Хелловін, що ти таке? | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Хелловін, що ти таке?
31 Жовтня, 12:45

Хелловін, що ти таке?

У деяких львівських крамницях та кав’ярнях з’явились страшні гарбузи, павутиння, привиди та чаклунське зілля. Ні-ні, представники бізнесу не очманіли. Просто тут СВЯТКОВА амосфера. Тут чекають на Хелловін. Якщо позаглядати на афішу подій Львова на 30-31 жовтня, то можна знайти добрячий десяток вечірок, що відбудуться у Львові з нагоди цього дня.

Тим часом багато українців (а особливо львів’ян) вважає, що Хелловін немає нічого спільного  з нашою культурою, більш того – святкувати цей день християнам взагалі не личить!

Отож, спробуємо розібратись, що ж це таке…

Цікаво, що саме слово Halloween не має в собі нічого відьомського чи злого.  Слово походить від англійського Hallowe’en — скорочення виразу All Hallow’s Eve — надвечір’я (переддень) Дня всіх святих, яке своєю чергою розшифровується як All Hallowed Souls Eve — дослівно: Надвечір’я Всіх Святих Душ.

Прообраз Хеловіну зародився з появою кельтського язичницького свята Савин, опис якого з’являється в староірландській літературі починаючи з X століття. Назва цього свята походить від староірландського слова Samhain.

Згідно з Оксфордським словником фольклору, Савин був святом одночасно для всіх народів Британських островів та міцно асоціювався зі смертю та надприродним. Водночас немає жодних доказів того, що в язичницькі часи свято мало якесь особливе значення, крім сільськогосподарського та сезонного.

Традиційно вважається, що сприйняття Савина як темного язичницького свята, пов’язаного з мертвими, зобов’язане своєю появою християнським ченцям X—XI століть, які писали про нього через приблизно два сторіччя після затвердження Дня всіх святих та приблизно через чотириста років після прийняття Ірландією християнства. Водночас, уже в VIII столітті День усіх святих починає поступово заміщати Савин; завдяки взаємопроникненню гельських традицій та католицьких обрядів, починають формуватися перші зачатки майбутнього Хеловін.

З цього моменту починається спадкоємний розвиток двох свят. Як і Савин, Хеловін традиційно відзначається в ніч на 1 листопада. В Шотландії та Ірландії Савин носив назву Oidhche Samhna і Oíche Samhna (на шотландській та ірландській відповідно), і сучасні носії гельських мов і досі позначають Хеловін словами Oíche/Oidhche Samhna, зокрема таку назву збережено у Вікіпедії ірландською мовою. Досі на півночі Шотландії та Ірландії прийнято проводити ритуали для заспокоєння мертвих та розповідати вночі 31 жовтня легенди про предків.

Що ж до традиції випрошування солодощів. Вона склалася приблизно в XVI столітті. Діти і дорослі одягали тканинні маски та ходили від одних дверей до інших, вимагаючи від господарів частування та дрібно пустуючи. Звичай вдягати рольові костюми та носити з собою «ліхтар Джека» з’явився лише на рубежі XIX і XX століть, причому в обмін на гроші або їжу спочатку потрібно було пропонувати різні розваги. Тобто, як такий, Хеловін сформувався саме з розважальною метою.

Зараз свято є найбільш поширеним в Америці. Хоча тут його, до речі, спочатку теж дуже критикували. Його поширення в Америці почалося разом із хвилями ірландської та шотландської еміграції сюди протягом 19 століття.

Святкувати чи не святкувати Хелловін, звичайно, ваша справа. Вважати його впринципі святом чи не вважати – теж. Головне, святкуючи чуже, не забувати про своє.

  • 0
  • 746
Відео