«Якщо завод вже запрацював – його дуже важко закрити»: винниківчани бояться потерпіти від цинку | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Якщо завод вже запрацював – його дуже важко закрити»: винниківчани бояться потерпіти від цинку
01 Липня, 14:31
logo-black

«Якщо завод вже запрацював – його дуже важко закрити»: винниківчани бояться потерпіти від цинку

Юлія Швидко, Катерина Мілевич

Сьогодні близько сотні мешканців Винник, Лисинич та Підбірців об 11.00 вийшли на акцію протесту. Люди обурені: за 500 м від житлових домів товариство «Екран»  розпочало будівництво цинкового заводу. Експерти доводять, що хімічний завод зводять із масовими порушеннями та без погодження з місцевими мешканцями.

«Будівництво заводу почали ще у квітні цього року. Від юристів знаю, що на той час компанія ще не мала декларації на початок будівельних робіт. Лише у червні фірма отримала такий дозвіл. Але вона вже встигла звести каркас, – розповідає LMN винничанка Ірина. – Власники заводу ж кажуть: «Чого ви обурюєтеся? Ми ж провели громадські слухання перед будівництвом. Ніхто не виступав проти. Звичайно, завод по документах числиться у Підберізцях. Це село – за 15 кілометрів від будови. А нам майже під самі вікна поставили. Сьогодні представники “Екрану” роздавали листівки, де написано, який той завод буде безпечний, як там все буде гарно. Та ми не діти, не треба нас дурити».

Село Підберізці межують із Винниками, селами Лисиничі та Підбірці. Поряд із майбутнім цинковим заводом уже функціонує паштетний завод, водонасосна станція, яка забезпечує Винники питною водою, та м’ясний цех.

До активістів вийшов представник від компанії, яка будує. Запевняв, що під час роботи заводу будуть дотримані усі норми, тому його діяльність не шкодитиме навколишньому середовищу та здоров’ю людей. Протестувальники не повірили. Їх підтримала міська влада.

«Міська рада Винник – на стороні мешканців, оскільки потенційне будівництво знаходиться в безпосередній близькості до житлової забудови міста. Громадські слухання відбувались на території Підберізецької ОТГ, центр якої за 15 кілометрів від будівництва. Там не були враховані ні позиція, ні думка Винник, Лисинич і Підбірців, які також межують зі згаданим будівництвом. Також залишається відкритим питання документації щодо самого будівництва і висновків екологічної служби. Під час зустрічі ініціативною групою мешканців і представниками влади на наступний тиждень ініційовано зустріч з керівництвом «Екран» щодо роз’яснення їхніх подальших дій і озвучення позицій мешканців Винник», – зазначив LMN тимчасово виконуючий обов’язки міського голови Винник Богдан Шустер.

Керівництво Підберізецької ОТГ пообіцяло оприлюднити свою позицію щодо цього питання. LMN слідкуватиме, коли з’являться пояснення.

Схожий завод уже працює у місті Сарни на Рівненщині. Місцеві мешканці скаржаться, що потерпають від його діяльності.

“Найперше, його негативний вплив побачили по деревах – вони почали сохнути. У деяких дітей були носові кровотечі, які батьки пов’язали з впливом цинку. Також у людей почастішали шкірні захворювання. Керівництво заводу ж запевняє, що не в цьому проблема. Також його підтримують екологи. Якщо завод вже запрацював – його дуже важко закрити», – скаржиться мешканка Сарнів Людмила Григорець.

Фото: Катерина Мілевич

Відео