Гроші громад Львівщини на ЗСУ: на що витрачали лідери і аутсайдери рейтингу (ОНОВЛЕНО) | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Гроші громад Львівщини на ЗСУ: на що витрачали лідери і аутсайдери рейтингу (ОНОВЛЕНО)
27 Листопада, 14:15
logo-black

Гроші громад Львівщини на ЗСУ: на що витрачали лідери і аутсайдери рейтингу (ОНОВЛЕНО)

У зв’язку із повномасштабним вторгненням кожна із громад Львівщини так чи інакше долучилась до фінансування Збройних сил України. Зокрема нещодавно голова Львівської ОВА оприлюднив рейтинг видатків громад Львівської області на оборону.

Серед лідерів, які внесли найбільший внесок в оборону нашої армії, зокрема Сокільницька та Великомостівська громади. Вони витратили найбільше коштів зі свого бюджету – 36,1% та 24,9% відповідно.

Як зазначив раніше у програмі «Помануфактуримо» голова Сокільницької громади Тарас Сулимко, його громада практично щотижня надсилає допомогу бійцям на схід.

«У нас станом на 2024 рік в планах було 50 мільйонів гривень виділити на ЗСУ. Однак ми виділили вже 80 мільйонів. З них на 70 мільйонів вже закуплена допомога. Ще на 10 – ще проводяться тендери та закупівлі різних речей, які потрібні для наших Героїв», – розповів він.

Тарас Сулимко зазначив, що й на цьому громада зупинятись не планує. Він наголосив, що серед допомоги зокрема дрони, на які було витрачено 50 млн гривень із місцевого бюджету, а також квадроцикли, човни для морської піхоти, баги для евакуації, а також дуже багато іншої техніки.

«Все, що у нас хлопці просять, ми стараємось закупити та завозимо їм прямо на передову якнайшвидше. Ми розуміємо прекрасно, що наша армія змогла боротись саме тому, що населення дуже допомагало. І тільки об’єднавшись, ми зможемо перемогти», – додав він.

Водночас голова Великомостівської громади Ярослав Ройко у відповіді на інформаційний запит LMN зазначив, що громаді вдалось направити значну суму на оборону країни завдяки залишку у бюджеті.

«Кошти, які виділила Великомостівська міська рада на оборону утворилися через залишок коштів станом на 01.01.2024р.», – йдеться у відповіді на запит.

Голова громади також додав, що кошти спрямували на матеріальне забезпечення військових частин. Зокрема було придбано дрони, засоби зв’язку, засоби РЕБ, квадрокоптери та інше. Ярослав Ройко також зазначив, що внаслідок активної підтримки армії жодні інші сектори не були недофінансовані.

Тим не менш, були громади, які менш активно долучались до підтримки української армії. Серед таких зокрема Судововишнянська, Дрогобицька та Хирівська громади. Вони скерували на оборону 1,3%, 0,9% та 0% відповідно.

У відповіді на інформаційний запит LMN голова Судововишнянської ОТГ Зеновій Фольтович зазначив, що цьогоріч громада надавала активну фінансову підтримку військовій частині А4821, яка знаходиться на забезпеченні у військової частини А4056.

«Станом на вересень видатки Судововишнянської ТГ становляться 68 979,4 тис. грн. Видатки оборонного характеру – 1 000 тис. грн. У співвідношенні це дорівнює 1,4%», – зазначив голова громади.

Зеновій Фольтович також зауважив, що Судововишнянська ОТГ має низьку фінансову спроможність, відтак валова частина місцевого бюджету спрямована на покриття видатків галузі освіти, культури, спорту, медицини та ін. Окрім того, громада має заборгованість перед педагогічними працівниками.

«З огляду на зазначене, у Судововишнянської міської ради не було фінансової можливості виділити більше коштів на потреби ЗСУ», – наголосив Зеновій Фольтович.

Втім він запевнив, що громада готова сприяти і допомагати ЗСУ у разі наявності ресурсу у зв’язку із перевиконанням місцевого бюджету.

