Командира військової частини підозрюють у розтраті бюджетних коштів: деталі
Військовослужбовця Руслана Розенберга, який був командиром однієї із військових частин на Кіровоградщині, підозрюють у недбалому виконанні посадових обов’язків, які призвели до збитків державі на суму близько 12 мільйонів гривень. Станом на зараз він перебуває в СІЗО, однак – через нібито фактичне заволодіння бюджетними коштами, про яке у підозрі від ДБР жодним словом не згадується.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила самбірська волонтерка Тетяна Чегус. За її словами, у звинуваченнях ДБР в сторону Руслана Розенберга були виявлені численні розбіжності, які ставлять під сумнів їхню достовірність.
«ДБР й спеціалізована прокуратура звинувачують полковника Розенберга за недбалість, яку він допустив, перебуваючи на посаді командира військової частини, під час закупівлі резервуарів для авіаційного пального за завищеними цінами…
Але саджає суд його до СІЗО за те, що він, нібито, ці кошти привласнив, хоча, ні в підозрі, ні в клопотанні прокурора за привласнення жодним словом не згадується… І вийшло б дуже смішно, якби не було так сумно – посадили Руслана до СІЗО навіть не за те, у чому підозрюють», – йдеться у повідомленні волонтерки.
Зазначимо, що Руслан Розенберг є полковником Національної гвардії України. На його рахунку понад 70 бойових вильотів, а також нагороди за мужність та героїзм, проявлені на полі бою. З 2012 року військовослужбовець був на посаді заступника командира 7-го полку армійської авіації, що розташовується на Самбірщині. А вже у 2020 році його призначили командиром авіаційної бригади НГУ в Олександрії.
Як зазначили у пресслужбі ДБР, розкрадання коштів виявили під час закупівлі, які здійснювала військова частина, яку очолює Руслан Розенберг.
«На оголошених військовою частиною закупівлях подали заявки три учасники. Переможцем було обрано пропозицію від приватного підприємства з найменшою ціною.
Проте, після укладення договорів комерсанти у документації штучно завищили вартість продукції. Посадовець військової частини не перевірив зміну суми у договорі. Таким чином загальний розмір збитків державі сягнув майже 12 млн грн», – йдеться у повідомленні ДБР.
Водночас у коментарі LMN адвокат Руслана Розенберга Андрій Тарасов розповів, що звинувачення, озвучені у пресслужбі ДБР, не відповідають підозрі, яка була висунута командиру частини. Він зазначив, що ціни впродовж реалізації договору ніхто не змінював, а звинувачення у підозрі не збігаються із тими, що спричинили утримання Руслана Розенберга під вартою.
«Що взагалі відбулось: влітку 2022 року командир отримав завдання від Головного управління НГУ щодо відновлення аеродрому, закупивши для цього резервуари для палива. Особисто командир такими справами не займається, він віддає розпорядження офіцеру закупівель та начальнику служби паливно-мастильних матеріалів організувати закупівлю. Ті надіслали цінові запити, після чого отримали три цінові пропозиції. Обрали серед них найвигіднішу економічно і уклали необхідний договір. Зміни в договір не вносились, яка ціна була в пропозиції, така і залишилась вкінці», – розповів адвокат.
Однак, за його словами, у січні 2024 року військова контррозвідка дізналась, що постачальник резервуарів, у якого здійснювалась закупівля, фігурує у кримінальній справі на Львівщині. Зокрема у даній справі також йшлося, що даний постачальник продавав товари за завищеними цінами, хоча й у постачальника, й у командира львівської частини є висновки незалежних експертів, про те, що ціна на товар цілком відповідає ринковій.
«Не розібравшись до кінця, контррозвідка у своєму рапорті зазначила, що командир частини на Кіровоградщині теж закупив резервуари за завищеними цінами. На цій підставі відкрили кримінальне провадження, провели експертизу, експерти у висновках написали, що там дійсно виявлена ціна вища за ринкову, після чого командиру оголосили підозру», – розповів адвокат.
Втім, він зауважив, що експерти не взяли до уваги факт, що для порівняння вартості вони використовували ціну сталевих резервуарів, а на Кіровоградщині закуповувались ємності з нержавіючого металу, ціна якого, безумовно, вища.
Більше того, адвокат Руслана Розенберга зазначив, що результати незалежних експертиз також підтвердили, що жодних завищень при даній закупівлі не зафіксовано.
«У відповідності до умов договору, відповідальність за відповідність ринкової ціни та договірної несе постачальник. Постачальник провів експертизу, при чому не лише цього, а усіх договорів, які він уклав у останні роки, і судовий експерт зазначив, що ціна відповідає ринковій», – зауважив адвокат.
Додамо, що у 2023 році Національна поліція також відкривала провадження щодо завищених цін на продукцію даного постачальника. Втім після проведеного розслідування провадження закрили, тим самим підтверджуючи, що висунуті раніше звинувачення у завищенні вартості товару не відповідають дійсності.
Адвокат підозрюваного зазначив, що суд першої інстанції, який розглядав цю справу, встановив для Руслана Розенберга міру запобіжного заходу у вигляді 260 тисяч гривень застави. Однак прокуратура оскаржила дане рішення, після чого Апеляційний суд змінив міру запобіжного заходу – перебування в СІЗО із альтернативою внесення 6 мільйонів гривень застави.
«Обґрунтував суд це рішення тим, що командир, нібито, фактично отримав ці кошти. Тобто його в пресрелізах ДБР звинувачує в одному, підозру оголошують – в другому, а саджають – за третє», – додав адвокат.
Відтак Андрій Тарасов звернувся до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу через обставини, які не були раніше відомі суду, котрий обирав запобіжний захід, проте суд повернув дане клопотання без розгляду, мотивуючи це тим, що ці обставини, а саме – висновок незалежного експерта та закриття провадження Національною поліцією, ні на що не впливають.
Тож наразі адвокат змушений зачекати певний проміжок часу з моменту обрання запобіжного заходу, щоб ставити питання про його заміну. Він припускає, що, найімовірніше, рішення суду знову буде негативним, оскільки сумнівається в тому, що суддя першої інстанції насмілиться змінити рішення апеляції.
Зазначимо, що LMN зверталась із запитом до Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону із проханням прокоментувати розбіжності у даній справі та дізнатись, чи вплине суспільний резонанс на перебіг судового процесу, однак відповіді журналісти так і не отримали.
Додамо, що розгляд клопотання захисту про зміну запобіжного заходу та клопотання прокурора про продовження тримання під вартою призначено на четвер, 29 серпня.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь