«310 гривень – за 300 метрів»: як українці перетинають кордон із Польщею | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«310 гривень – за 300 метрів»: як українці перетинають кордон із Польщею
26 Квітня, 13:13
logo-black

«310 гривень – за 300 метрів»: як українці перетинають кордон із Польщею

Понад 300 гривень – таку суму беруть водії українських автобусів, які здійснюють перевезення на пункті перетину українсько-польського кордону «Краковець – Корчова». Альтернативи в людей нема, позаяк з початку квітня це єдиний відкритий кордон на Львівщині.

«Їхав з Польщі в Україну. До кордону дістався машиною, як і усі, хотів перейти пішки. Перед польською стороною збиралась черга, коли назбиралось близько 25 чоловік, приїхав автобус на українській реєстрації, сказали, що перевезуть на українську сторону, але за 50 злотих. Це 310 гривень за 300 метрів кордону. Запитав у водіїв, чи це законно і чи дадуть квиток за проїзд? На що ті відповіли, квитка не дадуть і так робити їм сказали українські прикордонники, якщо не їду з ними, то буду далі стояти біля кордону», – написав Богдан Шарко, фотограф із Червонограда, у Фейсбук.

Богдан сів у транспорт та змушений був чекати ще дві години, поки автобус не буде заповнений.

Далі за 310 гривень люди доїхали до найпершої зупинки, що за 100 м від кордону. Одразу біля заправки їх висадили, і кожен із них обов’язково мав пройти експрес- тест на виявлення вірусу COVID-19.

Добратись додому можна було або попутнім транспортом, або ж, скориставшись послугами приватних осіб. Останні, до речі, також не гребують скористатись із ситуації та беруть за подвійним, а то й потрійним тарифом.

«В автобусі зібралося 80 людей. На 50 злотих, це приблизно 25 000 гривень, – додає Шарко. – Коли приїхали на українську сторону, запитав у прикордонників, чому з людей збирають гроші. На що мені відповіли: «ми не маємо відношення до перевізника, ви самі сідали у автобус». Зрозуміло, що хтось просто «кришує» і організовує це перевезення. Люди відвідували різні країни, і їх після цього запхали у такій кількості у один автобус, а потім будуть говорити, що вірус поширюється. Він поширюється, а влада заробляє на цьому. Чесно, після побаченого, ну аж ніяк не хочеться дотримуватись двотижневого карантину і ходити потім по місті в масці. Чому комусь дозволено, а інших штрафують?».

Під постом чоловіка у коментарях багато людей розповіли, як їм доводилось останнім часом в’їжджати з Польщі на територію України.

«Теж так перетинала кордон, але нас було двоє і ми 2 години стояли на холоді, чекали, коли ще прийдуть люди. Двох перевозити було їм невигідно. Хоча польський кордон пройшли пішки за 8 хвилин. Чому польську частину можна пройти, а на українській – 100 метрів коштує 300гривень з людини», – пише Мирослава Баб.

«Коли повертався перед так званим “закриттям кордону”, то їхав теж цим перевізником з Вроцлава до Львова, а платив, як до Києва, бо: “ми берем зі всіх, як до Києва”, чому? Не хочеш не їдь, людей повно! Ніколи більше не буду користуватися їхніми послугами, – прокоментував Анрій Ломінський.

У Державній прикордонній службі у свій час інформували, що вони організовуватимуть перетин держкордону спеціальним транспортом і у цьому співпрацюватимуть з органами місцевої влади.

LMN  поцікавилась у Львівській облдержадміністрації, що саме відбувається на пункті пропуску “Краківець”.

«Наша зона відповідальності – це моніторинг осіб, які перетинають кордон, вручення їм пам’яток щодо обсервації та самоізоляції, скрінінг та експрес-тестування цих людей. Хоча до нас справді останнім часом такі сигнали про платні перевезення через кордон поступали. Думаю, тут повинна бути реакція правоохоронних органів з приводу законності чи незаконності таких дій. Місцева влада не має повноважень самостійно організовувати автобуси в межах митного посту. Однозначно, тут працюють приватні перевізники, – каже Тарас Грень, заступник голови ЛОДА. – Думаю, реакція на те, що зараз відбувається, буде найближчим часом. Коли з самого початку до організації подібних речей мала відношення ЛОДА, ми для таких перевезень організовували автобус ДСНС і, звичайно, проїзд був безплатним. Тоді нам помагали і прикордонники, і правоохоронці, і служба надзвичайних ситуацій. Хто зараз там умовно «заробляє гроші», це предмет дослідження правоохоронних органів».

Нагадаємо, з 7 квітня на Львівщині працює лише один пункт пропуску із сусідньою Польщею – Краковець, тут можна перетнути кордон лише  автомобілем. Всі інші 6 – тимчасово закрили через карантин.

До слова, з 27 березня в Україні повністю закрили авіа та залізничне сполучення. МЗС України наполегливо рекомендувало своїм громадянам утриматись від будь-яких поїздок за кордон через пандемію коронавірусу. У разі невідкладної потреби у виїзді за кордон це можна зробити лише через наявні пункти пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення.

На цій мапі можна скористатись оперативною інформацією.

Фото: Богдан Шарко (фейсбук)

Відео