На Бродівщині загинули близько 30 мільйонів бджіл: у чому причина | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
На Бродівщині загинули близько 30 мільйонів бджіл: у чому причина
22 Липня, 17:30
logo-black

На Бродівщині загинули близько 30 мільйонів бджіл: у чому причина

У Бродівській громаді бджолярі протягом 3 тижнів втратили близько 1000 бджолосімей. У кожній з яких налічувалося по 30-50 тисяч комах. Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені Л. І. Медведя Міністерства Охорони Здоров’я України провів дослідження у лабораторії та виявив у пробі, яка була надана, наявність небезпечного токсинуклотіанідину, препарату, який в період посівної використали аграрії для захисту рослин від комах-шкідників у сільському господарстві. LMN поспілкувалась з Василем Целюхом, одним з постраждалих пасічників та дізналась про нетиповий випадок отруєння комах пестицидами та розміри збитків, які зазнали пасічники.

«Проблема розпочалась в кінці квітня-початку травня 2023 року. В селах Пониковиці, Ковпин, Хутір Барчин, Глушин, Голосковичі, що на Бродівщині пасічники масово фіксували загибель комах-трудівниць. За 3 тижні у різних пасічників загинули бджоли у кількості 120, 90, 20, 5, 10 бджолосімей. У кожній з яких налічувалося по 30-50 тисяч комах. У мене загинуло 48 сімей, але найзбитковіший випадок стався у пасічника Павла Бутинського. Він втратив аж 280 бджолосімей, а це приблизно 11 млн комах. Прямі збитки кожного пасічника склали близько 7 тис грн за 1 родину. Загалом на Бродівщині загинули близько 1000 бджолосімей», – розповів пасічник Василь.

За словами Василя, найчастіше бджоли отруюються навесні, після відвідування рослини ріпаку, що були оброблені небезпечними пестицидами. Проте поруч з постраждалими пасіками поля, де квітував би ріпак не було. Були поля, де проводились передпосівний обробіток ґрунту пестицидами.

«Пасічники припускають, що отруєння бджіл могло відбутися через оприскування полів у вітряну погоду і вітер міг рознести отруту на поблизу квітуючі рослини, які відвідували бджоли. Після збирання нектару на таких рослинах і відбувалось отруєння бджіл. Зазначу, що законом заборонено обприскувати поля у межах та поблизу населених пунктів, якщо швидкість вітру перевищує 4 м/с. А за інформацією Львівського гідрометцентру, у ці дні швидкість вітру перевищувала допустиму норму», – розповів пасічник на основі результатів дослідження від Інституту.

Препарат клотіанідин вплинув на центральну нервову систему бджіл, внаслідок чого сталось нервове перезбудження від якого комахи і загинули. Клотіанідин відносять до третього класу небезпеки для людини (помірно-токсичні) і першого класу небезпеки для бджіл (високонебезпечні). Від зникнення комах-запилювачів постраждають і аграрії. Як розповідає Василь, доведено,  якщо на соняшнику не має достатнього запилення бджолами, то агрохолдинг не добирає з 1 га посіву до 500 кг насіння.

«Отруєння бджіл щороку відбувається по Україні, і всі збитки лягають на бджолярів. Я дав би кілька порад бджолярам, які помітили загибель бджіл на своїх пасіках. При виявлені загиблих комах негайно звертайтесь в органи місцевого самоврядування та поліцію, щоб зібрати комісію, що передбачена законом. Вона має виїхати на місце загибелі бджіл, щоб відібрати зразок ґрунту, загиблих комах та квітуючі рослини з поля, які оброблялись отрутохімікатами. Та якомога швидше передати в Інститут імені Л. І. Медведя. Але краще запобігти таким явищам. Для цього треба тримати контакт з аграріями, щоб вони завчасно попереджували та правдиво вказували речовину, якою збираються обробляти свої посіви. Тоді можна закрити бджіл і поставити їм вентиляційні решітки, або перевезти на безпечну відстань від полів, що обробляються отрутохімікатами», – поділився Василь.

Зазначимо, в ЄС з 2018 року аграріям заборонили використовувати клотіанідин через токсичний вплив на екосистему та комах-запилювачів.

За фактом масового отруєння бджіл на Бродівщині та згідно з заявами 21 осіб, поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 247 кримінального кодексу – йдеться про порушення законодавства про захист рослин, що карається штрафом або громадськими роботами, або обмеженням волі. Наразі досудове розслідування здійснюється за даною статею, проте у ході слідства кваліфікація може бути змінена.

Фермери мають припущення, яка саме компанія обробляла в цей період поля. LMN звернулась за коментарем до цієї аграрної компанії і згодом його оприлюднить.

Олена Лещенко

Відео