Держаудит вимагає пояснення чому Самбірську Ратушу ремонтують на понад 100 мільйонів гривень | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Держаудит вимагає пояснення чому Самбірську Ратушу ремонтують на понад 100 мільйонів гривень
17 Липня, 18:45
logo-black

Держаудит вимагає пояснення чому Самбірську Ратушу ремонтують на понад 100 мільйонів гривень

У Самборі реставруватимуть будівлю місцевої Рашуті – пам’ятку архітектури національного значення 17-19 століть. Ціна питання: 105 мільйонів 900 тисяч. В інспекторів з Держаудиту виникли питання до вартості робіт. А журналісти LMN дізналися хто виконуватиме реставрацію. І нас дуже здивувало кому місцеве комунальне підприємство довірило Ратушу і понад сто мільйонів гривень. 

Та про все по черзі.

Цьогоріч, 15 березня Самбірська міська рада затвердила проєктно-кошторисну документацію по реставрації ратуші. 

В рішенні виконавчого комітету йдеться про 110 мільйонів 895 тисяч 92 гривні.

25 квітня працівники Самбірського комунального підприємства “Об’єднане” на платформі державних закупівель Prozorro оголосили тендер на ремонтно-реставраційні роботи будівлі Ратуші на площі Ринок, 1. 

Оголошена вартість цих робіт — 106 мільйонів 296 тисяч 881 гривня. Ми вирішили перевірити фірму, якій довірили такі кошти. 

Замовник зазначив, що пам’ятка зберегла свій первісний вигляд, але триповерхова будівля перебуває в незадовільному стані, сходи та підвал – в аварійному стані. Серед переліку робіт, які має виконати фірма, що реставруватиме Ратушу, є відновлення елементів декору та циферблатів годинника вежі. Також передбачені заміна вікон і дверей, реставрація дерев’яних сходів.

 

8 травня двічі на цей тендер подається  ТОВ “Експерт Систем”, яке двічі скасовує свої рішення про участь. Але 10 травня працівники підприємства подаються ще раз. Свої роботи фірма оцінила у 105 мільйонів 900 тисяч гривень. При цьому фірма-учасник забула подати  довідку  про наявність обладнання та матеріально-технічної бази необхідних для надання послуг, визначених у технічних вимогах. “Експерт Систем” цю помилку виправили й 17 травня стали одноосібними переможцями. Чому одноосібними? Тому, що це була єдина фірма, яка подала свої пропозиції для участі. 

Наступного дня, після підписання договору, в нього внесли зміни, передбачивши, що цьогоріч фірма отримає 4 мільйони 800 тисяч, а решту суми —  у 2024 та 2025 роках.  Та якщо ви уважно подивитеся на табличку платежів (взяту з офіційного сайту Prozorro), то помітите, що 100 тисяч гривень у ній … загубилися. 

 

ХТО РЕСТАВРУВАТИМЕ РАТУШУ? 

З відкритих джерел бачимо, ТОВ “Експерт Систем” зареєстроване у Львові, на вулиці Я. Гніздовського. Як йдеться на платформі YouControl, фірма працює на ринку з 2014-го року. Основним видом діяльності “Експерт систем” є монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування. Крім того, фірма виконує малярні роботи та скління, займається гуртовою торгівлею залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього та будівництвом приміщень. Але має одним із додаткових видів роботи “діяльність в архітектурі”.

Знову ж таки із відкритих джерел, нам вдалося дізнатися, що фірма, яка реставруватиме Ратушу у Самборі, має досить сумнівну репутацію. 

Так скажімо, у 2021 році, її працівників звинувачували у підробці документів. В Єдиному державному реєстрі судових рішень бачимо, що до Залізничного районного суду м.Львова у 2021 році надійшло клопотання старшого слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Нацполіції у Львівській області, в якому зазначається, що “в період з 2018 року по 2020 рік керівником та працівниками бухгалтерії ТзОВ «Експерт Систем», за попередньою змовою осіб було вчинено підроблення фінансово-бухгалтерських документів”.

На той період, під час проведення досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженні, встановити особу котра підробляла документи, не вдалося. 

