Комісія з журналістської етики відповіла на скаргу щодо жарту про мешканку Скадовська | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Комісія з журналістської етики відповіла на скаргу щодо жарту про мешканку Скадовська
05 Січня, 15:53

Комісія з журналістської етики відповіла на скаргу щодо жарту про мешканку Скадовська

Комісія з журналістської етики відповіла на скаргу журналістки Євгенії Вірлич щодо жартів про переселенців у новорічному випуску «Кварталу 95».

 

“Безпосередньо у ситуації з показом новорічного шоу «Кварталу 95» телеканалом «1+1» Комісія вітає кроки медіа щодо зменшення шкоди від ефіру шляхом видалення номеру з Youtube та монтажу усього випуску задля видалення дискримінаційного скетчу з повного випуску шоу. Хоча вони сталися після бурхливої суспільної реакції, зокрема заяви мера тимчасово окупованого Скадовська, а відео на момент заяви ще продовжує перебувати у відкритому доступі, така реакція вказує на усвідомлення телеканалом шкідливих наслідків, до якого може призвести поширення цього відео в майбутньому”, — йдеться у заві.
У КЖЕ також згадали й про реакцію колективу творців шоу, які апелюють до «роздування зради на рівному місці» та гри на руку ворогові. Таку позицію оцінили як перекидання відповідальність за потенційне порушення на аудиторію.
⠀⠀
На думку представників Комісії, гумор не має сприяти вкоріненню певних, часто хибних, стереотипів щодо представників певних груп та таврувати їх меншовартісними. А вимоги професійної етики мають поширюватися і на розважальний контент, що створюється задля задоволення потреб медіаспоживачів.

“Аби забезпечити їх відповідність вимогам Кодексу, Комісія рекомендує медіа: розробити та впровадити системні заходи для створення недискримінаційного контенту в телешоу, наприклад наявність відділу чи спеціаліста з толерантності та інклюзії, щорічне проходження працівниками медіа тренінгів з недискримінації та гендерної рівності, передбачити спеціальні ресурси на ці заходи, а також регулярно здійснювати систематичний огляд та звітність щодо їх виконання, розробити і впровадити політики рівності і недискримінації в контенті та редакції”, — йдеться у заяві.

Медіа закликали ретельніше працювати з досвідами аудиторії, адже гумор чи сатира як контент, що передусім створюється з розважальною метою, не мають спричинити додаткової ретравматизації тих, хто може впізнати себе серед героїв скетчів чи сценок.

Додамо, що акторів Ірину Гатун та Юрія Великого, які взяли участь у скандальному номері новорічного “Кварталу”, внесли до “Миротворця” за публічну наругу над українцями в окупації.

Нагадаємо, що номер був показаний на “1+1” у новорічну ніч. У ньому мешканку окупованого міста на Херсонщині зобразили дурнуватою та неосвіченою російськомовною жінкою, яка робить марні спроби перейти на українську. Героїня Ірини Гатун припускається помилок, нетипових для тих, хто переходить на українську, перекручуючи сенс слів: “Пообісцяйте мене!”, “Я багато слив уже позаблювала”, у лісі “пахне хвойдою”. А найбільше обурення викликала фраза героїні про те, звідки вона родом. “Сіськадовська”, – каже героїня Гатун, маючи на увазі, що вона зі Скадовська.

Відео