Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Гривня знову рекордно зміцнилась
12 Грудня, 09:58

Гривня знову рекордно зміцнилась

Національний банк зміцнив офіційний курс гривні на 9 копійок, встановивши його на 12 грудня на рівні 23,60 за долар. Востаннє подібний курс тримався восени 2015 року. Про це йдеться у даних регулятора, пише “Українська правда”.

Офіційний курс гривні до євро зміцнився і був встановлений на рівні 26,14 (на 11 грудня – 26,24 гривні).

Економічний експерт Сергій Фурса каже, що при цьому не варто чекати на зниження цін.

“Українці вважають, що раз гривня зміцнюється, то повинні знижуватися і ціни. Вони так вважають, бо кілька років тому, коли гривня летіла вниз, як літак, що потрапив в штопор, ціни слідували за гривнею. І правда, в такій відкритій економіці, як українська, де основу нашого споживання становить імпорт, різке падіння курсу завжди призводить до зростання цін. Але українці забувають, що зростання цін ніколи не доганяє девальвацію. Умовно кажучи, гривня може впасти в 2 рази, але це не означає, що ціни виростуть в 2 рази. Ціни ростуть у випадку з девальвацією набагато повільніше. Просто тому, що покупець не може собі дозволити їх більш істотне зростання і як результат – імпортери знижують свою рентабельність”, – каже Сергій Фурса.

Тож не варто очікувати, що зміцнення гривні, коли національна валюта підсилює свої позиції на 10 % –15 %, має призвести до відповідного зниження цін. Зростання цін в Україні, поточна інфляція, викликана одним важливим фактором – ростом доходів населення.

“Упродовж останніх трьох років в Україні спостерігається швидке зростання зарплат. Значною мірою – під тиском польського роботодавця. В результаті українські компанії змушені різко піднімати зарплату, щоб утримати співробітників. Тим більше, зараз в Україні спостерігається дефіцит робочої сили. Дефіцит тверезої робочої сили, яка хоче працювати”, – пояснив експерт.

Сергій Фурса зазначає, що сьогодні динаміка цін більш помірна, ніж в попередні роки, інфляція уповільнюється. Є окремі товари, наприклад, картопля, щодо яких спостерігається різке зростання. Але це пов’язано з конкретною продукцією і конкретною причиною. Наприклад, неврожаєм картоплі.

“Чи впливає зміцнення курсу на цінову динаміку? Так. Якби гривня падала або стояла на місці, інфляція була б більше. Ціни б росли активніше. А так політика НБУ і сильна гривня стримують зростання цін. Але вони не в змозі впоратися з оптимізмом українців. Які готові витрачати гроші. І цим штовхають ціни вгору. Але вже не так сильно, як рік чи 2 роки тому. Цьогоріч інфляцію очікують близько 8 % і це вже дуже пристойний показник”, – резюмував Сергій Фурса.

Схожі новини