а мер міста на лікарняному. Тому справа затягується», – каже Іванна Носач, одна з мам, чиї діти відвідують дану школу.
Пан Лисейко заявив LMN, що батьки теж мали б допомагати прискорити процес. Наприклад, на його думку, вони мали б запропонувати знайомих фахівців з ліцензією, що проведуть обстеження навчального закладу. Тобто, міська рада з цим впоратися не може?
Зазначимо, у 2021 році у школі був проведений аудит від Державної служби якості освіти, який після перевірки школі та засновнику надав Приписи, Висновки та Рекомендації. За словами директорки, вимоги, зі сторони школи були виконані, хоч вони були і несуттєві (збільшити перерви, переглянути режим роботи ГПД). Засновнику, особисто міському голові було надіслано листа про необхідність капітального ремонту, оновлення устаткування у харчоблоці. Проте до 2023 року роботи з оновлення приміщення харчоблоку не проводились.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь