Сім’я зі Львова втратила новонародженого хлопчика через лікарські помилки: коли встановлять і покарають винних | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Сім’я зі Львова втратила новонародженого хлопчика через лікарські помилки: коли встановлять і покарають винних
17 Січня, 18:09
logo-black

Сім’я зі Львова втратила новонародженого хлопчика через лікарські помилки: коли встановлять і покарають винних

До LMN звернулась сім’я, яка через лікарські помилки втратила найцінніше – свого новонародженого хлопчика. 7 жовтня 2021 року у лікарні “Охматдит” помер Данилко – довгоочікуваний син Ігоря та Мар’яни Дученко. Більше року тривала судово-медична експертиза, де встановлені грубі порушення з боку лікарів Перинатального центру, де народився хлопчик та лікарні “Охматдит”, куди госпіталізували його пізніше. На жаль, винних так і не встановили. Наразі відкрито кримінальне провадження. Через що за півтора місяці після народження померла здорова дитина та чому слідство досі не встановило винних та справу не передано до суду? Про це детальніше в нашому матеріалі. 

Данилко і Даринка народились 31 серпня 2021 року у Львівському обласному перинатальному центрі. За словами батька діток Ігоря Дученка та  висновком судово-медичної експертизи, діти при народженні були визнані неонатологами здоровими і  перебували в цьому ж закладі разом з мамою.

Однак, через декілька днів хлопчику почало ставати зле, лікарі перинатального центру намагалися лікувати його самостійно, але це не дало позитивних результатів і його госпіталізували до львівського “Охматдиту” із зараженням синьогнійною паличкою, діагноз НЕК (некротичний ентероколіт).

Зазначимо, що НЕК – це небезпечне для життя захворювання, що характеризується важким запаленням та некрозом кишківника. За словами тата хлопчика, Данилко був інфікований у Перинатальному центрі. 

LMN поспілкувались також із адвокаткою сім’ї Тетяною Пшеничною. 

“На мою думку, інфікування синьогнійною паличкою новонародженого сталось, у будь-якому випадку, у перинатальному центрі, оскільки інкубаційний період становить 6 діб. Коли ж дитина потрапила в “Охматдит”, в цей же день було виконано лабораторне дослідження, за результатами якого виявлено синьогнійну паличку та встановлено діагноз: ураження синьогнійною паличкою. Експертизою встановлено, що синьогнійною паличкою не могло бути інфіковано дитину внутрішньоутробно, відповідно це сталось саме там”, – розповіла Тетяна Пшенична.



Зазначимо також, що ми проаналізували судмедекспертизу і виявили записи, що оцінка стану новонародженого Данилка за шкалою Апгар у першу хвилину життя становила 6, на п’ятій хвилині – 7. Додамо, що шкала Апгар — це система швидкої оцінки новонародженого малюка для вирішення подальших реанімаційних процедур. Значення – 5-6 за шкалою Апгар становлять легкі відхилення в стані здоров’я. Значення 7-8 свідчать про оптимальний стан новонародженого.

В Охматдиті стан хлопчика лишався стабільно важким, проте його лікуючі хірурги зволікали з призначенням хірургічної операції, що знову ж таки підтверджено експертизою – дитину 20 днів лікували консервативним методом, хоча дитині не ставало легше.



“7 жовтня 2021 року після двох запізнілих операцій Данилка не стало. Експертизою чітко визначено, що тактика першого оперативного втручання мала бути іншою, а саме такою, що була реалізована хірургами вже під час другої операції ”, – розповів тато хлопчика.



В листопаді 2021 року за фактом смерті дитини відкрили кримінальне провадження. Лише в квітні 2022 року була проведена клініко-експертна комісія. Результати судово-медичної експертизи, прийшли лише на початку листопада 2023 року.



“За результатами експертизи було виявлено грубі порушення медичних працівників як Перинатального центру, так і “Охматдиту”, а також багато порушень в тактиці лікування та веденні медичної документації: необґрунтована зміна антибіотиків в ході лікування, хибні записи в протоколах, зволікання з проведення хірургічної операції і багато інших грубих лікарських помилок. Цікаво те що, висновок складається з 45 відповідей на поставлені запитання, 99% відповідей експертів фіксують грубі порушення з боку лікарів обох лікарських закладів, чітко визначено, що дитина народилася здоровою, однак винних у настанні смерті дитини чомусь не встановлено”, – додав тато Данилка Ігор Дученко.



