Коли робити УЗД внутрішніх органів: поради від лікарів медичного центру «Уросвіт» | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Коли робити УЗД внутрішніх органів: поради від лікарів медичного центру «Уросвіт»
27 Липня, 09:48

Коли робити УЗД внутрішніх органів: поради від лікарів медичного центру «Уросвіт»

Ультразвукове дослідження (УЗД) — один з видів неінвазійного комплексного обстеження людського організму. Завдяки стрімкому розвитку медицини цей метод діагностики дозволяє успішно вирішувати проблеми, що пов’язані зі здоров’ям людини.

Обстеження внутрішніх органів за допомогою ультразвуку є одним з найпопулярніших методів діагностики завдяки своїй високій ефективності, що дозволяє своєчасно виявити різні патологічні стани. УЗД не несе променевого навантаження на організм, а отже є універсальним і безпечним дослідженням, навіть для вагітних жінок та дітей. Цей метод є також абсолютно безболісним.

Про особливості УЗД внутрішніх органів більше знає і розповість лікар УЗД Медичного центру «Уросвіт» Ролюк Олександр Іванович.

Проводити ультразвукове дослідження рекомендується раз на рік навіть за відсутності скарг пацієнта. Багато проблем починаються непомітно для організму, виявити їх можливо тільки під час діагностики. Залежно від показів, лікар робить обстеження, акцентуючи свою увагу на потрібних органах.

Які внутрішні органи можна обстежити за допомогою УЗД?

Печінка

Обстеженню печінки завжди приділяють особливу увагу, адже її стан безпосередньо впливає на злагоджену роботу всього організму. УЗ діагностика печінки дає змогу отримати досить повну інформацію про стан цього органу: розміри печінки, розташування, форму, зовнішні контури органу, структуру тканин, кровообіг у судинах і наявність будь-яких змін та деформацій. Якщо структурних змін в печінці немає, то на екрані візуалізується дрібнозернисте зображення, яке містить значну кількість лінійних і точкових вкраплень. Орган повинен бути відповідного розміру – не більше і не менше норми, а його судини не розширені. Під час діагностики можна побачити вогнищеві зміни та дифузні зміни.

Нирки та наднирники

УЗД дослідження дає змогу отримати повну картину вроджених аномалій розвитку нирок, таких як блукаюча нирка (надмірна рухливість органу, за якої рівень зміщення перевищує 1,5-2 см), відсутність нирки, діагностувати опущення нирок (нефроптоз) та визначити його ступінь.

Жовчний міхур

При огляді жовчного міхура візуалізується загальний стан органу та його проток. УЗД спеціаліст перевіряє їх розмір, наявність конкрементів, фіксує прохідність. При запальних процесах товщина стінок жовчного міхура є збільшеною, тому на це також звертають особливу увагу. Стінки жовчних проток у здорової людини є рівними і без нашарувань. Наявність конкрементів може свідчити про розвиток жовчнокам’яної хвороби. У нормі жовч у протоках повинна бути однорідною.

Підшлункова залоза

Ультразвукове дослідження підшлункової залози надзвичайно важливе і дозволяє оцінити такі параметри як її розміри, форма, наявність утворень, її контур. Нормою вважається гомогенна та дрібнозерниста структура органу.

Складність діагностики підшлункової залози полягає у тому, що анатомічно цей орган частково перекривається тонким кишківником. Тому візуалізувати підшлункову залозу часто буває важко. Щоб отримати краще зображення на моніторі пацієнту необхідно випити близько 300-500 мл води. Якщо лікар фіксує дифузні зміни у підшлунковій залозі, це означає, що в цьому органі черевної порожнини відбулися зміни, пов’язані або з віковим фактором або з хронічними процесами запального характеру.

Селезінка

УЗ обстеження дозволяє діагностувати збільшення селезінки, зміну їх форми, структури тканин. У нормі тканина органу є однорідною та дрібнозернистою, а  її довжина повинна становити 7-12 см, товщина 3-5 см. Хронічно збільшена селезінка може зміщувати ліву нирку, впливаючи на зменшення її розміру і ширини.

Органи малого тазу (сечовий міхур, яйники, матка) 

При УЗД органів малого тазу жінки обстежується матка, ендометрій,  маткові труби, яйники. Лікар визначає в першу чергу положення, форму, розміри матки і будову її стінок. Обстежуються серединні маткові структури: порожнина матки і ендометрій. Оцінюються  розміри матки, яйників, фолікулів і жовтого тіла. Також під час УЗД обстежується стан сечового міхура. Визначається наявність поліпозних і кістозних утворень, а також онкологічних формувань (пухлин).

УЗ діагностика дає змогу виявити аномалію розвитку жіночих статевих органів, що можуть бути причиною безпліддя або ж підвищувати ризик передчасних пологів, переривання вагітності, внутрішньоутробної загибелі плоду, неправильного положення плоду і порушення родової діяльності загалом.

Молочні залози

За допомогою УЗД молочні залози обстежують на наявність новоутворень та дисгормональних змін. Окрім цього можна визначити розмір і структуру жирового та залозистого компоненту молочних залоз. Також УЗД використовується для контролю взяття біопсії.

Кишківник

УЗ обстеження кишківника дозволяє визначити розміри та форму органу, а також характер стінок, товщина яких не повинна перевищувати 7-8 мм, наявність будь-яких утворень та інші показники. Також УЗД дослідження дає змогу відстежити функцію органу, спостерігаючи за його перистальтичними скороченнями.

Коли необхідно звертатися до лікаря, щоб пройти УЗ діагностику?

Якщо людина тримає під контролем стан свого здоров’я і прагне знизити ризики захворіти до мінімуму, то профілактично, за відсутності скарг відвідувати УЗД кабінет необхідно мінімум раз на рік.

Додаткове УЗ обстеження призначається за наявності таких скарг, як наприклад: 

  • часте необґрунтоване підвищення температури та інші ознаки запального процесу, не пов’язані із застудними захворюваннями
  • біль в ділянці живота та поперековій ділянці
  • гіркота у роті, важкість після їжі, важкість у правому підребер’ї, відсутність апетиту та інші неприємні відчуття
  • часта нудота
  • здуття живота (метеоризм), часта гикавка, відрижка
  • підозра на запалення, інфекції, злоякісне утворення або функціональне захворювання
  • жовтушність шкіри та слизових

 

Регулярно обстежувати внутрішні органи необхідно людям, які мають такі патологічні стани:

  • жовчокам’яну хворобу;
  • хронічний панкреатит;
  • цироз печінки;
  • гепатити різного походження;
  • злоякісні новоутворення;
  • вроджені аномалії розвитку;
  • виразки дванадцятипалої кишки і шлунка;
  • хронічні запальні процеси кишківника (ентерити, коліти).

 

Моніторинг стану нирок необхідно робити, якщо пацієнт переніс операцію з пересадки нирки; втратив орган внаслідок хірургічного втручання, хвороби, травми; має хронічну ниркову недостатність чи інші хронічні захворювання нирок; має блукаючу нирку або опущення однієї чи обох нирок.

Висновок спеціаліста УЗД дає змогу отримати повну, достовірну і детальну картину стану здоров’я пацієнта і його органів, а в комплексі з амбулаторними результатами дослідження, клінічними і анамнестичними даними встановити точний та правильний діагноз і призначити ефективне лікування.

Відео