Слідчий пояснював, що для цього “необхідно провести тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме фінансово-бухгалтерських документів ТзОВ “Експерт Систем” і просив продовжити строк досудового розслідування.

Суд задовольнив це прохання. Даних про завершення розслідування, наразі нам знайти не вдалося. Проте, самі відомості, що фірма має заплямовану репутацію (рішення суду про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні) оприлюднено 3 лютого цього року. Тобто, самбірські комунальники, перевіряючи виконавця робіт (якщо вони звісно, це робили), без проблем могли б знайти цю інформацію у судовому реєстрі. 

 

Але і це ще не все. Роботою “Експерт Систем”, виявляється уже були незадоволені замовники, які з ними працювали.

Ба більше! Компанію звинувачують у завищені вартості робіт! З таким до суду пішли працівники Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької.

Справу про це розглядали 16 травня 2022 року у Господарському суді Львівської області. Працівники театру звинуватили “Експерт Систем” у неналежному виконанні фактично здійснених робіт із тими роботами, що вказані в Актах приймання виконаних будівельних робіт. Це вони виявили під час ревізії, коли проводили обміри окремо виконаних робіт.

Як зазначав позивач, у перерахунку це призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 615 тисяч  659 гривень 46 копійок. Проте, належним чином довести свої претензії працівники театру не змогли. Але, як йдеться у рішенні суду, виконавцем частину вартості завищених робіт було відшкодовано — 144 тисячі 298 гривень, 65 копійок завданих збитків.

Інформацію про це працівники КП “Об’єднане” також без проблем могли б знайти у відкритих джерелах. Та чи шукали? Бо якщо так, то рішення довірити гроші й роботи такому підряднику, щиро кажучи — дивне.

Додамо також, що директором “Експерт Систем” є Тарас Беркевич,  який є і кінцевим бенефіціарним власником компанії.

Працівники цієї компанії притягувалися  до адміністративної відповідальності за вчинення ДТП та залишення місця пригоди.  Про що свідчить постанова Залізничного районного суду Львова. Це, звісно, на вибір виконавця робіт впливати не могло. Але багато говорить про людей, які працюють у цій компанії. 

Але і це ще не все.  Питання до цієї закупівлі виникли не лише у нас, але й у працівників Державної аудиторської служби України, які повідомили, про “ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель”. Цю інформацію можна переглянути за посиланням на оголошення тендеру.

Зокрема, аудитори вимагали у замовника надати інформацію та розрахунки з підтвердними документами на підставі яких здійснено обґрунтування розміру витрат (бюджетних призначень), технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість. Наразі висновки перевірки ще не оприлюднені. 

“Дивно, що на тендер з такою сумою фінансування подалася лише одна фірма. Але про причини цього ми можемо лише здогадуватися. Можливо, тут є великий обсяг робіт, який не усім під силу. А можливі й інші причини.  Також насторожує той факт, що в самому договорі оприлюднена лише договірна ціна і графік виконання робіт, але немає пояснювальної записки, зведеної відомості та локальних кошторисів”, —  коментує цю закупівлю Оксана Дзявроник, експертка із державних закупівель.

 

Додамо також, що  виготовлення науково-проєктної документації, за висновками якої й реставруватимуть Ратушу, обійшлося в 1 мільйон 755 тисяч 912 гривень 90 копійок (без ПДВ).  

За даними наших джерел, у 2021 році міський голова Самбора Юрій Гамар запевняв депутатів про те, що Львівська обласна державна адміністрація співфінансуватиме цей проєкт. ЛОВА справді виділила на розроблення проєктно-кошторисної документації 800 тисяч гривень. Тоді, до слова, зазначалося, що вартість реставрації складатиме близько 40 мільйонів. 

Проте, мер обіцяв, що вартість документації не перевищуватиме мільйона гривень. Але в процесі оголошення тендеру сума, як бачимо, зросла. Та на засіданні бюджетної комісії, як твердить наше джерело, про це особливо не наголошували.

Довідково:

Сучасну будівлю самбірської ратуші звели у 1668 році. Згодом у 1670 р. спорудили сорокаметрову вежу – восьмигранний третій ярус і на ньому помістили годинник. У 1844 році ратуша зазнала капітальної перебудови.

Відео