Як розпізнати авітаміноз: причини, симптоми, профілактика | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Як розпізнати авітаміноз: причини, симптоми, профілактика
25 Лютого, 11:12

Як розпізнати авітаміноз: причини, симптоми, профілактика

Авітаміноз – це захворювання, яке виникає через тривалу нестачу вітамінів в організмі. Недуга може виникати через нестачу окремих вітамінів, але частіше він комплексний і організм потребує цілої групи вітамінів. Це пов’язане із тим, що авітаміноз виникає через неправильне або незбалансоване харчування. А це означає, що людина не вживає ряду важливих продуктів, тож і насичення організму вітамінами в цілому низьке.

Вітаміни – це дуже важлива група речовин, які не виробляються організмом людини, і тому їх потрібно вживати із їжею. Цікавий факт – майже всі звірі здатні самі синтезувати вітамін С, за його вироблення в організмі відповідає спеціальний ген. Предки людей колись також виробляли вітамін С, але на певному етапі еволюції відбулась деградація цієї функції. Коли саме це відбулося і чому – науковці намагаються з’ясувати, проте достеменно причин цього ніхто не знає. Обов’язкових вітамінів 13, а всього їх близько 30. Вітаміни – це дуже важлива група речовин, які є необхідними при використанні організмом багатьох важливих сполук, таких як білки, жири та вуглеводи. Авітаміноз найчастіше виникає навесні, адже взимку споживання свіжих овочів і фруктів знижується.

Часто авітаміноз плутають із захворюванням щитоподібної залози. Це пов’язано із тим, що симптоми авітамінозу і захворювання щитоподібної залози дуже схожі. Часто хворобу щитоподібної залози діагностують помилково, як авітаміноз. Лікарі львівського медичного центру Уросвіт, при появі ознак авітамінозу, рекомендують перевірити щитовидну залозу за допомогою УЗД. В медичному центрі міста Львів Уросвіт, є сучасний потужний діагностичний центр, який користується великою популярністю, завдяки високо кваліфікованим лікарям та надсучасному обладнанню.

Причини авітамінозу:

  • Незбалансоване харчування. Вітаміни людина може споживати тільки з їжею. Винятком є лише вітам D. Саме тому раціон має вирішальну роль, коли мова йде про авітаміноз.
  • Зниження фізичних навантажень протягом тривалого часу. Відсутність фізичних навантажень призводить, до того, що організм входить в більш пасивний стан, і тому усі процеси в ньому змінюються, що призводить до змін у засвоєнні організмом поживних речовин.
  • Недостатня кількість часу перебування на свіжому повітрі. Вітамін D людина утримує за допомогою сонячної енергії. Цього вітаміну часто не вистачає людям, особливо дітям.
  • Порушення травних процесів чи органів травлення. Це призводить до порушення засвоєння вітамінів організмом.Присутність в організмі людини антивітамінів. Це хімічні речовини особливої групи, які використовуються для лікування деяких запальних процесів бактеріальної природи, а також онкологічних захворювань.
  • Недостатня або надлишкова вага тіла. Люди з аномально низькою масою тіла вочевидь погано харчуються, саме тому страждають на авітаміноз. Масово авітаміноз спостерігається у найбідніших країнах світу, особливо під час посухи та голоду. Люди з надлишковою вагою, як правило страждають на авітаміноз через нездорове харчування, або порушення обміну речовин.
  • Вагітність або нещодавні перейми. Під час вагітності часто виникає нестача вітамінів, адже вагітній жінці потрібно вітамінів аж на двох осіб. З тієї ж причини на авітаміноз часто страждають і молоді мами, які нещодавно народили, або вигодовують груддю немовля.

 

Симптоми авітамінозу.

