Через вибори подорожчають хліб та м’ясо | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Через вибори подорожчають хліб та м’ясо
05 Березня, 13:46

Через вибори подорожчають хліб та м’ясо

З підвищенням цін на електроенергію та через березневі масові доплати до пенсій і монетизацію субсидій – подорожчають  цукор, яйця, хліб та м’ясо.

Експерти відзначають дедалі більшу залежність вартості продуктів від політики, а також тіньової роботи фабрик і виробництв. Так звана сезонність не завжди впливає на ціну, – пише OBOZREVATEL.

Що буде з хлібом?

На думку фахівців, хліб дорожчатиме. Причин одразу кілька:

Зниження попиту через скорочення чисельності населення і рівня споживання;

Виробництво хлібобулочних продуктів йде у тінь. Виробництво збільшується, а оператори заявляють, що знижується. Значна частина приватних пекарень працює напівлегально;

У березні, перед президентськими виборами, мільйони українців отримають індексацію пенсій і монетизацію субсидій;

Загальносвітові тенденції — ціна на зерно зростає.

“Зростання ціни на хліб триватиме. Зараз наш хліб коштує значно дорожче, ніж у Польщі чи Литві. Я кажу про різницю до 30%, ми постійно порівнюємо це”, — каже голова Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. – Незважаючи на це, знижується вартість ціни на хліб. Певною мірою це стабілізує її”.

Саме тому підвищення не буде катастрофічним. Найближчим часом збільшення буде на кілька відсотків.

“Людей зараз наситять гривнею, вони підуть її витрачати в магазини. Відповідно, підприємці спробують скористатися ситуацією. Адже логічно, пенсіонери підуть собі купувати не джинси, а хліб або інші продукти. Ще один пункт на користь подорожчання  збільшення тарифу на електроенергію. З березня виріс на третину. Логічно, виробники будуть змушені збільшити ціну продукції”,  пояснив директор компанії “Агро-Центр” Дмитро Соломчук.

Що буде з іншими продуктами

На думку експертів, варто звернути також увагу на молоко і м’ясо. В Україні все менше помітна так звана сезонність продуктів. Наприклад, влітку якимось чином кілограм моркви коштує понад 30 гривень. А в серпні минулого року Україна взагалі побила власний рекорд: незважаючи на урожай овочів, країна купувала всі складові борщового набору за кордоном.

Молоко ж у свою чергу здорожчає, але несуттєво.

 

“0,5-0,7% або залишиться на одному місці. Зараз збори молока мають збільшитися, тому ситуація буде стабільною. А м’ясо зростатиме, потроху, але все ж. Цього ми ніяк не уникнемо”,  вважає Олексій Дорошенко.

Загалом на зміну ціни продуктів впливають кілька факторів. На них варто звернути увагу:

  • Політична ситуація в країні. Виробники і підприємці намагаються враховувати ризики.
  • Стабільність гривні, її співвідношення з доларом і євро.
  • Збільшення ціни на електроенергію, паливо, воду і газ.
  • Урожай.

 

 

 

Цікаві дані в цьому контексті наводить Інфляційний барометр. Це програма, яка розраховує середню вартість найпопулярніших продуктів. У ній можна подивитися, на скільки дорожчав буряк або помідори за тиждень, місяць або рік.

Наприклад, з 1 лютого по 3 березня найбільше подорожчало масло, на 4,5% (або 9 гривень). Зараз кілограм коштує в середньому 207 гривень. На 2 гривні подорожчала сметана, літр в середньому 63,8 гривень.

Подешевшала за останній місяць курятина на 14 гривень (середня ціна 98 гривень). Не відстає і яловичина — 136 гривень за кілограм (мінус 13,5 гривень).

Цікаві дані наводить так званий індекс вареника. Для оцінки треба розрахувати вартість необхідних продуктів для приготування вареників за класичним рецептом на чотирьох осіб. Так, станом на 3 березня, середня вартість такої страви дорівнює 39,2 гривні. До порівняння, в листопаді минулого року аналогічний набір продуктів коштував би 30,04 гривні.

Варто також додати, у Національному банку прогнозують інфляцію за підсумками 2019 року на рівні 6,3%. Тобто за фактом економічний прогноз кращий, ніж у 2018-му, коли інфляція була майже 10%. Можливо, тому цінових стрибків протягом року і не буде.

Відео