Атовець з Миколаївщини розповів, як правильно плести дідух | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Атовець з Миколаївщини розповів, як правильно плести дідух
30 Грудня, 14:45
logo-black

Атовець з Миколаївщини розповів, як правильно плести дідух

Вікторія Ничта

У суботу, 28 грудня, неординарний майстер-клас провів у Миколаєві ветеран АТО Микола Михайляк, мешканець села Устя. Він вже понад 10 років плете дідухи, тож радо поділився своїм вмінням з учасниками Миколаївського міського парламенту «Лідер».

У місцеве кафе чоловік приніс колоски пшениці та вівса. Розкладає їх на столі, роздає по оберемку кожному з присутніх. Розповідає, що дідух — це сніп із добірних колосків жита, пшениці або вівса. Перев’язати його треба так, щоб вийшла голова і три або п’ять ніг. А тоді прикрасити стрічками, маківками та сухоцвітами.

«Цей оберіг є головним старослов’янським новорічним символом, – говорить Микола Михайляк. –  Він символізує «діда», родоначальника сім’ї, покровителя роду та зв’язок між поколіннями».

Разом з хлопцями та дівчатами чоловік робить 6 однакових пучків – в кожен кладуть по 15 колосків та металевий дріт. Міцно зв’язують їх лляними шнурками. Такі ж пучки роблять із вівса.

«Тепер вибираємо найтовстіший із них, який буде головою, прив’язуємо навколо нього три менших пучка. Ще п’ять найкоротших пучечків прив’язуємо на нижній ярус, – повчає майстер. – Тепер необхідно підрівняти низ дідуха та сформувати три ноги. На плетіння середнього дідуха, за умови, що всі заготовки готові, у мене йде одна година. Одного разу я плів оберіг заввишки майже два метри. Зізнаюся, було трохи складно».

Зернові для дідухів родина Михайляків вирощує сама.

«Колоски треба збирати ще зеленими і правильно висушувати, – каже пан Микола.  –  Кожне стебельце необхідно звільнити від листя і підвісити їх у темному місці».

Каже, дитиною навчився плести дідуха у батька.

«Пригадую, як одного разу перед Різдвом тато запропонував мені допомогти йому плести солом’яного «діда». Я тоді дуже зрадів, адже зрозумів, що відтепер батько вважає мене дорослим і відповідальним. Варто сказати, що цей процес дуже зближує сім’ї. Адже в процесі роботи ми колядуємо, розповідаємо цікаві історії зі свого життя».

Відколи почалася війна, у родині Михайляків перестали плести дідухів.

«Спочатку на фронт добровольцем подався мій син Ігор, – розповідає ветеран АТО. – А вже через кілька місяців пішов на війну і я. Не міг пережити того, що молоді люди, які б мали розвивати нашу Україну, віддають там свої життя, а я вже дорослий чоловік, який прожив життя, відсиджуюся удома. Був на війні 2 роки. А коли повернувся додому, вирішив, що традицію плетіння дідуха необхідно відновити і передавати свої знання людям».

Дідух, який виготовили на майстер-класі, 4 січня поїде у геріатричний центр у Винники. Наступного року учасники «Лідера» планують сплести велетенського дідуха, який прикрашатиме центр Миколаєва.

Фото: Вікторія Ничта

Відео