«Українська сторона стає на коліна?», «Зупиніться!»: політики про ініціативи Зеленського щодо Донбасу | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Українська сторона стає на коліна?», «Зупиніться!»: політики про ініціативи Зеленського щодо Донбасу
06 Червня, 07:42

«Українська сторона стає на коліна?», «Зупиніться!»: політики про ініціативи Зеленського щодо Донбасу

Володимир Зеленський продовжив свій перший закордонний візит до Брюсселю і провів низку важливих міжнародних зустрічей. В ході цих зустрічей піднімались не тільки питання інтеграції в ЄС і НАТО, але й врегулювання конфлікту на Донбасі.

Паралельно з візитом виникають нові ініціативи та робляться публічні заяви, що свідчать про можливу зміни політики щодо Донбасу та війни з Росією. Це викликає занепокоєння в окремих українських політиків.

 

Міжнародні зустрічі та заяви у Брюсселі

Зеленський розповів про підсумки зустрічі із віце-президентом Єврокомісії Валдісом Домбровскісом.

«Одразу, коротко: говорив про гроші. Впевнений, що буде (транш макрофінансової допомоги у розмірі 500 млн євро). Це була моя головна місія. Гроші не головне, але зараз в Україні складна економічна ситуація, але ми з неї вийдемо. Знаю умови, ми готові до цих умов. Ми готові приймати ці поправки до законів», – сказав Зеленський.

 

Віце-прем’єр з європейської інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе, що є членом української делегації в Брюсселі, розповіла про результати зустрічей з посадовцями ЄС.

«Зустріч із главою Єврокомісії була дружньою, говорили про подальшу співпрацю і підтримку серйозних трансформацій з боку з ЄС. Надано великий кредит довіри новому Президентові України. Його треба виправдати. Єнс Столтенберг (НАТО) окремо наголосив на необхідності виконання закону про Нацбезпеку, що Володимир Зеленський у відповідь назвав своїм пріоритетом на посаді президента.

 

Головний висновок першого дня – новий президент підтверджує незмінність курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію», – повідомила вона у Facebook.

 

Зеленський заявив, що членство України в ЄС призведе до краху проекту Росії.

Це відбулось на зустрічі з президентом Європейської ради Дональдом Туском.

«Україна в ЄС – це смерть російського імперського проекту. Більше того, це потужний удар по російському авторитаризму, шлях до демократичних змін в Росії та на всьому пострадянському просторі», – сказав Зеленський.

Туск і Зеленський підтвердили, що саміт Україна-ЄС відбудеться 8 липня.

«Ми обговорили наступний саміт Україна-ЄС. Він викладе пріоритети наших відносин на наступний рік. Нашим спільним рішенням було провести саміт, як планувалося», – сказав Туск.

 

«8 липня я радий вітати вас і всіх партнерів в Україні на саміті Україна-ЄС. Саміт надасть нового потужного імпульсу відносинам між Україною і ЄС», – сказав у свою чергу Зеленський.

 

Президенти України і Польщі після зустрічі в Брюсселі заявили, що налаштовані на примирення.

Про це повідомляє “Європейська правда”.

«Окремо хочу підкреслити, що я налаштований на сприйняття процесу примирення і недопущення домінування тематики складних періодів історії українсько-польських відносин на порядку денному стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща. Україна і Польща мають спільне розуміння глибини загроз, які несе для всієї Європи Росія, і разом боремося за те, щоб ЄС залишався єдиним і солідарним з Україною у боротьбі проти агресії», – сказав президент України.

 

«Ми говорили про складні історичні проблеми. Я вірю, що президентська група експертів, яка була створена президентами Польщі та України, могла б зустрітися і активно вирішувати проблеми в наших двосторонніх відносинах і відновити дух правди. Ми сподіваємося на примирення і активну співпрацю», – позначив президент Польщі Анджей Дуда.

Зеленський прийняв запрошення Дуди приїхати до Варшави.

 

Зеленський також провів розмову зі старшим радником і зятем президента США Джаредом Кушнером.

Про це повідомляє “Європейська правда”.

«Так, президент Зеленський розмовляв з Кушнером, вони обговорили широкий спектр питань, починаючи від безпеки і закінчуючи енергетикою», – сказали в Адміністрації президента.

