16-річний львівський школяр створив винахід для незрячих | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
16-річний львівський школяр створив винахід для незрячих
06 Травня, 15:11
logo-black

16-річний львівський школяр створив винахід для незрячих

Тетяна Пасічник

Львівський одинадцятикласник Дмитро Лопушанський на науковій конференції у Малайзії презентував цікавий винахід. Це пристрій, який допоможе людям з вадами зору краще орієнтуватись у просторі. Хлопець виборов перше місце, випередивши учасників з 32-х країн.

«Зі всіх країн були вибрані найкращі проекти з найкращих. Я коли слухав презентації учасників, то справді дивувався. Кожен заслуговував на перемогу. Я дійсно радий, що моя робота видалася для журі найцікавішою, – каже Дмитро. – Вони враховували різні критерії: актуальність роботи, техніка, рівень англійської. Також звертали увагу, як я відповідав на запитання».

Школяр каже, ідея створити проект, який допоможе людству, з’явилась рік тому.

“Я зрозумів, що хотів би створити соціальний проект, і довго думав, як він має виглядати. Точно знав, що хочу допомогти людям, – розповідає Дмитро. – Щодня генерував нові ідеї, все було не те. І от одного дня вирішив допомогти незрячим. Напевно, поштовхом було те, що у самого зір поганий. Уявив, як людям, які зовсім нічого не бачать, з якими проблемами вони зустрічаються кожного дня. Зв’язався з керівником організації незрячих Оксаною Потимко. Вона розповіла, які є потреби і проблеми у людей з вадами зору. Від цього вже відштовхувався”.

Дмитро спершу вирішив зробити визначник кольору. Після декількох зустрічей з незрячими додав ще дві функції — визначення рівня освітленості та наявність перешкод. Перший прототип створював 1,5-2 місяці. Далі працював над ще двома, вдосконалював пристрій.

«Я займаюся світом ІТ три роки, тому пояснити звичайним людям весь процес важко, – сміється. – В інтернет-магазині замовив датчики, мікропроцесор. Далі це все програмував, складав. Повна вартість всіх деталей для пристрою мені обійшлась у тисячу гривень. Але це та ціна, за якою мені вдалося купити. Я не брав найдешевші деталі. Якщо купувати оптом – вигідніше. В принципі, вважаю, пристрій не є дорогим. Я був би дуже щасливий, якби знайшлись інвестори, які були б зацікавлені вкласти кошти у розвиток проекту. Тоді більше людей з вадами зору мали б змогу відчути трохи краще і простіше життя».

Школяр каже, пристрій ще не готовий. Незрячі просять зробити винахід менший за розміром, вдосконалити.

«Вони хочуть, аби він зміг поміщатися у сумочку або кишеню. Це те вдосконалення, над яким я працюватиму найближчим часом, – розповідає. – Я хочу виготовити друковану плату. Це дозволить забрати зайві перемички, дротики. Динамік можна замінити меншим аналогом. Після цього декілька пристроїв дам на тестування незрячим. Цілий місяць вони користуватимуться і я зможу отримати прямий відгук, почути недоліки і переваги. Після цього можна говорити про масштабне виробництво».

Дмитро Лопушанський вперше створив винахід. Однак раніше розробив додаток “Under control”, який допомагає підліткам обмежувати час проведений в інтернеті. Також створив соцмережу “Tagbe” та чат-бот для Telegram “News Kit”.

Відео