“Круче всех”: як у трускавецькому таборі нардепа Лопушанського дітей “оздоровлюють” російською (відео) | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
“Круче всех”: як у трускавецькому таборі нардепа Лопушанського дітей “оздоровлюють” російською (відео)
04 Лютого, 14:23
logo-black

“Круче всех”: як у трускавецькому таборі нардепа Лопушанського дітей “оздоровлюють” російською (відео)

Артек Прикарпаття” – дитячий табір у Трускавці. Тут запрошують дітей на оздоровлення та навчання, пропонують цікаві розваги та прекрасний відпочинок.

“Ідеальне місце для активного дитячого відпочинку, оздоровлення та незабутніх вражень”, – повідомляють на сайті.

Усі незабутні враження організатори фіксують на обʼєктиви камер, а потім розміщують у соціальних мережах. До редакції Львівської мануфактури новин потрапило відео, де видно і чути, як діти розважаються під російськомовну музику.

Журналістів зацікавило, чому у таборі Львівщини, на самісінькому Заході України, використовують російський продукт. І нам вдалося дізнатися, що мова агресора тут не виняток, а правило.

“Так, у таборі дійсно дуже багато російської музики. І навіть вихователі тут спілкуються переважно російською мовою. На дискотеках українських пісень не вмикають зовсім, а ті, що є – це дві-три іноземні, решта – російські”, – розповіла ЛМН Оксана (імʼя з етичних міркувань змінено), котра має безпосередню дотичність до табору. 

Під російську музику діти не лише танцюють, нею користуються, змагаючись у різних конкурсах.

Скріншот зі сторінки табору "Артек-Прикарпаття" у соцмережах
Скріншот зі сторінки табору "Артек-Прикарпаття" у соцмережах
Скріншот зі сторінки табору "Артек-Прикарпаття" у соцмережах

У “Артек Прикарпаття” приїжджають, зокрема, діти, путівки яким цілком чи повністю оплачує держава. Тобто із пільгових категорій. Лише минулого року Міністерство соціальної політики замовило тут майже 6 тисяч путівок. Коштувало це державі понад 70 мільйонів гривень.

Ще стільки ж отримав табір з тієї ж орбіти власників – хирівський “Лаяр Сіті”. Більше про це можна прочитати тут.

ЛМН раніше повідомляла про те, що засновником трускавецького «ОПК Планета здоров’я» є Іван Ісаков, а керує ним Карина Шикова. Фірма зареєстрована в одному будинку з готелями мережі «Royal Ноspitalеty Group», у якій працює Шикова. 

У 2005 році засновником ТОВ «Роял Хоспітелеті Груп» був теперішній нардеп від партії «Європейська солідарність» Андрій Лопушанський. А його дружина Тетяна Лопушанська в 2016 році працювала в «ОПК Планета здоров’я».

Хирівська «Лаяр Сіті» належить Анні-Марії Романишин, а її директором є Олександр Карєв. Готель «Layar Palace» місцеві ЗМІ також пов’язували з Андрієм Лопушанським.

Нас зацікавило, чому заклади, безпосередньо повʼязані зі, здавалось би, цілком проукраїнським нардепом від “Європейської Солідарності”, не просто не виконують вказівки Львівської обласної ради, а за гроші платників податків грубо порушують її рішення.

Адже ще у 2018 році обласні депутати ухвалили мораторій, який забороняє використання російськомовного продукту на території регіону.

Йдеться про відтворення будь-яких аудіовізуальних творів російської мовою у публічному просторі.

 

Ми намагались взяти коментар з цього приводу у самому закладі. Проте за усіма вказаними на сторінках табору номерами телефонів або не було відповіді, або дзвінок переадресовувався на автовідповідач.

Відтак “ЛМН” звернулась за коментарем до юристів. І ось що нам відповіли:

“Чинним законодавством передбачено обов’язковість надання як освітніх послуг так і оздоровчих (медичних) державною мовою. Будь-яке ігнорування (порушення) цих вимог тягне за собою відповідальність (штраф від 3400 до 6800 грн). При чому це стосується не лише державних установ, але й приватних, а тим більше за державним замовленням, як є в даному випадку. Є дуже цікава візуально карта, на якій позначені регіони і видно, де понад 50% населення українську мову вважають рідною, там і проходить військовий кордон. Ті, які вважали, що російська їхня рідна мова, якщо подивитись карту АТО, то вона просто йде по мовному кордоні. Мова є визначальним фактором території. Немає мови – немає ідентичності, немає держави. Тут мова йде про виявлені порушення закладом, що надає оздоровчі послуги за державним замовленням, а тому під час публічної закупівлі, яку організовував відповідальний орган державної влади, мало бути чітко передбачено те, що надання усіх послуг здійснюється виключно українською мовою. Такий пункт договору в цій ситуації став би підставою для розірвання угоди та повернення коштів, водночас за відсутності такого пункту мова може бути лише про дисциплінарну відповідальність замовника (працівників держоргану) та адміністративну відповідальність виконавця (закладу, що надавав послуги оздоровлення)”, – каже Святослав Літинський, кандидат на мовного омбудсмена.

Водночас інший юрист, Олександр Золотухін, наголошує і на тому, що ситуація у дитячому таборі у Трускавці є порушенням дитячих прав:

“Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про оздоровлення та відпочинок дітей», послуги з оздоровлення – комплекс спеціальних заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, спортивного характеру, що надаються дитячим закладом оздоровлення та відпочинку і спрямовані на відновлення та поліпшення фізичного і психічного стану здоров’я дитини. Як бачимо, оздоровлення (відпочинок) включає в себе ряд функцій, які надаються для забезпечення постановленої мети оздоровлення та відпочинку дитини. Сюди входить освіта, медицина, спорт та інші види діяльності. Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», чітко передбачає надання усіх цих послуг, в комплексі чи окремо, державною мовою (ст. 21, 23, 29, 30, 33, 34 Закону). При чому, це не є правом надавача послуги, а його обов’язком. Тому, у даній ситуації слід констатувати порушення прав дітей, а також невиконання норм закону, що тягне за собою встановлену відповідність у вигляді штрафу, який може накласти Уповноважений із захисту детальної мови. Також, орган, який замовляв ці послуги, мав би відреагувати на ситуацію шляхом скерування вимоги про надання послуг (виконання державного замовлення) виключно державною мовою або розірвання угоди із таким виконавцем”, – пояснює він.

Тож поки кожен із нас, платник податків, перераховує гроші до українського бюджету, ті, хто мали би захищати Україну та її права, порушують їх навіть у тилу.

Відео