Про те, що у громади не було фінансової можливості у більших масштабах долучитись до підтримки української армії зазначили й у Хирівській ОТГ. У пресслужбі зауважили, що громада надає лише субвенції, водночас самостійно обладнання та іншу допомогу не закуповує.

«Ми – малоспроможна громада. По мірі можливостей ми завжди виділяємо кошти. Зокрема запити находять із військових частин, на які ми надаємо субвенцію, а військові вже самостійно закуповують необхідне обладнання», – зазначили у пресслужбі громади.

Відтак у 2024 році з бюджету Хирівської громади спрямували 500 тисяч гривень на 4 військові частини. Окрім того, ще понад 400 тисяч гривень виділили на реабілітацію поранених військовослужбовців.

«По мірі надходження коштів у бюджет громади ми будемо регулювати підтримку армії. Звісно, що якщо у нас буде можливість виділити більше, ми обов’язково це зробимо», – наголосили в громаді.

LMN звернулась також за запитом щодо видатків на оборону до Дрогобицької ОТГ, адже ця громада була однією з тих, хто найменше долучився до фінансування ЗСУ. У міськраді обіцяли надати широкий перелік обладнання та іншої необхідної допомоги, яку громада закупила та надіслала нашим Захисникам, втім попри зазначені терміни журналісти цей список так і не отримали.

Нагадаємо, що проєкт бюджету України на 2025 рік передбачав вилучення 4% ПДФО та реверсної дотації, що, в свою чергу, спричинило б скорочення бюджетів громад. Зокрема, як зазначив в програмі «Помануфактуримо» Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова, Львів у такому випадку міг би втратити 20% свого бюджету. І, як наслідок, місто було б змушене скорочувати фінансування ключових напрямів, таких як підтримка ЗСУ та інші, аби фінансувати усі необхідні сектори.

Втім нещодавно Верховна Рада прийняла бюджет на наступний рік, у якому йдеться про збереження 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у територіальних громадах. Водночас реверсну дотацію залишать лише в тих громадах, на території яких ведуться (велися) бойові дії. Окрім того, у наступному році держава відновить видатки для Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) в обсязі 1 000 млн. грн.

Відтак, у зв’язку із вилученням реверсної дотації, у 2025 році громади Львівщини можуть зіштовхнутись зі скороченням місцевих бюджетів, що, в свою чергу, може призвести до зменшення видатків на оборону.

 

Оновлено 27.11.2024р.:

LMN отримала від Дрогобицької міськради відповідь на інформаційний запит. Як повідомив голова Дрогобицької ОТГ Тарас Кучма, станом на 01.10.2024 року на підтримку військових формувань та силам безпеки з бюджету Дрогобицької міської територіальної громади було виділено коштів в сумі 8 410,0 тис. грн.

 

“Дрогобицька міська рада вирішила 50 % від суми перевиконання дохідної частини бюджету Дрогобицької міської територіальної громади спрямовувати на забезпечення витрат, відповідно до звернень військових формувань, для підвищення їхньої боєздатності”, – йдеться у відповіді на запит.

Однак, як зазначив голова ОТГ, у звʼязку з критичною ситуацією, що склалася на ринку енергоресурсів в державі, значну частину коштів з бюджету громади систематично скеровують на фінансову підтримку підприємств критичної інфраструктури з метою безперебійного забезпечення населення Дрогобицької міської територіальної громади водо , тепло та енергопостачанням в умовах військового стану.

“Ми глибоко усвідомлюємо виклики , які стоять перед Україною у військовий час , а тому протягом повномасштабного вторгнення нами надається всебічна допомога військовим формуванням, які дислокуються на території нашої громади у вигляді субвенцій, на підставі затверджених програм надання фінансової підтримки”, – додали у Дрогобицькій ОТГ.

Так, протягом 2022-2023 років з бюджету Дрогобицької міської територіальної громади на підтримку військових формувань та силам безпеки виділено субвенцій на суму 72,1 млн грн.

User Image
Вікторія Михаць
Відео