Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Лікар УЗД пояснила, чому треба регулярно обстежувати органи малого тазу
24 Квітня, 16:28

Лікар УЗД пояснила, чому треба регулярно обстежувати органи малого тазу

Візит до “жіночого” лікаря слід здійснювати щонайменше раз на рік, а краще – раз на пів року.  Лікар ультразвукової діагностики клініки “UROSVIT” Олена Чубінська розповідає, чому важливо регулярно обстежувати органи малого тазу, як проходить процедура та чи потрібно до неї готуватися.

Чому УЗД органів малого тазу є такою популярною процедурою?

– Найперше тому, що це найбільш інформативний та достовірний метод обстеження пацієнтів (і чоловіків, і жінок), який дозволяє вести динамічне спостереження за станом їхнього здоров’я під час терапії та у відновлювальному періоді.

УЗД органів малого тазу дозволяє отримувати зображення у реальному часі, що дає можливість контролювати проведення біопсії аспіраційного чи пунктуаційного типу. Лікар отримує чітке зображення м’яких тканин, яких при класичному рентгенологічному обстеженні не видно.

Крім того, ця процедура – неінвазивна і, в більшості випадків, безболісна. До того ж вартість УЗД органів малого тазу навіть у приватних клініках є цілком адекватною.

Чи потрібна спеціальна підготовка до процедури?

– Якщо лікар призначив трансабдомінальне обстеження (тобто через передню черевну стінку), то сечовий міхур у пацієнта має бути наповненим.

За 30-40 хвилин до обстеження рекомендується випити не менше літри негазованої води. Наповнений сечовий міхур значно полегшує візуалізацію яйників і матки в жінок, простатичної залози в чоловіків та стінок сечового міхура у пацієнтів обох статей.

Як часто слід здійснювати ультразвукове обстеження органів малого тазу?

– Якщо скарг немає,  то УЗД та консультацію гінеколога потрібно проходити не рідше, ніж раз на рік.

Кому призначають процедуру?

– Лікар скеровує жінку на УЗД органів малого тазу :

  • при скаргах на порушення менструального циклу, періодичних чи постійних болях внизу живота, патологічних кровотечах;
  • коли потрібно діагностувати злоякісні чи доброякісні новоутворення (наприклад, під час огляду жінки на гінекологічному кріслі були діагностовані ущільнення у придатках);
  • з метою оцінки стану ендометрію (внутрішньої оболонки матки), міометрію (м’язевих стінок матки) та яєчників;
  • щоб переконатися у точності постановки діагнозу;
  • при аномаліях будови матки, поліпах ендометрію, рубцях на матці;
  • з метою виявити в жінки злоякісну пухлину, якщо є патологічні маткові кровотечі, а всі інші види обстеження не дають результатів.

У чоловіків найчастіше застосовується трансректальне УЗД органів малого тазу, яке дозволяє ретельно вивчити простатичну залозу та оцінити її стан. При такому виді обстеження датчик вводять у пряму кишку.

У який день менструального циклу краще робити УЗД органів малого тазу?

– Це залежить від того, який попередній діагноз ставлять жінці, та який загальний стан здоров’я пацієнтки. Наприклад, при патологічній матковій кровотечі цей вид обстеження може здійснюватись в екстреному порядку, і абсолютно неважливо, на який день менструального циклу припаде процедура.

Зазвичай, дане УЗД проводиться на початку циклу, тобто на 5-7 день від першого дня менструального циклу,  тому що:

  • відразу після закінчення менструації, в ранню фазу проліферації, більш чітко визначаються структурні особливості порожнини матки та яєчників , і у лікаря є можливість діагностувати такі утворення, як поліп ендометрію, гіперплазія ендометрію, визначити реальні розміри міоматозних вузлів. Також під час даного періоду є можливість виключити наявність функціональних кист яєчників, які не потребують медичних втручань. Після овуляції (14 день менструального циклу), в секреторну фазу, слизова порожнини матки стає більш «пухкою» та об’ємною, утворення в порожнині матки чітко не візуалізуються, або їх зовнішній вигляд не дає змогу оцінити реальну сонографічну картину. Часто кисти яєчників, що діагностовані у ІІ фазу менструального циклу, є функціональними та зникають самостійно після менструації.
  • якщо необхідно оцінити функцію яєчників (розвиток та динаміку дозрівання фолікулів, момент овуляції, утворення жовтого тіла), рекомендовано пройти УЗД декілька разів протягом одного менструального циклу (фолікулометрія).

Які наслідки для тих, хто нехтує регулярними оглядами?

– Наслідком є прогресування хвороби, яка розвивається безсимптомно. Нещодавно на плановий огляд  у клініку “UROSVIT” звернулася 22-річна пацієнтка, яка останній раз обстежувалася близько року тому. Під час огляду сечового міхура було виявлено гіпоехогенну (“темну”) ділянку в шийці матки,  що дало підстави продовжити обстеження трансвагінально. Діагностовано округле гіпоехогенне неоднорідне утворення з нечіткими контурами, з поодинокими локусами кровотоку (10 х 8, 5 мм) по передній стінці шийки матки.

94143997_250489899403847_1881447871832653824_n
94116949_653953305400780_7916161103518760960_n

Пацієнтку скеровано на консультацію до гінеколога та КТ для виключення онкопроцесу. Найважливіше,  що варто знати тим, хто постійно відкладає планові обстеження “на колись”, – цю жінку абсолютно нічого не турбувало.

 

Консультація уролога, УЗД

Адреса: м.Львів, вул. Огієнка, 3 (на території “Залізничної лікарні”).

Тел. для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.

 

Фото: з архіву Олени Чубінської

Схожі новини