Авітаміноз може проявлятися по різному, залежно від того, яких саме вітамінів не вистачає. Найбільш поширені ознаки авітамінозу такі:

  • Лущення нігтів та шкіри;
  • Поганий стан волосся;
  • Проблеми в ротовій порожнині (виразки на щоках, білий наліт на язику, чутливість або набрякання ясен, по тріскання на губах та на язику);
  • Хронічна млявість та втома;
  • Апатія та депресивний стан;
  • Сонливість;
  • Головний біль;
  • Зниження імунітету і часті застуди.

 

Лікування авітамінозу.

Лікування авітамінозу зазвичай зводиться до вживання комплексу вітамінів та усунення причин авітамінозу. Але пам’ятайте, що причини схожих на авітаміноз ознак, можуть бути пов’язані із щитоподібною залозою. Тому обов’язково пройдіть УЗД щитоподібної залози. Найкраще робити УЗД у спеціалізованому діагностичному центрі Уросвіт. Тут є найкраще обладнання та висококваліфіковані лікарі.

 

Профілактика авітамінозу.

Головною умовою профілактики авітамінозу є здорове і збалансоване харчування. Авітаміноз може виникати регулярно. Його можна вилікувати, але він знову з’явиться. При авітамінозі головне не лікування, головне профілактика, адже він виникає через шкідливі звички людей, їсти шкідливу їжу. Щоб попередити авітаміноз слід постійно збалансовано харчуватися. Це головне! Не можна просто іноді вживати корисні продукти, вони повинні бути основою раціону. Раціон кожної людини обов’язково повинен включати свіжі овочі та фрукти, молочні продукти, рибу, м’ясо. Також слід дотримуватися здорового режиму сну, роботи та відпочинку, отримувати регулярні фізичні навантаження та вдосталь бувати на свіжому повітрі.

Щоб уникнути авітамінозу, слід вживати продукти багаті на вітаміни:
A – червоний перець, зелена цибуля, гарбуз, салат, помідори, печінка.
D – сонячне світло
C – ківі, цитрусові, бузина, малина, картопля, спаржа, цибуля, хрін, печінка, шипшина, барбарис, чорна смородина.
B1 – квасоля, гречка, горіхи, рис, печінка, яйця.
B2 – помідори, ріпа, квасоля, яйця, яловичина, печінка, нирки, мигдаль, капуста, пророщена пшениця.
B3 – овес, жито, кукурудза, ячмінь, квасоля, соя, горох, гриби.
B5 – молоко, горох, арахіс, яйця, соя, сочевиця, фундук, капуста, пшениця, овес, горох, кінза, волоський горіх, риба, фісташки.
B6 – лимони, помаранчі, полуниця, черешні, помідори, капуста, шпинат, картопля, волоські горіхи, ліщина, пророща пшениця.
B9 – молоко, яйця, риба, сир, домашня птиця, свинина, яловичина, баранина, печінка.
B12 – морепродукти, риба, печінка, м’ясо, молоко, яйця, сир, йогурт.
H – горох, арахіс, соя, шампіньйони, капуста, картопля, буряк, морква, шпинат, салат, помідори, суниця, диня, апельсин, персики, яблука, пшениця, рис, молоко, сир, пшениця, кукурудза, ячмінь, хліб, рис, яйця, м’ясо, печінка, риба.
E – соняшникова олія, пророщена пшениця, цілозернові продукти, горіхи, соняшникове насіння.
K – зелені листові овочі, шпинат, цибуля, зелений чай, капуста, кропива, яйця, картопля, банани, авокадо, ківі, петрушка.
Р – виноград, малина, помідори, абрикоси, ожина, черешня, листовий салат, гречка, зелений чай, чорна смородина, шипшина.
РР – арахіс, білі гриби, риба, м’ясо, яйця, печінка, пшениця, кунжут, соя, горох, гречка, молоко.

Адреса: м.Львів,вул.Огієнка,3 (на території “Залізничної лікарні”). +38(096) 700-30-80

+38(073) 020-30-80

+38(099) 505-30-80

+38(032) 226-30-80

Фото: Уросвіту

Відео