У кінцевому висновку експертизи винних осіб не було встановлено. Батьки підозрюють втручання керівництва лікарень в процес експертизи.

Розглянемо також кілька неточностей у результаті судмедекспертизи на яких наголошує адвокатка Тетяна Пшенична.

По-перше згадано годування зондом, без зазначення чим саме (суміш чи грудне молоко).  Хоча за словами тата хлопчика, пізніше згадується про годування грудним молоком, хоча мама не годувала грудьми. Їй цього не рекомендували лікарі, бо вона приймала антибіотики які не рекомендовані при грудному вигодовуванні. Також в експертизі зазначено, що будь-яке інвазійне втручання, в тому числі і годування через зонд могло спричинити інфікування хлопчика, тому цілком ймовірно, що Данилка інфікували у Перинатальному центрі.

По-друге, лікарка-неонатолог Кунта Н.П. після госпіталізації Данилка, за словами батьків, безпідставно наполягала на внутрішньоутробному інфікуванні відкидаючи факт зараження хлопчика в закладі і казала, що в мами є торч-інфекції, яких насправді не було виявлено.

“В результатах допологових аналізів вагітної Дученко М. Д. зазначені дані, які свідчили про ризик внутрішньоутробного інфікування плодів відсутні”, – йдеться в результатах експертизи.

По-третє, у результатах експертизи зазначено, що хлопчик був недостатньо обстежений лікарем-неонатологом в перші дні життя.

“При підозрі на внутрішньоутробне інфікування потрібно було брати кров на бактеріологічне дослідження до початку антибіотикотерапії, зробити повний загальний аналіз крові… Натомість у хлопчика загальний аналіз крові був зроблений через 48 годин… Відсутнє рентгенологічне обстеження органів грудної клітки та черевної порожнини при погіршенню стану хлопчика і підозрі на НЕК”, – йдеться у результатах експертизи.

Також хлопчику необґрунтовано призначили, а потім замінили антибіотики. Це могло посилити ріст інфекції в організмі.

“По записах у медичній карті неможливо оцінити доцільність призначення з дня народження антибіотиків, а в наступному – їх зміни на 3-й день життя на фоні покращення клінічного стану”, – зазначено у результатах експертизи.

Окрім того, незважаючи на важкий стан, який записували медичній карті, лікарі відтерміновували операцію протягом 20 діб.

“Незважаючи на важкий стан, що записується кожного дня в медичній карті… консиліум з участю дитячих хірургів та реаніматолога був скликаний тільки через 20 днів після госпіталізації для узгодження проведення оперативного лікування”, – йдеться в експертизі.

В експертизі також зазначено, що смерті Данилка можливо було б запобігти, якби у свій час вдалось уникнути інфікування синьогнійною паличкою.

Адвокат сім’ї Тетяна Пшенична розповіла LMN, що слідство затягують, оскільки така справа має термін дії. Якщо ж цей термін закінчиться – лікарі можуть бути звільненими від відповідальності.

“Я не бачу перешкод з боку слідства, але я бачу зволікання, тобто затягування строку, оскільки ця справа має бути вирішена протягом трьох років. У нас вже пішов третій рік. Ще не закінчене досудове розслідування. Ще має бути судове розслідування. І дуже багато таких справ, де встановлено вину певного якогось лікаря, але він звільняється від кримінальної відповідальності, оскільки вже пройшло три роки”, – зазначила Тетяна Пшенична.

Якщо ж лікарів визнають винними, за словами адводатки, їм може загрожувати до 5 років в’язниці, однак це може бути і умовно. Також їм можуть заборонити займатись лікарською діяльністю. 

LMN звернулись за коментарем до Львівського перинатального центру та лікарні “Охматдит”. Наразі керівництво Перинатального центру чекає відповіді на запит для ознайомлення із кінцевим висновком судово-медичної експертизи. 

У “Охматдиті” нам відмовились коментувати ситуацію, оскільки відкрито кримінальне провадження. У лікарні нам пояснили, що вони надали усі об’єктивні дані для з’ясування обставин загибелі хлопчика. LMN будуть слідкувати за подальшим розвитком подій.

Вікторія Васильченко



User Image
Вікторія Васильченко
Відео