На зустрічі також був присутній міністр енергетики США Рік Перрі, президент Польщі Анджей Дуда, високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні, прем’єр-міністр Грузії Мамука Бахтадзе.

 

Ініціативи та ситуація навколо окупованого Донбасу

Екс-президент Петро Порошенко обурився з приводу розгляду в Мінську можливості зняти економічну блокаду з Донбасу.

Про це він пише у Facebook.

«Занепокоєний несподіваною новиною за підсумками засідання ТКГ у Мінську про нібито готовність України в односторонньому порядку скасувати економічні обмеження щодо ОРДЛО. Виходить, українська сторона стає на коліна, про що вже говорив Зеленський? Вимагаю від президента Зеленського дати публічну відповідь, на якій підставі він дав такі директиви делегації України. Це – реалізація російського сценарію на Донбасі. Що далі? Репарації з бюджету України на користь агресора? Автономія з правом вето на суверенні рішення держави, на курс до ЄС та НАТО?» – написав Порошенко.

Поруч з тим, у 2017 році Порошенко сам виступав проти блокади Донбасу і називав прихильників блокади людьми, що «блокують Україну, блокують територіальну цілісність України».

 

Лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко порадив Зеленському «взяти паузу».

Про це політик написав у блозі “Української правди”.

«Якби Зеленський запитав, я би йому порадив: Зупинитися, взяти паузу, не вносити на розгляд Путіна жодних нових довгострокових ініціатив, не відряджати до Мінська ні начальника Генштабу, ні інших представників України – доки Путін не зупинить вогонь на фронті!

 

До того часу, сконцентрувати зусилля на зміцненні нашого угруповання на сході і паралельно – на інтенсивній взаємодії з нашими партнерами для посилення санкційного та іншого тиску на Путіна», – написав Гриценко.

 

Раніше повідомлялось, що Тристороння контактна група з питань урегулювання ситуації на Донбасі на наступному засіданні обговорить пропозицію екс-президента Леоніда Кучми зняти економічну блокаду з окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Про це повідомив спецпредставник ОБСЄ в ТКГ Мартін Зайдік.

«Пропозиція надійшла від пана Кучми, і це підтримали учасники з ОРЛО і ОРДО. Це буде на розгляді в економічній підгрупі наступного разу. Це могло б стати великим проривом. Впровадження блокади навесні 2017 року стало тим фактором, який сприяв розриву сторін», – заявив Сайдік.

Кучма в Мінську заявив, що питання обміну військовополонених, у тому числі звільнення українських моряків з-під арешту в РФ, «почнуть вирішуватися».

«Що стосується обміну військовополонених або незаконно утримуваних – я не можу сказати, що завтра буде принципове рішення, але я чітко знаю, що питання, скільки на скільки і так далі, почнуть вирішуватися», – запевнив Кучма.

 

Зеленський заявив, що у червні збере представників великого бізнесу і запропонує їм інвестувати в Донбас.

Про це президент заявив в ефірі телеканалу “1+1”.

«З великим бізнесом ми збираємося зустрітися в червні і будемо говорити про розбудову Донбасу. У нас є план, ми хочемо запропонувати бізнесу інвестувати в Донбас, інвестувати в інфраструктуру Донбасу, тому що Донбас обов’язково повернеться і хтось цим повинен займатися. Можемо їх називати олігархами. Зустрічався з Пінчуком. Зустрічався з… їх не так багато, хтось іще приїжджав до нас, вже не пам’ятаю. Деякі політики приїжджали, вони теж олігархи, але не будемо казати про них», – додав Зеленський. 

 

Зеленський відреагував і на загибель трьох військових на Донбасі.

Про це він написав у Facebook.

«Внаслідок посилених обстрілів позицій ООС на Донбасі загинуло троє військовослужбовців і ще трьох було поранено. Я співчуваю родинам загиблих і бажаю якнайшвидшого одужання постраждалим.

 

Загострення конфлікту – не найкращий фон для відновлення переговорів у Мінську. Нам не потрібно зайвий раз нагадувати про можливість ескалації вашої агресії. Українська делегація в Мінську нагадає про неприпустимість спроб діалогу з нами з позиції сили», – підсумував Зеленський.

 

Раніше LMN вже писала, що в Мінському процесі тривають домовленості щодо «режиму тиші» (припинення вогню).

 

Фото: Укрінформ

Відео