“Її потрібно дивитись вологими очима, але з мужнім серцем”: у Львівській опері презентують монументальну прем’єру “Псальми війни” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
“Її потрібно дивитись вологими очима, але з мужнім серцем”: у Львівській опері презентують монументальну прем’єру “Псальми війни”
13 Жовтня, 13:55
logo-black

“Її потрібно дивитись вологими очима, але з мужнім серцем”: у Львівській опері презентують монументальну прем’єру “Псальми війни”

14 та 15 жовтня Львівська національна опера представляє монументальну прем’єру – “Псальми війни”.  Це театралізоване музичне дійство для хору і оркестру  Євгена Станковича . Цей твір – це продовження творчості легендарного композитора, який втілює в музиці пам’ятні історичні моменти в житті нашої країни. За словами Євгена, цей твір покликаний об’єднати нас у боротьбі проти спільного ворога та вшанувати пам’ять загиблих героїв і цинічно вбитих жертв.

«Сама ідея виникла у Київському театральному середивищі, а ставилась у Львівському. Будучи в компанії Івана Савчука та Євгена Станковича – ми почали задумуватись над тим, що ці події, які ми проживаємо, очевидно повинні  відгукнутись у музичній культурі. Твір вийшов першим монументальним твором на тему війни. Його потрібно дивитись з вологими очима, але з мужнім серцем. Слова «сьогодні ми, а завтра ви», – це заклик до світу. Ці емоції важливо зафіксувати у літературі, мистецтві і звичайно у музиці», – розповів генеральний директор, художній керівник та автор лібрето Василь Вовкун.

Художня ідея твору належить Євгену Савчуку – це герой України, народний артист і автор капели «Думка». За словами Василя Вовкуна леймотивом  написання твору стали слова Ліни Костенко «Маленький сірий чоловічок. Накоїв чорної біди. Сьогодні ми, а завтра ви!»

Окрім того, цікавою є назва твору. Генеральний директор пояснив чому він називається «псальми», а не «псалми». Все це тому, що псалми – це читані тексти, а ті тексти, які покладені на музику мають називатись псальмами. У монументальній прем’єрі використані псальми Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Василя Симоненка, уривки із Давидових Псальмів та 58 Псальма із Старого Завіту, де проклинається ворог, що зайшов на чужу землю.

Хор є ключовим у постановці «Псальми війни», адже головним героєм твору є народ.

«Зрозуміло, що головним героєм твору є український народ, який бореться. Цей твір про те, що український народ непоборний, він ніколи не буде здаватись, ніколи не впаде», – розказав LMN  хормейстер-постановник Яценко Вадим.

Твір складається з 4 частин:

I частина – Музика війни

ІІ частина – Чорна рілля ізорана

ІІІ частина – Колискова для мертвих дітей

IV частина – Псальм війни

Над прем’єрою працювали майже 2 роки , тобто фактично від початку повномасштабного вторгнення.

«Працювати над музикою Євгена Станковича дуже складно з однієї причини – цей композитор є генієм українського народу. Він  оголює важливі речі, виймає душу слухача, тому окрім самої складності партитури, тут є ще психологічна складність. Окрім того – це світова прем’єра. До цього твір ніде не був записаний, ніде не був виконаний, тому робота над партитурою займає значно більше часу », – поділився враженнями від роботи над твором диригент-постановник Іван Чередніченко.

Монументальну прем’єру “Псальми війни” може переглянути кожен охочий  14 та 15 жовтня у Львівському оперному театрі о 18.00.

Квитки можна придбати за посиланням:

https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/show/597

Вікторія Васильченко

User Image
Вікторія Васильченко
Відео