Грошей нема і не буде: в Хирівській громаді не виділяють кошти на догляд за 91-річним колишнім в’язнем сталінських таборів | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Грошей нема і не буде: в Хирівській громаді не виділяють кошти на догляд за 91-річним колишнім в’язнем сталінських таборів
24 Червня, 19:33
logo-black

Грошей нема і не буде: в Хирівській громаді не виділяють кошти на догляд за 91-річним колишнім в’язнем сталінських таборів

До LMN звернулась 49-річна Романія Чопко. Жінка мешкає у селі Скелівка на Самбірщині. Вона розповіла, що ще рік тому зверталась до Хирівської міської ради, аби офіційно оформити догляд за своїм 91-річним свекром Мироном Чопком.

Мирон Чопко народився 8 лютого 1932 року у с. Глибока, Самбірського району. За плечима у нього вісім років сталінських колоній. У 1991 році його реабілітували.

Зараз у літнього чоловіка численні проблеми зі здоров’ям. Це підтверджує і висновок лікарсько-консультативної комісії. Зокрема, у нього деменція, когнітивні розлади. Він пересувається в межах кімнати тільки з допомогою, відтак потребує постійного стороннього догляду.

Перше звернення Романія написала ще минулого року у лютому. Проте розпочалась повномасштабна війна, яка внесла свої корективи у життя кожного. Через рік вона знову звернулась до Хирівської міської ради, аби оформити догляд за своїм свекром.

Тоді, 20 лютого 2023 року, жінка приїхала особисто до очільниці Хирівської ОТГ Мирослави Королюк із заявою. А потім ще раз, через два дні – 22 лютого. Мирослава Королюк пообіцяла, що її звернення розглянуть на сесії – 24 березня. Щоправда, тоді це була усна відповідь.

Коли відбулась сесія, у соцмережах Романія побачила допис одного із депутатів, де йшлось про те, які питання були розглянуті на цій сесії.

«Питаюсь: «Чи розглядалось питання про Чопко Мирона Михайловича, щоб здійснювати за ним догляд, щоб офіційно оформлювати. Мені відповіли, що такого питання навіть не піднімалось. Хоча в усній формі пані Королюк мені пообіцяла, що буде висунуто питання, але воно взагалі не піднімалось», – каже жінка.

Згодом Романія з’ясувала, що заяву, яку вона подала 22 лютого, зареєстрували аж 27 березня, тобто, після сесії міської ради. За словами жінки, вона пробувала звертатись до різних інстанцій, аби їй пояснили цю ситуацію.

Їй повідомили, що у бюджеті Хирівської міської ради у 2022-23 роках не було передбачено коштів на призначення і виплату компенсації фізичним особам згідно Постанови Кабінету Міністрів від №859 від 23 вересня 2020 року зі змінами «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі»».

Потім вона отримала ще дві такі самі відповіді.

«Вони лише знаходять безліч причин, чому не можна оформити догляд. Вони пояснюють це тим, що немає коштів у бюджеті. Але є висновок ЛЛК. Якщо лікарська-консультативна комісія вже зробила свій висновок, що дана особа дійсно потребує стороннього обслуговування, то у повноваженнях соціального захисту не входить можливість зробити протилежний висновок», – пояснює Романія.

Водночас у коментарі LMN голова Хирівської міськради Мирослава Королюк заявила, що грошей в громаді на оплату таких послуг немає.

«Ми не заклали кошти в бюджет і навіть розглядати це питання цього року не будемо, бо грошей на виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі немає»,  – сказала вона.

Тим часом Романія каже, що їй радили звертатися до адвокатів і відстоювати право на отримання виплат у суді. Але жінка цього робити не хоче, бо, каже, не має на це ані коштів, ані часу.

Ірина Марчук

Відео