Унікальну старовинну ратушу відреставрують на Старосамбірщині | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Унікальну старовинну ратушу відреставрують на Старосамбірщині
23 Листопада, 19:06

Унікальну старовинну ратушу відреставрують на Старосамбірщині

Старовинну ратушу, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення і має понад сто років, реставрують у селі Нове Місто Старосамбірського району, – пише ЛОДА.

Як розповів голова Добромильської ОТГ Петро Куляс,  ця споруда у стилі модерн є дуже цікавою. Збудована у 1910 році, ратуша слугувала приміщенням магістрату містечка (нині села) Нове Місто.

«У двадцятих – тридцятих роках минулого століття Нове Місто мало статус містечка і тут був розташований магістрат. У радянський час у будівлі функціонували народний дім і бібліотека.  Після реконструкції ми плануємо повернути попередню назву «магістрат», на першому поверсі  відкрити  краєзнавчий музей, на другому  – старостат, адже Нове місто матиме статус старостинського округу.  На вершині ратуші облаштуємо місця для відпочинку мандрівників з видом на костел,  який розташований поруч і теж є пам’яткою архітектури державного значення», – зазначив Петро Куляс.

За його словами, унікальність об’єкту ще й у тому, що ратуша розташована на перехресті доріг, що сполучають Старосамбірщину з прикордонною зоною. Окрім того, поруч є готичний костел, зведений в XVI-XVII ст. Ця пам’ятка є популярною серед паломників та туристів з України і Польщі.

«Зараз туристи з Польщі та групи паломників відвідують костел святого Мартина, що є поруч. Він теж визнаний пам’яткою архітектури, але державного значення. Переконаний, реставрація ратуші збільшить туристичний потік на Старосамбірщину та пожвавить розвиток цієї території, яка багата культурною спадщиною. Ми докладаємо усіх зусиль, аби врятувати й донести до нащадків усе те, чим славиться наш народ», – підкреслив голова Добромильської ОТГ.

Будівельники зазначають об’єкт є складним, відтак робота дуже клопітка, оскільки необхідно зберегти автентичні фрагменти пам’ятки, зокрема сам каркас та покрівлю.

«Першочергово і найважче було демонтувати складні старі конструкції, опісля на першому поверсі проклали армовану плиту на металевих балках. Зараз важливо до настання морозу здійснити оздоблювальні роботи вежі та перекрити дах», – розповідає виконроб підрядної організації “Володар-маркет” Борислав Шавало.

Для реставраційних робіт необхідно близько 16 мільйонів гривень.

«На цей рік з бюджетів різних рівнів виділили 6 мільйонів гривень.  У наступному році плануємо дофінансувати реставрацію пам’ятки. Загалом цього року реставруємо в області 16 об’єктів культурної спадщини. На порятунок і реставрацію старовинної архітектури на цей рік з обласного бюджету виділили 22 мільйони. Наступного року стартує президентська програма «Велике будівництво в культурі», до якої ми подали понад 20 архітектурних пам‘яток нашої області. Сподіваюсь, зможемо охопити реставраційними роботами більше об’єктів», – зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.

До слова, завершити реконструкцію пам’ятки планують до кінця 2021 року.

Відео