Візит до “жіночого” лікаря слід здійснювати щонайменше раз на рік, а краще – раз на пів року. Лікар ультразвукової діагностики клініки “UROSVIT” Олена Чубінська розповідає, чому важливо регулярно обстежувати органи малого тазу, як проходить процедура та чи потрібно до неї готуватися.
Чому УЗД органів малого тазу є такою популярною процедурою?
– Найперше тому, що це найбільш інформативний та достовірний метод обстеження пацієнтів (і чоловіків, і жінок), який дозволяє вести динамічне спостереження за станом їхнього здоров’я під час терапії та у відновлювальному періоді.
УЗД органів малого тазу дозволяє отримувати зображення у реальному часі, що дає можливість контролювати проведення біопсії аспіраційного чи пунктуаційного типу. Лікар отримує чітке зображення м’яких тканин, яких при класичному рентгенологічному обстеженні не видно.
Крім того, ця процедура – неінвазивна і, в більшості випадків, безболісна. До того ж вартість УЗД органів малого тазу навіть у приватних клініках є цілком адекватною.
Чи потрібна спеціальна підготовка до процедури?
– Якщо лікар призначив трансабдомінальне обстеження (тобто через передню черевну стінку), то сечовий міхур у пацієнта має бути наповненим.
За 30-40 хвилин до обстеження рекомендується випити не менше літри негазованої води. Наповнений сечовий міхур значно полегшує візуалізацію яйників і матки в жінок, простатичної залози в чоловіків та стінок сечового міхура у пацієнтів обох статей.
Як часто слід здійснювати ультразвукове обстеження органів малого тазу?
– Якщо скарг немає, то УЗД та консультацію гінеколога потрібно проходити не рідше, ніж раз на рік.
Кому призначають процедуру?
– Лікар скеровує жінку на УЗД органів малого тазу :
У чоловіків найчастіше застосовується трансректальне УЗД органів малого тазу, яке дозволяє ретельно вивчити простатичну залозу та оцінити її стан. При такому виді обстеження датчик вводять у пряму кишку.
У який день менструального циклу краще робити УЗД органів малого тазу?
– Це залежить від того, який попередній діагноз ставлять жінці, та який загальний стан здоров’я пацієнтки. Наприклад, при патологічній матковій кровотечі цей вид обстеження може здійснюватись в екстреному порядку, і абсолютно неважливо, на який день менструального циклу припаде процедура.
Зазвичай, дане УЗД проводиться на початку циклу, тобто на 5-7 день від першого дня менструального циклу, тому що:
Які наслідки для тих, хто нехтує регулярними оглядами?
– Наслідком є прогресування хвороби, яка розвивається безсимптомно. Нещодавно на плановий огляд у клініку “UROSVIT” звернулася 22-річна пацієнтка, яка останній раз обстежувалася близько року тому. Під час огляду сечового міхура було виявлено гіпоехогенну (“темну”) ділянку в шийці матки, що дало підстави продовжити обстеження трансвагінально. Діагностовано округле гіпоехогенне неоднорідне утворення з нечіткими контурами, з поодинокими локусами кровотоку (10 х 8, 5 мм) по передній стінці шийки матки.
Пацієнтку скеровано на консультацію до гінеколога та КТ для виключення онкопроцесу. Найважливіше, що варто знати тим, хто постійно відкладає планові обстеження “на колись”, – цю жінку абсолютно нічого не турбувало.
Консультація уролога, УЗД
Адреса: м.Львів, вул. Огієнка, 3 (на території “Залізничної лікарні”).
Тел. для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.
Фото: з архіву Олени Чубінської
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь