Через брак йоду страждає головний мозок | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Через брак йоду страждає головний мозок
22 Жовтня, 18:08

Через брак йоду страждає головний мозок

На жаль, ми звикли почуватися погано. Постійне відчуття втоми, роздратованість, поганий настрій та головний біль – настільки часті наші супутники, що, зазвичай, пов’язуємо їх із магнітними бурями, змінами погоди та навіть із астрологічними явищами, і закриваємо на них очі.

Лікар  УЗД Тітова Уляна Любомирівна стверджує, що усі перелічені симптоми, а також ламкі нігті та волосся, зниження пам’яті, надлишкова вага та навіть безпліддя можуть бути наслідками дефіциту йоду в організмі. Про те, чому цей мікроелемент такий важливий для здоров’я, і чим загрожує нам його відсутність, читайте далі:

Що таке йод і для чого він організму людини?

– Йод – це головний компонент гормонів щитовидної залози – тереоїдного і тиреотропного. Він потрібен для їх синтезу. Гормони контролюють і посилюють  інтенсивність водно-сольового обміну, обміну білків, жирів і вуглеводів, теплообміну в організмі, поділу і росту клітин, роботи печінки і серцево-судинної системи. Крім цього, вони впливають на стан нервової системи людини та її психологічне здоров’я.

Скільки йоду необхідно, щоб бути здоровим?

– Добова норма споживання йоду для людини, починаючи з 12 років, становить 150 мкг. Дітям до року необхідно до 50 мкг йоду на добу, дошкільнятам – 90 мкг, дітям з 6 до 12 років – не менше 120 мкг. Більш високі дози йоду називаються фармакологічними. Як правило, таку кількість йоду людина може отримати тільки з лікарськими препаратами, наприклад, змащуючи подряпину спиртовим розчином йоду, або використовуючи як зовнішній засіб розчин люголя.

Більшість мешканців України на добу споживають лише 40–80 мкг йоду. У зоні найвищого ризику –  західна Україна, де споживання йоду найменше.

Більшість людей вважає, що проблема йододефіциту виявляється лише у захворюваннях щитовидної залози. Чи справді це так? Які ознаки нестачі йоду в організмі?

– Роль щитоподібної залози для здорового функціонування нашого організму складно недооцінювати, і йододефіцит в першу чергу позначається на її функціонуванні.

Про нестачу йоду також сигналізує стан шкіри: вона стає сухою, втрачає еластичність, набуває воскового відтінку, стають ламкими нігті та волосся. Через порушення обміну речовин, в якому також беруть участь гормони щитоподібної залози, з`являється надлишкова вага. Відбуваються порушення в роботі кишечника, які проявляються у вигляді закрепів.
При вираженому йододефіциті страждає серцево-судинна система, знижується артеріальний тиск, виникають аритмії. У жінок може порушуватися менструальний цикл, нерідко діагностується безпліддя, у чоловіків – імпотенція.

Через брак йоду страждає і головний мозок, знижується інтелект, здатність до концентрації уваги, порушується пам`ять. Людина, чий організм відчуває йододефіцит, скаржиться на втому, слабкість, стає млявою, байдужою до подій, іноді навіть виникає депресія.

Згодом брак йоду може стати причиною збільшення щитоподібної залози (ендемічний зоб), яка починає здавлювати органи, розташовані поруч, викликаючи тим самим кашель, утруднення ковтання і напади задухи.

До кого звернутися, якщо перелічені симптоми  співпадають з власними?

– Якщо у вас з`явилися симптоми, схожі на ознаки дефіциту йоду, рекомендую звернутися до ендокринолога. Після дослідження гормонального фону лікар зможе зробити висновок про брак цього мікроелемента. Також потрібно зробити УЗД щитоподібної залози для своєчасного виявлення структурних змін. З питань правильного харчування для профілактики цього стану корисно проконсультуватися у лікаря-дієтолога.

 Яка профілактика йододефіциту?

– Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити такі продукти: морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); білу рибу (хек, тріску та ін.); морську капусту (ламінарію); овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат); фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа); яйця; молоко; яловичину; волоські горіхи.

Найпростішою профілактикою дефіциту йоду в організмі є споживання йодованої солі, яка є насичена цим мікроелементом. Отож, для приготування щоденних страв замініть звичайну сіль на йодовану.

Чи може бути йод небезпечним?

–  Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5% – через кишечник.  Симптоми надлишку йоду в організмі  виражені ще менш явно, ніж симптоми його нестачі. Від надлишку йоду, в першу чергу, страждає центральна нервова система — у людини підвищується рівень дратівливості, з’являється гіперактивність, розвиваються параної і навіть можуть траплятися панічні атаки.

Надмірно високий рівень йоду у чоловіків провокує пригнічення статевих гормонів, призводячи як до порушення потенції, так і до гінекомастії (збільшення грудей за жіночим типом).

Ключовим є те, що надлишок йоду трапляється виключно при безконтрольному прийомі БАДів і практично неможливий при вживанні звичайної їжі, нехай і багатої йодом.

Отож, харчуйтеся правильно, будьте активними, дбайте про себе, вчасно звертайтесь по кваліфіковану лікарську допомогу – і ви будете почуватися здоровими та щасливими.

Консультація уролога, гінеколога, ревматолога та травматолога
УЗД, Рентген діагностика.
Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія).
Адреса: м.Львів, вул.Огієнка,3 (на території «Залізничної лікарні»).
Тел. для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.

сайті: https://urosvit.com/.

  • 0
  • 1044
Відео