Для мажоритарників кожен голос — на ціну золота, тому спостерігачі мають пильнувати, — каже есперт ОПОРИ Тарас Радь | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Для мажоритарників кожен голос — на ціну золота, тому спостерігачі мають пильнувати, — каже есперт ОПОРИ Тарас Радь
21 Липня, 17:43
logo-black

Для мажоритарників кожен голос — на ціну золота, тому спостерігачі мають пильнувати, — каже есперт ОПОРИ Тарас Радь

 

Наталія Павлишин

 

Ще до виборів прогнозували, що явка виборців буде меншою, ніж зазвичай — по Україні приблизно 55-60%. Хоча зазвичай саме на парламентських виборах вона значно вища, порівняно із місцевими виборами. Про це LMN розповів керівник проектів у сфері виборів та місцевого самоврядування Громадської мережі ОПОРА Тарас Радь.

 

“Цього разу це пов’язано з літнім періодом і достроковістю виборів. Взагалі влітку в нас вибори — вперше. Такого і в світі не практикують. Це — час відпусток, тобто в людей інші пріоритети. Впливає й те, що велика кількість виборців не визначилася за кого голосувати. Є недовіра до старої влади, а також невідомість від нових кандидатів. Тому люди вирішують — не голосувати. Зрештою, порівнюючи з президентськими виборами, парламентські складніші навіть технічно, є особливості виборчої системи — вона паралельна, тому виборці отримують два бюлетені. Відповідно ці вибори є інтенсивнішими і конкурентнішими. Наприклад, на Львівщині 170 кандидатів борються за 12 мандатів. Це зумовлює дуже високу і не завжди добросовісну конкуренцію. Ми бачили це впродовж двох місяців виборчої кампанії. Це, в свою чергу, стимулює кількість порушень,” — пояснив Тарас Радь.

 

 

Що ж до орушень під час виборів, то на Львівщині вони — традиційні і, можна сказати, хронічні. Тільки цього разу їх більше.

“Особливо багато було спроб голосування без паспорта в сільській місцевості. Зафіксували також випадки видачі кількох бюлетенів в одні руки комусь із членів родини. Пояснюють це тим, що всі один одного знають. Та є відповідна процедура, передбачена законом і її потрібно дотримуватися” — додав експерт ОПОРИ .

 

Серед порушень — продовження виборчої агітації, особливо в районних центрах. А також — замала кількість бюлетенів і скриньок. Та, як поясинв Тарас Радь, зважаючи на низьку явку виборців, це не складе проблеми.

 

“До нас надійшла інформація про те, що, начебто члени комісії, щоб спростити процедуру ще до видачі бюлетенів відривали корінці бюлетенів і складали їх окремо. Ми виїхали туди. Ця інформація спростувалася. з’ясувалося, що вони їх не відривали, а лише надривали, вписували прізвище члена комісії, підписувалися, щоб економити час під час напливу виборців. Хоча й це процедурно — неправильно. Адже  викликає підозру у нечесному використанні бюлетенів”, — пояснив Тарас Радь.

 

Серед казусних порушень — поведінка виборців. До прикладу, в Дрогобичі один із виборців порвав свої бюлетені, бо не хотів голосувати в кабінці. А у Львові 94-річна жінка порвала бюлетені і спробувала їх з’їсти. У такий спосіб люди демонструють недовіру і невизначеність.

 

 

Щодо кількості спостерігачів, то їх приблизно стільки ж, як під час другого туру президентських виборів, але менше, аніж під час першого. Та, як каже представник ОПОРИ, цього літа було складно знайти людей. Тож партії домовлялися зі своїми кандидатами і в тих округах де вони балотувалися, не давали спостерігачів, а лише там, де не було їхніх кандидатів.

 

“Особливо важливо спостерігачам бути уважними під час підрахунку голосів. Адже вголос можуть називати одного кандидата, а бюлетені складати за іншого. В округах між кандидатами може бути дуже невеликий розрив. Тож кожен голос — на ціну золота. Хтось може захотіти «корегувати» цей результат. А навіть якщо забрати два-три голоси з дільниці, то по окрузі сумарно виходить багато і це вплине на результат”, — підкреслив Тарас Радь.

Фото: ілюстративне

Відео