Чейз і команда: як працюють чотирилапі на Львівській митниці | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Чейз і команда: як працюють чотирилапі на Львівській митниці
17 Жовтня, 17:02
logo-black

Чейз і команда: як працюють чотирилапі на Львівській митниці

170 одиниць зброї, більшість з якої вогнепальна, 73 частини до зброї та майже 9 000 набоїв. Так могла починатись реклама магазину зброї, але ні. Мова йтиме про службового собаку Львівської митниці породи англійський кокер спанієль Чейза, який працює на західному кордоні. А вище подані показники – це кількість виявленої ним нелегальної зброї. Львівська мануфактура новин навідалась до Чейза і дізналась, як проходить його служба на митниці.

Ветеран, але один з найкращих

Чейз – один з найрезультативніших службових собак. Минулого місяця його відзначили в Києві на конкурсі «Чотирилапі захисники», де зібрались найкращі кінологічні команди силових органів країни – Збройних сил України, ГУР МО, Держприкордонслужби, ДСНС та СБУ.

Проте спанієль був не сам. Його напарник, головний інспектор-кінолог відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці Володимир Лакатиш також отримав подяку від кінологічної спілки України за віддану службу та виховання Чейза.

У своєму специфічному напрямку службовий пес був кращий, тому й отримав нагороду. У Чейза є навички пошуку на легкових та вантажних авто, на багажі, в приміщенні та на людині. Але щоб досягти певного результату потрібно багато та плідно працювати з собакою з самого малечку привчати до команд. Кінолог, наставник, друг та напарник Чейза Володимир розповів як спанієль потрапив до нього:

«Взяли його у 2014 році цуценям у розпліднику, довго шукали, щоб підходив по характеру для мене. Дуже важливо, щоб собака хотіла з тобою працювати в дуеті. Спочатку ми займались самостійно, соціалізувались та пізніше, коли були готові, поїхали на навчання в департамент спеціальної підготовки до Хмельницького. Саме там кінологи разом з майбутніми службовими собаками проходять підготовку та підвищення кваліфікації здібностей. Первинна підготовка триває місяць, а щороку на двотижневому навчанні підкріплюємо набуті навички та здобуваємо нові. На іспиті практичну частину здає  кінологічна команда , а теоретичну  – кінолог».

За словами інспектора-кінолога, у зв’язку з закриттям портів, найбільше навантаження пішло саме на західний кордон. Тому з початку повномасштабної збройної агресії рф, роботи у чотирилапих на службі стало більше. До того ж Львівська митниця надає посильну допомогу для правоохоронних органів та служби безпеки.

«Ми з Чейзом виявляємо незаконне переміщення зброї та боєприпасів. Як цьому навчились? В режимі гри. Спочатку підшукується для собаки її апартувальний предмет – іграшка, яка йому сподобається. Песик вчиться шукати свою улюблену іграшку, під час пошуку обов’язково заохочуємо ласощами. Коли вона навчиться методології пошуку, ми до улюбленої іграшки підкладаємо шуканий предмет і запахи перемішуються. Потім з часом відбираємо апартувальний предмет і тваринка шукає запахоносій. Якщо собака працює з наркотиками, хтось думає, що вона їх вживає, щоб потім відчувати по запаху. Але це не так. Все починається з іграшки», – розповідає Володимир.

За віком Чейз вже ветеран. Це не означає, що його відлучають від служби, проте дають менше навантаження.

У пошуках зброї, наркотиків, тютюну і бурштину

Для роботи Львівська митниця бере собак у приватних розплідниках з паспортом та першими щепленнями.

«Відбір собаки здійснюється комісійно у складі інспектора-кінолога, керівника підрозділу і ветеринара. Ветеринар дивиться за здоров’ям собаки, інспектор-кінолог встановлює зв’язок. Якщо висновок всіх членів комісїї позитивний, вона за їх рішення потрапляє в кінологічну команду. Відбір кінологів відбувається через любов до тварин. Це зерно, основа. Потім вища освіта, бажано кінологічна або ветеринарна», – розповів про правила відбору чотирилапих та їхніх наставників Володимир Кушніренко, начальник відділу кінологічного забезпечення Львівської митниці.

Єдині породи, з якими тут працюють – це вівчарка та кокер спанієль. Загалом найкращі породи, що підходять для служби, це пастуші та мисливські. Кінологів на Львівській митниці 13, кожен з них може мати одну або більше собак. Наприклад, інспектор-кінолог Володимир окрім Чейза має молоду собаку спанієля Лайта.

Щодо пошуку заборонених предметів і речовин, то чотирилапі працівники Львівської митниці спеціалізують на зброї та набоях, наркотичних засобах, тютюні та бурштині. Також кожен службовий пес разом з кінологом має свій графік роботи. Здебільшого працюють день/ніч 48.

«Витривалість собаки залежить від характеру, породи й фізичних даних. Спанієль для прикладу  більш як 20-30 хвилин без перерви не працює. А от бельгійська вівчарка може працювати і більше  годин. Ще час роботи залежить від погодних умов. Також у кожної породи різний імунітет. За останні 2 роки жодна собака у нашому відділі не захворіла. Корм даємо класу «суперпреміум», – каже начальник кінологічного відділу.

Загалом митниця опікується тринадцятьма службовими собаками.

Олена Лещенко

Відео