Блокування поляками кордону з Україною: причини, наслідки та розмір збитків | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Блокування поляками кордону з Україною: причини, наслідки та розмір збитків
17 Лютого, 19:30
logo-black

Блокування поляками кордону з Україною: причини, наслідки та розмір збитків

У вівторок, 20 лютого, польські фермери планують заблокувати усі прикордонні переходи між Польщею та Україною, а також під’їзні шляхи до залізничних перевалочних станцій і морських портів. Про те, чому поляки блокують кордони, які економічні наслідки будуть для України та що вартує зробити українському уряду ми поговорили в ефірі програми “Погляд  з Хмарочоса” з аналітиком центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павлом Мартишевим.

Ключовою є теза поляків про те, що вони зіштовхуються з конкуренцією дешевого українського зерна. За словами Павла Мартишевого, частково – це правда.“Суть проблеми в тому що зараз світові ціни на зерно дуже сильно знизились і користь фермерів у всьому світі впала. Водночас, в Європі, в усіх країнах Євросоюзу, наразі відбувають серйозні зміни в аграрній політиці. Тобто є екологізація сільського господарства, яка передбачає, що зростають виробничі витрати на виробництво зерна. В цьому випадку європейські фермери стають не конкурентоспроможними, тому що в них високі витрати, а світові ціни досить низькі. Це призводить до протестів фермерів в багатьох країнах Євросоюзу. Це і Франція, і Словаччина, і це, зокрема, Польща. Тобто протести в Польщі – це лише частина глобальної незадоволеності фермерами в Євросоюзі. І тут вони прив’язують це все до української сільгосппродукції. Варто говорити про сільгосппродукцію в широкому сенсі, тому що вони бояться не лише нашого зерна, вони бояться нашої молочної продукції, нашої м’ясної продукції. В цьому плані можемо говорити про те, що польські фермери, вони вимагають від уряду додаткові дотації, щоб компенсувати збитки від українського зерна”, – окреслив проблему Павло Мартишев.

Додамо, що від блокування кордону страждає і Україна і Польща. Для України негативне те, що зерно не проходить транзитом через Польщу. Поляки ж до повномасштабної війни, постачали до України молочну продукцію, м’ясну продукцію та інші види продовольчої продукції, а тому польська економіка відповідно також страждає від таких дій поляків.

Також нагадаємо, що 12 лютого польські фермери висипали зерно з українських вантажівок у населеному пункті Дорогуськ на кордоні з Україною.“Тут питання того вже, чи єврокомісія закриє на це очі, тому що те, що було зроблено з українським зерном на кордоні, а саме поляки розпломбували вантажівки і висипали зерно на землю – це порушення правил про вільну торгівлю між Україною та Європейським союзом. Тому ми очікуємо реакцію від Європейського союзу тут перш за все”, – розповів Павло Мартишев.

Також на думку аналітика центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павла Мартешева українському уряду варто почати діалог з Єврокомісією.

“Чому Польща, яка отримує значну частину дотацій в рамках спільної аграрної політики ЄС власне порушує нормативи ЄС щодо торгівлі. Також були тенденції до того, щоб обмежувати імпорт польських продуктів.  Це своєрідне віддзеркалення поведінки поляків. Загалом хочу сказати, що в контексті нашої євроінтеграції аграрне питання – це найбільш складне питання. В аграрній політиці важко поєднати таку дотаційну модель Євросоюзу, де фермерам платять великі гроші і наше конкурентне сучасне високоефективне сільське господарство. Є навіть теорія щодо того, що після нашого вступу до ЄС, Євросоюзу доведеться переглянути і змінити свою аграрну політику, тому цей страйк польських фермерів – це маленький елемент цього діалогу, який чекає нас попереду щодо адаптації українського та європейського аграрних секторів”, – пояснив  Павло Мартишев.

На щастя, наразі важливість польських кордонів для українського експорту трохи менша, адже запрацювали морські порти, якими частково екпортують продукцію.“Ми очікуємо, що морський експорт буде продовжуватись хоча б на такому ж рівні як в грудні, тоді блокування польського кордону  матиме не дуже сильний вплив на сектор зернових та олійних культур. Щодо інших галузей : овочів, фруктів та іншої продукції, яка експортується в Польщу, там дійсно можуть бути з цим проблеми. Збитки будуть, але чим більше ми будемо експортувати портами, тим менші будуть збитки. Однак перерізання торгівлі з Євросоюзом через Польщу – це збитки у розмірі десятків мільйонів доларів”, – підсумував Павло Мартишев.Детальніше тему блокування польсько-українського кордону ми обговорили у ефірі нашої програми “Погляд з Хмарочоса” на на youtube-каналі LMN.

 User Image
Вікторія Васильченко
Відео