Бронь для ФОПів може принести для ЗСУ до 350 мільярдів гривень в рік | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Бронь для ФОПів може принести для ЗСУ до 350 мільярдів гривень в рік
14 Лютого, 11:37

Бронь для ФОПів може принести для ЗСУ до 350 мільярдів гривень в рік

І в команді президента Володимира Зеленського зараз намагаються винайти механізм так званого економічного бронювання, який, з одного боку, зможе стабілізувати роботу економіки, а з іншого – зібрати додатково в бюджет дуже відчутну суму грошей. Про це пише Українська правда.

Йдеться про те, щоб збалансувати потреби армії і стан економіки країни, який напряму впливає на спроможність воювати.

“І бізнесу, і суспільству треба дати якийсь справедливий і зрозумілий механізм, як гарантувати свою роботу. Щоб ми не мобілізували тільки тих, хто реально працює “в білу”, і тому їх видно. А щоб всі розуміли, що зараз такий час: або ти працюєш на бюджет, і так утримуєш армію, або ти служиш у війську. Третього не дано”, – каже заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма.

Навколо відбору критеріїв для економічного бронювання точаться найбільші дискусії. Попри очевидну економічну доцільність, цю ідею вже встигли охрестити способом, у який багаті можуть відкупитися від армії, чи дискримінацією людей за майновою ознакою.

Це в корені неправильний погляд на проблему. Адже головна задача полягає не в тому, щоб дати комусь відкупитись, а щоб створити стале джерело надходження грошей для утримання армії.

“Зараз є певна калькуляція того, скільки коштує навчання, озброєння і грошове забезпечення одного мобілізованого. Якщо брати середню суму витрат на всіх етапах, то це десь 80 тисяч гривень на одного бійця на місяць. Тому в тилу 4–5 людей мають щодня працювати, аби забезпечити бюджету ці гроші”, – пояснює Ростислав Шурма.

Таку ж цифру – четверо–п’ятеро працюючих на одного військового – озвучував публічно і президент Зеленський. Отож, за такою логікою, щоб мобілізувати додатково 500 тисяч людей, необхідно економічно забронювати до 2 мільйонів осіб.

Офіс президента та комітет з питань економічного розвитку у Верховній Раді мають дві різні концепції щодо того, хто має потрапити в ці умовні два мільйони та скільки це має принести доходів державі.

У Зеленського хочуть організувати цей процес, спираючись на суму реально отриманої заробітної плати, з якої платиться податок.

Нижня “межа входу”, яка дозволятиме претендувати на економічне бронювання – 30–35 тисяч гривень на місяць. За такої зарплати податкові відрахування працівника і роботодавця складуть до 18 тисяч гривень.

Депутати ж пропонують іншу схему. Вона базується на впровадженні нового спеціального квазіподатку, такого собі військового збору.

Якщо роботодавець хоче подати працівників на економічну “бронь”, то має гарантувати, що кожного місяця додатково заплатить за нього 20 тисяч гривень. Таку ж можливість пропонується надати активним ФОПам. Ця модель дозволяє в задумі акумулювати всі додаткові гроші як певний спецфонд, який можна витрачати тільки на оборону.

Обидві концепції схожі в оцінках надходжень, які можна буде закумулювати для бюджету.  За середньозваженого сценарію, додаткові надходження можуть скласти від 200 до 350 мільярдів гривень за рік.

Це дуже відчутна сума. Щоб зрозуміти наскільки, варто згадати, що весь бюджет Міноборони на закупівлю озброєння для ЗСУ в 2024 році складає орієнтовно 270 мільярдів гривень.

  • 0
  • 11397
Відео