«Кум перестав спілкуватися з кумом, сват зі сватом» : на Сокальщині продовжується церковний конфлікт | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Кум перестав спілкуватися з кумом, сват зі сватом» : на Сокальщині продовжується церковний конфлікт
13 Лютого, 17:13
logo-black

«Кум перестав спілкуватися з кумом, сват зі сватом» : на Сокальщині продовжується церковний конфлікт

Юлія Швидко

Мешканці села Шпиколоси Сокальського району сьогодні у Львові зустрілися зі секретарем Львівсько-Сокальської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату Володимиром Бачинським. Вимагають, аби у селі змінили священика. Не хочуть, щоби правив отець з Московського патріархату.

«У нас село невелике, 250 дорослих людей. До 1 січня 2018 року ми усі ходили до церкви Святої Трійці, яка підпорядковувалася Московському патріархату. Але у країні йде війна, і ми не хотіли її через парафію фінансувати. Кожна гривня, за яку купували свічечку, йшла на ворожі кулі для наших же хлопців. Тому поставили питання по перехід до Київського патріархату. Спочатку ідея односельчанам сподобалася – 185 людей згодилися. Але священик – отець Ігор Цюприк – виступив проти. Почав переконувати людей не полишати Московського патріархату. Багато парафіян пішли за ним, бо не могли ослухатися священика. Нас залишилося біля дев’яносто», – розповідає Тетяна Шушко з Шпиколосів.

Під Львівсько-Сокальською єпархією на вул. Грушевського у Львові громада чекає, коли їх запросить на розмову отець Володимир. Люди показують звернення голові комісії по релігії та список мешканців села, які просять про зміну священика. Там 90 підписів.

«Ми ж коли до Київського патріархату перейшли, то у селі розбрат почався. Прихильники російської церкви перестали нас пускати до храму. Закривали церкву на колодку. Тоді нам єпархія надала іншого священика – отця Павла. Встановили черги, хто коли править. Але село пересварилося між собою – кум перестав спілкуватися з кумом, сват зі сватом. Але ми вже навчилися так жити,- веде далі Тетяна Шушко.- Тепер наші опоненти виявили волю перейти до єдиною православної церкви. Вище церковне керівництво відсторонило нашого священика від служб, залишили отця Ігоря. Той нас зверхньо називає «українцями», ніби на українській землі хтось інший може жити. З нами не вітається, після Йорданських свят оминув наші хати, коли ходив кропити. Його прихильники не пускають до храму. Маємо у сусіднє село на відправи ходити».

Людей кличуть до отця Володимира у кабінет. Він показує документи про перехід громади Московського патріархату у Шпиколосах до Української помісної церкви.

«Я думав, що це питання вже вирішено. У моєму кабінеті сиділи два священики – отець Павло та отець Ігор. Отець Павло погодився, аби у селі отець Ігор залишився. Той ж пообіцяв, що зробить усе, аби громаду з’єднати, – каже отець Володимир Бачинський. – Якби раніше знали, що в Україні створять єдину Помісну Українську церкву, то не реєстрували би вашу громаду до Київського патріархату. Тепер безболісно би перейшли разом. Якщо вже склалася така ситуація, треба її вирішувати. У вашому селі проведемо голосування. За якого священика проголосує більшість – той і буде правити. Ми не можемо зараз призначити когось нового. Створимо церковну «десятку» – від вас візьмемо п’ятеро людей, від ваших опонентів – стільки ж. Ви ж маєте примиритися».

Люди виходять з єпархії. Жінки витирають сльози.

«Для нас нічого не змінилося, – каже Любов Борис зі Шпиколосів . – Звісно, що оберуть отця Ігоря, його прихильників набагато більше. Не знаємо, як далі бути. Шкода, що на рідній землі не можемо відстояти правди. Не віримо, що раптом проросійський священик стане українським. Лише незалежний священик, за якого ми просимо, може цю ситуацію змінити, людей примирити».

Фото: громади села Шпиколоси.

Відео