Епідеміологи фіксують на Львівщині значний ріст кількості хворих на кашлюк | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Епідеміологи фіксують на Львівщині значний ріст кількості хворих на кашлюк
22 Квітня, 11:19

Епідеміологи фіксують на Львівщині значний ріст кількості хворих на кашлюк

У Львівській області за перші три місяці 2024 року зареєстровано 122 випадки кашлюку, порівняно з 85 за весь 2023 рік. Захворюваність зростає і в інших регіонах України. Як повідомляють у Суспільне Львів, причиною цього є велика кількість невакцинованих дітей.  

Захворюваність на кашлюк з 2023 року зростає по всій Україні. За даними Міністерства охорони здоров’я України, за перші два місяці 2024 року було зафіксовано 515 випадків захворювання, порівняно з 27 за аналогічний період минулого року.  Більшість хворих (95,9%) – діти. 

За словами Наталії Іванченко, головного епідеміолога та генерального директора Львівського обласного центру з контролю та профілактики захворювань Міністерства охорони здоров’я України, ситуація у Львівській області також важка. 

“Під час коронавірусної інфекції випадки кашлюка були поодинокі. У 2022 році на Львівщині зареєстрували лише один випадок, упродовж 2023 року — 85 хворих в нашій області, одна дитина померла. За три місяці 2024 року вже 122 людини звернулись за медичною допомогою і їм встановили діагноз кашлюк. Ріст є і він дуже помітний. Але, якщо згадати доковідний час, то щороку фіксували по 130-200 випадків захворювання на кашлюк. Це означає, що хвороба має циклічність, і кожні п’ять років є підвищення числа хворих”, – зазначає Наталія Іванченко. 

Кашлюк – це дуже заразне бактеріальне захворювання, яке легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні. За словами Ірини Полюги, на кашлюк хворіють переважно діти дошкільного та молодшого шкільного віку. Більшість з тих, хто хворіє, не були щеплені або отримали лише часткову імунізацію. 

Хвороба є тривалою і виснажливою. Кашлюк дуже небезпечний для немовлят і дітей до року через важкий перебіг і ризик ускладнень. Одне з них – апное, тимчасова зупинка дихання, яку можна розпізнати за посинінням обличчя. Також спостерігається високий рівень смертності серед маленьких пацієнтів. 

“Це єдина інфекція, якою діти можуть захворіти з першого дня життя. Серед наших пацієнтів кожна десята дитина, яка приходить на прийом з кашлем, має підтверджений кашлюк. При тому що минулого року випадків захворювання не було”, — каже медикиня. 

За словами Наталії Іванченко, перші симптоми кашлюку такі ж, як і при ГРВІ, – висока температура і нежить. Потім з’являється сухий кашель, який змінюється власне кашлем через 5-8 днів після зараження. Кашель приступоподібний і спазматичний, зі свистом, почервонінням обличчя, іноді зі сльозами. Напади, що тривають кілька хвилин, частіше трапляються вночі, ніж вдень, і можуть викликати блювоту, дихальну недостатність і “свистячі видихи”. 

Лікарі наголошують, що кашлюк – це хвороба, яка контролюється імунітетом, і єдиний спосіб захистити себе і свою дитину – це зробити щеплення. Згідно з календарем обов’язкової імунізації, дітям потрібно зробити чотири щеплення у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Безкоштовні щеплення можна зробити в найближчій поліклініці або у відділенні імунізації іншого медичного закладу. Якщо з якихось причин ви пропустили щеплення, постарайтеся зробити його якомога швидше. 

Відео