Тарифний злочин «зелених»: як влада та постачальники газу через маніпуляції змушують людей платити більше | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Тарифний злочин «зелених»: як влада та постачальники газу через маніпуляції змушують людей платити більше
22 Жовтня, 16:33

Тарифний злочин «зелених»: як влада та постачальники газу через маніпуляції змушують людей платити більше

Нещодавно уряд, мери міст та НАК «Нафтогаз України» підписали Меморандум про непідвищення тарифів на опалення. Однак, цього замало: уряд досі не повернув гроші, за які місцева влада утримуватиме тарифи на обіцяному рівні.

Розповідаємо, що робити, аби тарифне питання не било по кишенях простих українців.

Постачальники останньої надії

30 вересня відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад, де підписали тарифний меморандум. Уряд та «Нафтогаз» пообіцяли, що населення платитиме за опалення сталу ціну, яку не підвищуватимуть. Ці обіцянки виявилися порожніми.

600 тисяч побутових споживачів газу втратили свого постачальника. Їх автоматично перевели на «постачальника останньої надії» (ПОН) й вони платитимуть удвічі більше, поки не підпишуть контракт з новим постачальником.

Ситуація наступна:

Середній тариф – 7,96 грн/куб.

Тариф ПОН – 16,56 грн/куб.

Таким чином, пенсіонери платитимуть за газ у два рази більше. Звідки у них на це кошти – держава й «Нафтогаз» не подумали. Ну й швидко укласти нові договори не вдасться. Це буде важко зробити для жителів сіл, які не завжди мають стабільний інтернет, пошту та не мають банківських відділень.

Пастка для бюджетників

Влада пообіцяла, що бюджетні установи купуватимуть газ по 13,66 грн/куб.м. Однак рішення, якою ж буде ціна, ухвалюється після тендерів.

Тендери оголошуються, але «Нафтогаз Трейдинг» на них не приходить. Місцева влада не може зв’язатися з «Нафтогаз Трейдинг», щоб вмовити їх прийти на тендери.

На тендери приходять приватні постачальники, які готові постачати газ лише за ринковими цінами – понад 30 грн/куб.

Тендери, опубліковані на порталі ProZorro, це підтверджують: очікувана вартість газу є 35 – 45 грн/куб.

Крім того, установи Львівщини потрапили у пастку: після реформи вони формально стали комунальними неприбутковими підприємствами.

До прикладу: як видно із сайту «Державні закупівлі», львівська лікарня швидкої допомоги 12 жовтня оголосила тендер на закупівлю природного газу.

Умови тендеру наступні: лікарня витрачає 107 тисяч гривень на придбання 2675 кубометрів газу. Виходить, ціна одного кубу – 40 гривень. А в згаданому меморандумі вказано, що бюджетникам гарантують закупівлю газу по 13,7 грн за куб.

Тож лікарня платить за газ майже втричі більше. Ці кошти можна було би спрямувати не постачальникам газу, які й так заробляють, а на закупівлю нового обладнання, яке так необхідне в часи пандемії.

Загроза надзвичайної ситуації

Керівництво Львівської області вже заявило про надзвичайну ситуацію: бюджетні установи не матимуть опалення.

Крім того, уряд обіцяв повернути місцевим бюджетам заборгованість, яка існує ще з попереднього опалювального сезону – 37 мільярдів гривень. Без цих коштів утримання тарифів неможливе.

«Зелена влада» може говорити, що цих грошей немає, але це брехня: недавно Рахункова палата виявила додаткові резерви доходів, що не враховані у проєкті держбюджету 2022 року на суму 32,7 млрд грн.

«Слуги Народу» хочуть всі вільні кошти віддати на проєкт «Велике Будівництво», який існує для особистого піару президента Зеленського.

 

Що робити?

Організації, які підписали договори з бюджетними установами, повинні виконати свої зобов’язання з постачання газу. Місцеві громади мають платити таку ціну, яка є у договорі.

«Держава має компенсувати різницю між тою ціною, яку платять бюджетні установи, та ринковою ціною, бо інакше це – наступ на місцеве самоврядування, справжнє пограбування наших бюджетів», – говорить Іван Горон,  керівник виконкому Львівської обласної організації партії «УДАР Віталія Кличка».

Держава хоче, аби громади перепідписували договори, брали на себе кабальні зобов’язання по виплатах постачальникам газу, платили за це власні кошти, тим самим –  недофінансовували місцеві інфраструктурні проєкти, скорочувати бюджети розвитку.

«УДАР Віталія Кличка» вимагає від уряду передати місцевим громадам не лише відповідальність за тарифи, але й ресурси для втримання їх на нинішньому рівні, а також продавати газ за оголошеною ціною.

«Ми вимагаємо від Кабміну спрямувати місцевим бюджетам обіцяні в меморандумі кошти та зобов’язати «Нафтогаз» дотримуватися взятих на себе зобов’язань щодо продажу газу за доступною ціною населенню (7,42 грн/куб. м) і бюджетним установам (13,7 грн/куб. м)», – зазначає Іван Горон.

  • 0
  • 2221
Відео