Із правопорушниками ведуть профілактичну роботу | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Із правопорушниками ведуть профілактичну роботу
29 Січня, 20:21
logo-black

Із правопорушниками ведуть профілактичну роботу

Наталія Павлишин

З минулого року в Україні запровадили новий підхід у роботі до правопорушників. Тепер ті, хто отримав випробувальний термін, за рішенням суду може стати учасником пробаційної програми, яка передбачає профілактичну роботу та низку роз’яснювальних лекцій, занять. Її мета – допомогти людині зрозуміти, що жити можна й не порушуючи закон.

На Львівщині як відокремлений структурний підрозділ функціонує філія Державної установи «Центр пробації». Зокрема у Турківському районі за цією програмою почали працювати з першим правопорушником.

 

“Це для нас ноу-хау. Це добра практика, запозичена з Європи та Америки. Надіюся, у майбутньому буде добре застосовуватися. Пробаційні програми затверджені лише нещодавно. В Турківському районі поки працюємо з однією особою. Ще, на жаль, не маємо достатньо практики”, — розповідає провідний інспектор Турківського районного центру філії Державної установи «Центр пробації» Андрій Соджак.

Каже, загалом пробація спрямована на корекцію поведінки людини, якщо вона вчинила кримінальне правопорушення. За умови, що суд дав випробувальний термін та зобов’язав пройти цю програму. Для цієї особи призначають куратора.

Пробаційна програма передбачає 12 спеціальних занять. За цей час фахівці аналізують, чи високий ризик того, що особа може повторно вчинити правопорушення. Якщо людина зловживає алкоголем, чи вживає наркотики, то до неї можуть застосовувати іншу пробаційну програму.

“Усім точно не зможемо допомогти. Але хоча б одній людині чи кільком — і це було б добре. Що менше вчинення повторних злочинів, то краща криміногенна ситуація в області. В нашому гірському районі люди не мають доходів. Найчастіші правопорушення — це крадіжки і незаконна вирубка лісу”, — каже Соджак.

Випробовуваний термін передбачає низку зобов’язань: засуджені мусять періодично з’являтися на реєстрацію, повідомляти про зміну місця проживання, навчання чи роботи, без згоди уповноваженого органу з питань пробації не мають права виїжджати за кордон.

“Колись наша функція полягала у здійсненні контролю за засудженими. Зараз все лояльніше — не контролюємо, а ведемо нагляд. Кажемо не „засуджена людина“, а „клієнт пробації “ чи просто “громадянин”. Також можемо давати різні направлення людині, залежно від її потреб. Перед тим, як правопорушник стає до нас на облік, проводимо анкетування, щоб зібрати максимальну інформацію про те, де він навчався, де працює”.

Центр пробації здійснює також досудову наглядову і пенітенціарну пробацію. Ця робота особливо важлива.

“Ще до того, аніж засуджений вийде з місця позбавлення волі, до нас звертаються із в’язниці, щоб ми проаналізували, чи може він проживати в нашому районі, чи можемо його працевлаштувати. Ми дивимося, чи є робота за спеціальністю, — додає інспектор. — Ідея пробаційної програми — дуже хороша. Думаю, що в майбутньому буде ще вдосконалюватися. Та було б добре, щоб відбувалася тісна співпраця між нашою службою і Центром зайнятості, Центром сім’ї та молоді, Службою у справах дітей та й щоб суди нас розуміли, прокуратура допомагала”.

До запровадження програми пробації долучається і Турківська районна рада. Цьогоріч виділили 20 тис. грн на роботу Центру для встановлення інформаційних стендів, придбання офісної техніки.

Відео