Створили ролик до 75-х роковин початку депортації західних українців (відео) | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Створили ролик до 75-х роковин початку депортації західних українців (відео)
08 Вересня, 11:58

Створили ролик до 75-х роковин початку депортації західних українців (відео)

Сьогодні вперше на державному рівні вшановуємо роковини депортації. Торік Верховна Рада України встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.

Тоді близько 700 тисяч українців позбавили домівок.

Український інститут національної пам’яті створив відеоролик, в якому про це розповідає. У ньому використані кадри із фільму Олеся Янчука «Залізна сотня».

«Цей ролик – ще одне нагадування, через що довелося пройти людям, єдина вина яких була в тому, що вони – українці і хтось вирішив, що вони не мають права жити на рідній землі. І про те, що для будь-якого тоталітарного режиму люди – це просто розмінні монети”, – говорить режисер фільму Діана Горда.

Як відомо, західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків. Тож комуністична влада вирішила полагодити це, просто насильно переселивши людей із їхньої батьківщини.

9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням». Виганяли українців з Польщі, а поляків з України.

«Добровільне переселення» з «рівноцінним відшкодуванням майна» обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі», – зазначає голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Фото: скріншот з відеоролика

Відео