Духовна шизофренія або чому не варто святкувати Різдво двічі: думки священників УГКЦ і ПЦУ | Львівська мануфактура новин
Духовна шизофренія або чому не варто святкувати Різдво двічі: думки священників УГКЦ і ПЦУ
19 Листопада, 17:00
logo-black

Духовна шизофренія або чому не варто святкувати Різдво двічі: думки священників УГКЦ і ПЦУ

Відзначати Різдво двічі – це духовна шизофренія. Так вважає о. Олег Здреник, священник Української Греко-католицької Церкви з с. Вільшаник на Самбірщині. Про це він сказав в ефірі проекту «Погляд з Хмарочоса» на youtube-каналі LMN.

Нагадаємо, з 1 вересня УГКЦ і ПЦУ перейшли на новоюліанський церковний календар, тож їхні віряни тепер мають святкувати Різдво Христове 25 грудня. Щоправда усім парафіям дали два роки на ухвалення остаточного рішення, бо є розуміння, що одразу перебудуватися на життя за новим календарем вдається не всім. Водночас часто від вірян можна почути, що вони будуть святкувати Різдво двічі – за новим і за старим стилем. Чи це дозволено і як до цього ставляться в УГКЦ і ПЦУ LMN поговорила з їхніми священнослужителями.

«Справа звички дуже сильна. Чи вартує людям забороняти це (святкувати Різдво за старим календарем – ред.) – мабуть, ні. Чи вартує з людьми говорити на цю тему, працювати – очевидно, так. У нашій парафії ми про це говорили щонайменше чотири роки. Ми почали піднімати дискусії, обговорювати календарну тему і доцільність святкування Різдва за старим календарем, – каже Отець Олег Здреник. – І тепер я бачу в цьому плоди. Якщо десь хтось з духовних отців не пропрацював це, ну то, я думаю, зараз час найвищий для того. Церква дала нам два роки, для того, щоб ми почули тих людей, котрі не хочуть, відмовляються це приймати, розуміти або святкують два Різдва, як ви кажете. Але це якась трошки духовна шизофренія».

За його словами, зараз багато залежить від священників на місцях. Якщо вони будуть служити дві літургії: на одне Різдво і на друге, то тоді час переходу затягнеться.

«Нам усім треба слухати думку Церкви, бо ми всі є в Церкві. Бо якщо ми сьогодні відмовимося від однієї думки Церкви, то завтра у нас буде спокуса відмовитися від іншої думки Церкви», – резюмував отець Олег.

А от в ПЦУ кажуть, що є громади, які категорично відмовляються переходити на новоюліанський календар і, якщо вони не змінять свою позицію протягом перехідного періоду, то так і будуть відзначати свята по-старому. Їм це дозволяють.

«Будь-яка реформа передбачає перехідний період, відповідно, коли приймалося рішення щодо календарної реформи, то на всіх рівнях було прийнята реформа, але, водночас, ті парафії, де більшість людей бажають лишитися за старим стилем, таке право отримали. Хоча таких громад є небагато, все таки більшість парафій перейшли на новий стиль.. З ними погоджено, що це на перехідний період. Однак, все ж таки, такий перехід не є абсолютно категоричним. Якщо громада принципово бажає лишитися на старому календарі і на це є якісь поважні причини, вона це зробити може», – розповів протоієрей Михайло Сивак, проректор Львівської православної богословської академії.

Він також не вітає відзначення Різдва Христового двічі, а для тих, хто все ж прагне мати свято 6-7 січня нагадує, що за новим календарем це свята Богоявлення і Собору Івана Хрестителя.

«Таким чином, ці свята будуть наповнені і урочистостями, і богослужіннями, і молитвами», – каже він.

Повну розмову з обома священнослужителями ви можете переглянути тут.

User Image
Юлія Аронова
Відео