Через дим від спаленого листя можна захворіти на рак | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Через дим від спаленого листя можна захворіти на рак
25 Жовтня, 20:49
logo-black

Через дим від спаленого листя можна захворіти на рак

Антоніна Скляренко

У селищі Лопатин, що в Радехівському районі, невідомі пізно ввечері підпалили купи з опалим листям. Від диму у населеному пункті ще пів дня стояв густий туман. Зранку пост-звернення до громади у себе на сторінці в соцмережі виклав місцевий священик Василь Ждан.

«Не знаю, чим керувалася та людина, яка це все підпалила і залишила вогнища без нагляду… Дихати нема чим, чад повсюди…У центральній частині Лопатина димова завіса. А що казати тим, хто через дорогу від парку? Схаменіться люди, вам байдуже чиєсь здоров’я, подумайте про своє! Головне, думайте, Боженько мозок для цього й дав, щоб, перш за все, думати!» – написав отець.

Отець Василь пояснив LMN, що опале листя в парку Шевченка громадили діти місцевої школи напередодні. Кілька великих куп залишили, аби потім санітарна машина все це вивезла. Але, коли стемніло, хтось навмисне його підпалив.

«Не знаю як вже й достукатись до людей. На проповідях розповідаю про шкідливість спалення листя і трави і закликаю читати про це. Люди наче розуміють, але потім все одно чинять по-своєму. Торік недалеко нас сталася велика трагедія. Жінка палила траву, в тому диму вчаділа, впала – і вогонь обпалив її. Вона померла. Після того люди трохи задумались, але, очевидно, ненадовго», – каже отець Ждан.

Про небезпеку спаленого листя говорять і екологи. Пояснюють, такий дим дуже небезпечний, особливо для дитячого організму.

«Коли ми спалюємо опале листя, в диму, який утворюється, міститься багато бензопірену. Це канцероген, який має кумулятивний ефект в організмі людини, він провокує онкологічні захворювання. Такі викиди у повітря у 350 разів шкідливіші за паління сигарет», — розповідає еколог Світлана Берзіна.

За словами фахівця, під час спалення листя утворюються понад 30 речовин, що забруднюють повітря.

«Щоб не вдаватися в глибину хімії та екології, мовою цифр: на одну тонну спаленого сміття утворюється 30 кілограмів дуже шкідливих хімічних речовин, які забруднюють атмосферу, повітря. Також вони нікуди не діваються, не йдуть у верхні шари атмосфери, а опадають на ґрунт, забруднюють землю і воду», — зазначає Берзіна.

Також експерти підкреслюють, що особливо небезпечно спалювати бадилля, які до того були оброблені пестицидами чи гербіцидами. Тоді в повітря викид небезпечних речовин зростає, а шкода для здоров’я зростає в рази.

До речі, за самовільне спалення сухої трави чи листя винний може бути притягнутим до адміністративної відповідальності. Штрафи, щоправда, смішні – від 170 до 340 грн., з посадових осіб –  від 850 до 1190 грн.

Відео