Як обрати та скільки коштують новорічно-різдвяні дерева цьогоріч: поради еколога
Вчора у Львові почали продаж зрубаних ялинок. Хвойні дерева можна купити на 23 локаціях міста. LMN поспілкувались з головним експертом з питань лісової політики ГО «Лісові ініціативи і суспільство» Дмитром Карабчуком про те, як і де найкраще обрати свою новорічну красуню.
За словами еколога для того, щоб не купити ялинку, яка буде зрубана незаконно – необхідно мати мінімальні знання.
«Для того, щоб не купувати ялинку, яка вкрадена або у природи або у громади – необхідно мати мінімальні знання. Обираючи новорічну красуню, зверніть увагу на стовбур. Там має бути стрічка із штрих-кодом, який буде вказувати на те, що вона зрубана у спеціально відведеному місці. Якщо ви побачили такий штрих-код, стрічку, або пластмасову бирку, то обовʼязково перевірте її в спеціальному додатку. Для цього в Інтернеті в пошуковику введіть «Перевірка новорічної ялинки», тоді вас скерує на відповідний сайт, де можна відкрити додаток і ввести код, який є на стрічці або штрих-коді. Там і буде вся інформація, де заготовлена ця ялинка… Зазначу також, що якщо ви обираєте таку ялинку, то ви стимулюєте розвиток вітчизняного бізнесу», – розповів Дмитро Карабчук.
Якщо ж на стовбурі ялинки немає розпізнавального знаку – скоріш за все вона є вкраденою.
Окрім того, еколог поділився як обрати дерево, яке ідеально підійде саме для вас. Для початку необхідно чітко визначитись чи ви надаєте перевагу штучній чи живій ялинці. Штучне дерево буде мати більш гарний і пухнастий вигляд. Хвоя не буде опадати, однак ви не будете насолоджуватись ароматом, який дає жива ялинка.
«Якщо ви обрали штучну ялинку – варто памʼятати, що нею варто користуватись не менше 10 років для того, щоб екологічний слід від її виготовлення був співрозмірним тим затратам, які відбулись, якби ви 10 років купувати зрізану ялинку», – додав Дмитро Карабчук.
Також пан Дмитро пояснив, що найекологічнішим варіантом новорічного дерева є ялинка в горщику. Її можна придбати у будь-якому садовому центрі. Однак вона теж має свої недоліки. Така ялинка погано переносить кімнатну температуру, тому її необхідно постійно поливати для того, щоб ґрунт був зволоженим.
Найпростішим і найбюджетнішим способом відчути новорічно-різдвяну атмосферу у себе вдома еколог називає ялинкові гілочки або ікебани. Для цього непотрібно зрізати цілу ялинку, однак аромат і візуальну естетику свята їх власник легко зможе отримати.
Якщо ви вирішили надати перевагу природній ялинці – необхідно памʼятати, що для неї необхідний догляд. Він залежить від породи дерева. На Львівщині найбільш поширеними є смерека, ялина європейська і ялиця біла.
«Догляд залежить від того, якої породи дерево ви придбали. До прикладу ялиця біла є більш пухнастою і має не колючу голку на відміну від ялини європейської. Окрім того, ялиця біла не сильно осипається, а тому є гарним варіантом для сімей з дітьми. Незалежно від догляду найбільше буде осипатися ялина європейська і смерека. Загалом найважливішим у догляді є волога, яку деревце буде втягувати. Окрім того, варто звернути увагу на місце, яке ви обрали для ялинки. Воно повинно бути найхолоднішим у вашій оселі», – пояснив Дмитро Карабчук.
Після завершення новорічних свят у прихильників живих ялинок постає питання куди ж викидати новорічне дерево. Еколог пояснив, що винести на смітник – це останній варіант, що можна зробити. Найкраще завезти її туди, де ваша ялинка зможе принести користь.
«Найкращою опцією є – завезти ялинку у найближчий звіринець, якщо там оголосили, що приймають новорічні ялинки. Зазвичай працівники знають, що з ними робити, адже деякі звірята потребують хвої. Загалом хвоя має спектр вітамінів, які потрібні багатьом тваринкам. Також іншим способом є подрібнення ялинок. Тоді ці щепки можуть використовуватись для озеленення і покриття грунту. Таким чином волога краще утримується у грунті. Тут потрібно не полінуватися після свят завезти її в те місце, де вона принесе свою користь. Однак якщо немає такої можливості – то смітник це останнє куди можна їх занести також», – додав еколог.
LMN відвідала ринки в Галицькому районі, де офіційно продаються хвойні дерева. За адресою пл. Соборна, 12 ми знайшли два пункти продажу ялиці. Нам вдалось поспілкуватись з одним із продавців Михайлом. Чоловік зазначив, що задоволений темпом продажу новорічних красунь перед днем Святого Миколая і станом на обід продав вже 10 дерев. Ціни на ялиці коливаються від 100 до 600 грн в залежності від висоти дерева. Різдвяні віночки кожен охочий зможе придбати за 150 грн.
«Не дивлячись на те, що свята перенесли, продаж почався раніше, проте йде добре. Зараз львівʼяни беруть ялицю на Миколая, в середині місяця брати перестануть, перед Різдвом продажі поновляться знову. Ціни у порівнянні в минулим роком зросли мінімально, десь до 10%. Мої ціни від 100-600 грн. Продаю гілочки ялиці від найменших розмірів до середніх. Документація з лісництва у мене присутня. У порівнянні з сосною, ялиця обсипається менше. Труднощів у продажах поки поки що не бачу. Навпаки, найчастіше люди беруть дерева, які коштують дорожче», — зазначив Михайло.
Зазначимо, що для покупки новорічно-різдвяних дерев міська рада виділила чітко відведені місця, де, за словами еколога, ви з найбільшою вірогідністю купите ялинку законно.
Фото: Тарас Харачко та LMN
Текст: Вікторія Васильченко та Олена Лещенко
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь