Кров на вагу золота: у Львові шукають донорів тромбоцитів для онкохворих дітей(Відео) | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Кров на вагу золота: у Львові шукають донорів тромбоцитів для онкохворих дітей(Відео)
15 Лютого, 17:45

Кров на вагу золота: у Львові шукають донорів тромбоцитів для онкохворих дітей(Відео)

15 лютого у світі відзначають Міжнародний день онкохворої дитини, основною метою якого є донести до суспільства, що рак – не вирок. Це чергова спроба нагадати людству, що страшна недуга може бути виліковною, а допомогти подолати її і подарувати довгі роки щасливого життя дитині зі страшним діагнозом може кожен.

Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу. В Україні щорічно такий діагноз отримують близько півтори тисячі дітей. Допомогти онкохворій дитині може кожен. І питання стоїть не лише у фінансовій підтримці. Одним із найкращих способів висловити своє співпереживання є стати донором крові, адже відомо, що вливання крові – це один із видів терапії при лікуванні онкозахворювань.

Дітям, що хворіють на рак і проходять курс хіміотерапії, окрім звичного вливання крові, часто необхідне переливання саме тромбоцитів. Тромбоцити — найдефіцитніший вид донорського компонента крові. Адже саме вони життєво необхідні під час лікування лейкозів, лімфом та важких захворювань крові. Кожна із клітин крові: еритроцит, лейкоцит і тромбоцит має свою функцію. Тромбоцити – захищають від кровотеч. Хіміотерапія вбиває власні тромбоцити людини, а це значить, що без регулярних переливань тромбоконцентрату онкохворого пацієнта можна втратити.

Пошук донорів крові є одним із напрямків діяльності Благодійного фонду «Із янголом на плечі». Директор фонду Юрій Федечко розповідає, що під їхньою опікою є діти, які перебувають на лікуванні у відділенні гематології та інтенсивної хіміотерапії та відділенні хірургії та онкології у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.

«У нас під опікою був хлопчик, котрий під час хіміотерапії також потребував 130 вливань тромбоцитів та 40 вливань цільної крові. Інший хлопчик протягом півтора року потребував вливання тромбоцитів у інтервалі кожні 10 днів. Аби здійснити вливання, слід було пошукати 31 донора крові», – розповідає пан Юрій.

Координатор у роботі із донорами БФ «Із янголом на плечі» Христина Кацюба розповідає, що здача цільної крові не займе багато часу – близько 10 хвилин. Однак, здача тромбоконцентрату, на противагу, – непроста процедура і не кожен донор, який підходить по групі крові, зможе здати тромбоконцентрат. Унікальність донорства тромбоцитів у тому, що на відміну від цільної крові, їх неможливо заготувати про запас, бо донорські тромбоцити придатні до використання протягом всього чотирьох днів.

Здавати кров можна з 18 років і до 45 років. Вага донора має бути більше 50 кг, тиск — у нормі. Перед здачею необхідно здати загальний аналіз крові і за умови, що донор підходить, вже через кілька днів, після дотримування певної дієти (не вживати алкоголь та тютюн, обмежити себе у споживанні жирної, смаженої їжі, а також молочних продуктів) донор може приступити до здачі тромбоцитів. Такого виду кров можна здавати кожні 4 тижні. Забір триває близько години. Донора підключають до сепаратора крові. Всі фільтри та обладнання при цьому разового використання. З вени апарат забирає кров, відфільтровує та залишає тільки тромбоцити і невелику кількість плазми крові, яка необхідна для підтримання тромбоцитів у життєздатному стані, а всі інші компоненти крові відразу повертаються донору.

«У нашому фонді за 2 роки діяльності вже створилась своя база донорів на тромбоцити, кількість яких на сьогодні налічує 107 осіб. Здача крові на тромбоцити зазвичай є нагальною при лікуванні онкозахворювань, тому до нас часто звертаються батьки діток чи лікарі, а ми займаємось пошуком донорів», – розповідає Христина Кацюба.

Здача тромбоконцентрату робить кожного донора «золотим» – так означують кожного цінного волонтера, що пожертвував кров і свій час заради життя іншої людини. У базі донорів Благодійного фонду «Із янголом на плечі» золотим донором є Максим Дробот. На рахунку чоловіка вже 28 різноманітних донорських здач крові: наймолодшому  реципієнту було всього 2 тижні, найстаршому – 74 роки.

«Золотими» нас називають через універсальність природи здачі крові, бо не кожен може підійти, здебільшого забір тромбоцитів можна провести від людей, які ведуть здоровий та активний спосіб життя. Здавати кров на тромбоцити можуть лише чоловіки. По-друге, оскільки тромбоцити можна використати впродовж дуже короткого часу, це робить їх надзвичайно цінними, крім того, донором тромбоцитів можна бути лише раз у місяць, тому донори-тромбо у нас на вагу золота», – розповідає Максим.

Чоловік регулярно дотримується дієти, слідкує за способом харчування, не вживає спиртного. За словами Максима, здача тромбоцитів відбувається по дзвінку, у разі погіршення самопочуття у дитини або ж коли падають показники крові, коли часу обмаль.

Волонтерка благодійного фонду Мар’яна Трегуб розповідає, що здача тромбоцитів – цілком безпечна для донора процедура, потребує лише одного – бажання допомогти. Якщо людина хоче зробити добру справу, то всього лише потрібно звернутись до Благодійного фонду «Із Янголом на плечі» або у центри забору крові, аби пройти обстеження і при потребі бути готовим до здачі.

«У День онкохворої дитини ми хочемо привернути увагу суспільства до цієї проблеми, розповісти людям про потреби онкохворих діток. Україна, на жаль, посідає чи не найнижчу сходинку у таблиці рейтингу донорства у світі. А все через те, що люди про це не знають, про це не розповідають по телебаченню, не вчать у школах. Нашим завданням є зробити так, щоб про золотих донорів в Україні почули».

Аби стати золотим донором та допомогти важкохворим діткам, варто всього лиш зателефонувати координатору у роботі з донорами Христині Кацюбі за номером: +38-068-349-26-55

Відео