Жовчнокам’яна хвороба: причини, симптоми та методи лікування | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Жовчнокам’яна хвороба: причини, симптоми та методи лікування
30 Серпня, 09:12

Жовчнокам’яна хвороба: причини, симптоми та методи лікування

Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) – це захворювання обміну холестерину та білірубіну, що супроводжується утворенням каменів у жовчному міхурі, у загальній жовчній протоці і рідше у печінкових жовчних ходах.

Згідно статистичних даних ВООЗ на жовчнокам’яну хворобу (холелітіаз) страждає кожен десятий житель планети Земля. За останні роки ця хвороба «цивілізації» значно помолодшала і діагностується тепер не лише у людей середнього і старшого віку, але і у дітей.

Більш детально розкрити цю тему допоможе лікар УЗ-діагност Медичного центру «Уросвіт» Чубінська Олена Ігорівна.

 

Які причини утворення каменів у жовчному міхурі?

Першою та основною причиною каменеутворення у жовчному міхурі є зміна якісного складу жовчі – перенасичення її холестерином. Тобто в організмі людини відбувається зміна складу жовчі. Згодом запускається процес кристалізації холестерину, що має назву нуклеація. Якщо до цього додати зниження рухомої здатності жовчного міхура, то маємо результат у вигляді застою жовчі.

Загалом весь процес каменеутворення відбувається у зв’язку із порушенням балансу між двома процесами: фізіологічними захисними механізмами, які перешкоджають каменеутворенню і факторами (зовнішніми і внутрішніми), які цьому сприяють.

 

Які факторами можуть сприяти утворенню каменів?

  • Вагітність – гормональний фон при вагітності сприяє гальмуванню моторики жовчного міхура та підвищенню в‘язкості жовчі.
  • Стать – жінки хворіють на ЖКХ у 6-7 разів частіше, ніж чоловіки. Це пов’язано з активністю естрогенів в організмі жінок, які підсилюють вироблення холестерину.
  • Вік – у пацієнтів старше 60 років секреція холестерину є підвищеною, а жовчних кислот – зниженою.
  • Спадковість – підвищена генетична схильність до каменеутворення.
  • Гіподинамія – пасивний спосіб життя негативно впливає на рухому здатність жовчного міхура.
  • Цукровий діабет.
  • Ожиріння – при ньому спостерігається підвищення секреції холестерину в жовчі, зниження рухової функції жовчного міхура і застій жовчі.
  • Зниження ваги – різка втрата маси тіла є причиною збільшення концентрації холестерину в жовчі, зменшення продукції жовчних кислот, зниження рухової здатності жовчного міхура і, відповідно, застою жовчі.
  • Парентеральне харчування (через вену або катетер) – воно викликає зниження рухової функції жовчного міхура і провокує застій жовчі.
  • Характер харчування із зниженням у раціоні кількості харчових волокон, вживання багатої вуглеводами і жирами їжі.
  • Прийом оральних контрацептивів – підвищує продукцію холестерину.
  • Інфекції жовчного міхура.
  • Захворювання тонкого кишківника (хвороба Крона) – призводять до зменшення продукції солей жовчних кислот.
  • Прийом препаратів, що впливають на виділення травних ферментів – вони знижують моторику жовчного міхура і концентрацію жовчних кислот.
  • Цироз печінки.
  • Захворювання крові, що призводять до руйнування еритроцитів (таласемія, серповидно-клітинна анемія).

 

Які перші симптоми жовчнокам’яної хвороби?

Часто у медичній практиці зустрічаються випадки, коли конкременти жовчного міхура у пацієнта є рухомими, а отже, за умови дотримання дієти та правильного способу життя, перебіг хвороби може мати безсимптомний характер. За таких обставин пацієнти дізнаються про наявність в них конкрементів жовчного міхура при плановому УЗ-обстеженні.

Проте так буває не завжди. Неприємні ознаки хвороби можуть з’явитися зненацька, якщо камені заблокують нормальний відтік жовчі. Тоді відбувається раптовий приступ так званої коліки, ознакою якої є виражений больовий синдром в правому підребер‘ї та епігастрії. Біль посилюється після вживання занадто жирних або гострих продуктів. У деяких випадках з’являються нудота і блювота, підвищується температура тіла, відбувається здуття живота (метеоризм). Такі приступи виникають періодично і можуть тривати від декількох хвилин до декількох годин.

Одним із серйозних ускладнень ЖКХ є механічна жовтяниця, яка виникає за рахунок вклинення конкремента в загальну жовчну протоку (холедохолітіаз) та порушення природного відтоку жовчі з печінки у 12- палу кишку. Механічна жовтяниця може сприяти розвитку біліарного панкреатиту.

Симптомами механічної жовтяниці є :

  • жовтушність шкірних покровів та слизових оболонок;
  • сеча кольору темного пива та знебарвлення калу («білий» кал);
  • біль в животі;
  • свербіж шкіри;
  • підвищення температури тіла та озноб.

 

Діагностика та лікування жовчнокам’яної хвороби

Найбільш ефективним та простим методом діагностики ЖКХ є УЗД черевної порожнини. Цей звичний для всіх метод дає можливість діагностувати наявність каміння у порожнині жовчного міхура з точністю до 95%. Окрім цього можна одразу заміряти їх розмір і визначити кількість, дослідити стан стінки жовчного міхура, діаметр жовчних проток. Перевагою цього методу є відсутність протипоказань, дискомфорту і больових відчуттів при огляді.

Лікарі рекомендують проводити скринінгове УЗД органів черевної порожнини 1 раз на півроку.

Медицині поки що не відомі ефективні способи медикаментозного впливу на жовчні конкременти. Всі існуючі препарати спрямовані тільки на зниження літогенності жовчі. Тобто, мають на меті попередити утворення каменів, але не можуть їх розчинити. Тому часто лікарі рекомендують пацієнтам видалення жовчного міхура шляхом хірургічного втручання.

Хірургічне лікування проводять хворим з високим ризиком розвитку ускладнень; при частих рецидивах жовчної коліки; хворим, у яких розмір каменів більше 2 см або за наявності каменю у нефункціонуючому жовчному міхурі; за наявності ​​в анамнезі хворого ускладнення жовчнокам’яної хвороби (гострий холецистит, панкреатит); за бажанням пацієнта.

Додатковими підставами для хірургічного лікування можуть бути цукровий діабет, гемолітична анемія, ферментопатична гіпербілірубинемія, що підвищують ймовірність розвитку холециститу.

В даний час цю операцію переважно проводять лапароскопічним методом без розрізів.

Відео