Бужани запрошують на толоку у Палац Бадені | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Бужани запрошують на толоку у Палац Бадені
25 Січня, 15:02
logo-black

Бужани запрошують на толоку у Палац Бадені

Марія Оринчак 

Цієї суботи активісти Буська кличуть на толоку до Палацу Бадені, що на площі Незалежності. Небайдужих чекають о 10.00.

«Просимо взяти з собою рукавиці, мішки для сміття, віники, – каже LMN краєзнавець Іван Ціхоцький, доцент кафедри української мови ЛНУ ім. Івана Франка. –  Толокою хочемо привернути увагу громадськості до проблеми пам’ятки. Не можемо допустити, щоб вона пропала».

Збудований ще на початку XIX століття, Палац впродовж останнього десятиліття зазнав значних руйнувань. Тут не залишилось жодного вцілілого вікна, злодії порізали систему опалення на брухт, зірвали усі двері.

Торік працівники місцевого краєзнавчого музею започаткували ініціативу “Врятуємо палац”. Періодично прибирають територію біля палацу і саму споруду.  Очистили подвір’я від сміття і чагарників, почепили декілька водостоків, зашили брезентовою тканиною віконні отвори, прибрали горище.

«Колись Палац перебував на балансі Міністерства оборони як територія колишнього військового містечка, – каже Ціхоцький. – З 2008-го територію передали у підпорядкування Міністерству внутрішніх справ. Тут планували розмістити  Центр тимчасового перебування для осіб-нелегалів, але після протестів громадськості від цієї ідеї відмовились. У 2017 році споруду Палацу передали на баланс Буської міськради».

Краєзнавець каже, проблеми зі спорудою почалися, коли звідси остаточно пішли військові і зняли воєнізовану охорону.

«Палац став місцем паломництва місцевих скарбошукачів, мисливців за металом і тутешньої молоді, яка вважала за геройство вибити шибку, розмалювати стіну чи відколупати собі на згадку шматок графської ліпнини», – зазначив науковець.

За останні кілька років у Палаці тричі спалахували пожежі. Остання із них повністю знищила дах у лівій частині споруди, яка зараз перебуває в аварійному стані.

«Сесія Буської міської ради двічі виділяла кошти на протиаварійний ремонт даху, але не може освоїти ці кошти через гальмування з боку профільних міністерств у Києві», – каже науковець.

Палац має статус пам’ятки місцевого значення, тому будь-які роботи з його реставрації чи реконструкції мають мати погодження із Києва і належно оформлену проектно-кошторисну документацію.

«Її вартість може у декілька разів перевищувати ціну самих робіт, – додає Ціхоцький. – У разі самовільного ремонту на міську владу можуть накласти штрафні санкції. Виходить замкнене коло».

Науковець підрахував, що на реставраційні потреби потрібно від 60 до 100 млн. грн.  Бюджет Буська на 2019-й рік – 29 млн. грн.

Активісти планують створити громадську організацію з порятунку Палацу і благодійний фонд для збору коштів.

Фото з вільних джерел.

Відео