Таку ж цифру – четверо–п’ятеро працюючих на одного військового – озвучував публічно і президент Зеленський. Отож, за такою логікою, щоб мобілізувати додатково 500 тисяч людей, необхідно економічно забронювати до 2 мільйонів осіб.
Офіс президента та комітет з питань економічного розвитку у Верховній Раді мають дві різні концепції щодо того, хто має потрапити в ці умовні два мільйони та скільки це має принести доходів державі.
У Зеленського хочуть організувати цей процес, спираючись на суму реально отриманої заробітної плати, з якої платиться податок.
Нижня “межа входу”, яка дозволятиме претендувати на економічне бронювання – 30–35 тисяч гривень на місяць. За такої зарплати податкові відрахування працівника і роботодавця складуть до 18 тисяч гривень.
Депутати ж пропонують іншу схему. Вона базується на впровадженні нового спеціального квазіподатку, такого собі військового збору.
Якщо роботодавець хоче подати працівників на економічну “бронь”, то має гарантувати, що кожного місяця додатково заплатить за нього 20 тисяч гривень. Таку ж можливість пропонується надати активним ФОПам. Ця модель дозволяє в задумі акумулювати всі додаткові гроші як певний спецфонд, який можна витрачати тільки на оборону.
Обидві концепції схожі в оцінках надходжень, які можна буде закумулювати для бюджету. За середньозваженого сценарію, додаткові надходження можуть скласти від 200 до 350 мільярдів гривень за рік.
Це дуже відчутна сума. Щоб зрозуміти наскільки, варто згадати, що весь бюджет Міноборони на закупівлю озброєння для ЗСУ в 2024 році складає орієнтовно 270 мільярдів гривень.