У Львівському Фотомузеї можна побачити 130-річний іспанський стереоскоп | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
У Львівському Фотомузеї можна побачити 130-річний іспанський стереоскоп
18 Травня, 14:19
logo-black

У Львівському Фотомузеї можна побачити 130-річний іспанський стереоскоп

Сьогодні, 18 травня, у Львівському Фотомузеї з’явився іспанський стереоскоп 1890 року. Це оптичний бінокулярний прилад для перегляду «об’ємних» фотографій. Експонат музею подарували голова ЛОДА Максим Козицький та львів’янин Роман Городечний, який перший піднявся на Еверест.

«Бомба. Читав у звітах товариства “Просвіта”, що з таким “дивом” просвітяни відвідували читальні по селах. Збирали кошти на потреби в часі фестин», – написав у Фейсбук львів’янин Андрій Книш.

Відсьогодні у музеї запрошують відвідувачів, які можуть прийти по одному та побачити цю унікальну річ.

«На стереоскопі немає чіткої дати, коли він з’явився. За вторинними ознаками припускаємо, що його виготовили у період з 1890 до 1900 років. Його попередній власник – київський колекціонер – купив цю річ в антикварній майстерні в Іспанії на кордоні з Францією. У нього стереоскоп придбали Максим Козицький та Роман Городечний, аби подарувати нашому фотомузею, – розповідає LMN Роман Метельський, ініціатор створення Львівського Фотомузею. – Таких стереоскопів насправді дуже мало – їх можна на пальцях руки порахувати. Є інші – значно новіші. Схожого на наш я не бачив ні в Хмельницькому фотомузеї, ні в музеї при Київському Політехнічному інституті».

Роман Метельський зазначає, що іспанський стереоскоп – в ідеальному стані, добре працює.

Додамо, що принцип роботи стереоскопа заснований на тому, що якщо сфотографувати якусь сцену з двох точок, розташованих на деякій відстані одна від одної (приблизну відстань між очима людини), а потім розташувати пару знімків, які вийшли  так, щоб одне око бачило тільки один знімок, а інше око — другий, то людина побачить «об’ємне» зображення, пише Вікіпедія. Сучасними пристроями, що використовують такий принцип, є стереоскопічні 3D-дисплеї.

 

Фото: Facebook

Відео